Naciśnij ESC aby zamknąć

Angelina Jolie ulubienicą spamerów

Spam kuszący linkami do zdjęć gwiazd Hollywood, a w rzeczywistości prowadzący do stron ze złośliwym oprogramowanie jest znany nie od dziś, wciąż jednak cieszy się niesłabnącą popularnością jako metoda na skuteczny atak. Eksperci G DATA przeanalizowali przechwycony spam pod kątem odwołań do konkretnych osób – okazało się, iż co piąta fałszywa wiadomość dotyczy Angeliny Jolie!

Piękne i bogate gwiazdy showbiznesu zapełniają nie tylko strony magazynów plotkarskich, ale są także chętnie wykorzystywane jako przynęta przy dystrybucji złośliwych programów. Schemat takich ataków jest prosty i skuteczny: spam zatytułowany jako wiadomość dnia kusi linkami do ekskluzywnych newsów, zdjęć czy filmów. W rzeczywistości linki prowadzą do stron ze szkodliwym oprogramowaniem. Wystarczy jedno przypadkowe kliknięcie, aby komputer został zainfekowany backdoorami czy programami szpiegowskimi.

Eksperci G DATA postanowili zbadać wyłapywany spam, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie odwołania są najbardziej popularne w złośliwych wiadomościach. Niekwestionowane pierwsze miejsce wśród liczby spamu z jej nazwiskiem zajęła Angelina Jolie – aż 18 procent. Kolejne miejsca przypadły m.in. Britney Spears i Paris Hilton.

Już nie raz przekonaliśmy się, iż najnowsze wydarzenia są znakomitym magnesem na potencjalne ofiary cyberprzestępców. Pomysł ten rozwinął się w odwołania do popularnych gwiazd showbiznesu.” – powiedział Ralf Benzmüller, dyrektor G DATA Security Labs. „Na początku badań naszym punktem odwołania była lista „100 Sexiest Women In The World 2008” magazynu FHM. Szybko jednak okazało się, że popularność gwiazd w spamie jest wprost proporcjonalna do ich obecności w mediach – im więcej plotek i artykułów w prasie, tym więcej paparazzi-spamu.”

Znane postacie najchętniej wykorzystywane przez cyberprzestępców:

Kobiety:

Angelina Jolie – 18% spamu
Britney Spears – 9.8 % spamu
Paris Hilton – 8.8 % spamu
Madonna – 2 % spamu
Pamela Anderson – 1.9 % spamu

Mężczyźni:

Osama bin Laden – 3.4 % spamu
Brad Pitt – 1.84 % spamu
John McCain – 1.36 % spamu
George W. Bush – 1.18 % spamu
Barack Obama – 1.07 % spamu

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.