Naciśnij ESC aby zamknąć

55 tysięcy komputerów padło ofiarą botnetu Mumba

botnetSpecjaliści z zespołu badawczego firmy AVG Technologies, zidentyfikowali globalną sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, należących do botnetu o nazwie Mumba.

Z raportu przygotowanego przez AVG Web Security Research Team wynika, że ofiarą ataku padło 55 tysięcy maszyn.

Według autorów raportu (dostępnego pod adresem http://blogs.avg.com) botnet Mumba wykradł internautom ponad 60GB danych osobowych, w tym dane do logowania do serwisów społecznościowych, szczegóły kont bankowych, numery kart kredytowych oraz wiadomości email. Najwyższy odsetek komputerów zainfekowanych botnetem Mumba znajduje się w Stanach Zjednoczonych (33 procent), zaś kolejne miejsca zajmują Niemcy (17 procent), Hiszpania (7 procent), Wielka Brytania (6 procent), Meksyk i Kanada (po 5 procent). Polska znajduje się w grupie krajów o niskim odsetku infekcji (1 procent).

Botnet Mumba został stworzony przez jedną z najbardziej wyrafinowanych, internetowych grup cyberprzestępczych znaną jako Avalanche Group. Do perfekcji dopracowała ona system masowego uruchamiania stron internetowych wyspecjalizowanych w wyłudzaniu poufnych informacji (phishing) oraz dystrybuowaniu złośliwego oprogramowania kradnącego dane. Mumba wykorzystuje najnowszą wersję trojana Zeus, będącego obecnie jednym z najpopularniejszych przedstawicieli niebezpiecznego oprogramowania.

[quote]Unikalna infrastruktura botnetu Mumba sprawia, że podjęcie działań wymierzonych przeciwko serwerom, na których przechowywane są skradzione dane, jest dziś dużo trudniejsze niż wcześniej[/quote] powiedział Yuval Ben-Itzhak, starszy wiceprezes AVG Technologies.

[quote]Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszyscy – zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa – podejmowali działania, mające na celu ochronę komputerów przed tego typu dynamicznymi cyberatakami. Najlepszym sposobem jest korzystanie z oprogramowania antywirusowego i narzędzi skanujących odnośniki internetowe, takich jak te, które AVG oferuje bezpłatnie.[/quote]

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.