Naciśnij ESC aby zamknąć

Serwery Proxy – troszkę mniej widoczni w Sieci

1. Wprowadzenie

Serwer Proxy jest to serwer z odpowiednim oprogramowaniem, które dokonuje pewnych operacji (zwykle nawiązuje połączenia) w imieniu użytkownika. Często utożsamiany z pośrednikiem HTTP (HTTP proxy). Serwer Proxy jest rodzajem bufora między Tobą, a zasobami Internetu. Informacje idą najpierw do serwera poxy, a dopiero potem dane transmitowane są do Ciebie.

Swego czasu korzystanie z serwerów proxy było popularne i miało wiele korzyści, jedną z nich był szybszy czas ładowania się strony. Gdyż serwer proxy zbiera i zapisuje pliki których często żądają użytkownicy do specjalnej bazy danych, nazywanej cache. W ten sposób, serwery proxy są zdolne do przyspieszenia połączenia internetowego. Pamięć cache serwerów proxy może juz zawierać informacje których użytkownik potrzebuje. Nie ma więc potrzeby do łączenia się z odległym serwerem, użytkownikowi zostają przesłane pliki zachowane na serwerze proxy.

Wraz z rozwojem Internetu oraz poprawą warunków dostępu do jego zasobów pośrednictwo serwerów proxy stawało się jednak coraz bardziej zbędne. Ale w niektórych przypadkach wręcz niezbędne. Serwery proxy mogą nam pomóc np. w dostępie do danych znajdujący się na serwerach obłożonych pewnymi ograniczeniami, takimi jak na przykład możliwość dostępu tylko dla komputerów z pewnych rejonów świata i dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemów połączymy się z serwerem danej strony przy pomocy serwera proxy, który znajduje się w danym kraju.

2. Klient-serwer

Całość informacji w Internecie jest oparta o model klient-serwer. Klient przesyła zapytanie (jakie dane potrzebuje) a serwer wysyła odpowiedź (odpowiednie dane). Aby w pełnie zrozumieć dialog między obiema maszynami, klient przesyła odpowiednie informacje (wersja i rodzaj systemu operacyjnego, konfiguracja przeglądarki włącznie z jej nazwą i wersją, itp.) Informacje owe mogą być niezbędne w prawidłowym porozumiewaniu się z serwerem.

Oto, co twoja przeglądarka wysyła do serwera WWW:

– nazwę i wersje systemu operacyjnego.
– nazwę i wersje twojej przeglądarki.
– konfigurację przeglądarki(rozdzie. ekranu, możliwość obsługi java/javascript, …)
– adres IP klienta.
– inne informacje.
*najważniejszą informacją z powyżej wymienionych jest Twój adres IP

3. Zmienne środowiskowe

Informacje wysyłane przez klienta do serwera są dostępne dla niego jako zmienne środowiskowe. Każda jednostka informacji jest wartością danej zmiennej. Natomiast gdy żadna(lub kilka) jednostka nie zostanie wysłana, wtedy zmienna ta będzie pusta(jej wartość nie będzie brana pod uwagę).

Istnieje kilka zmiennych środowiskowych:

REMOTE_ADDR – adres IP klienta
HTTP_VIA – jeśli ta zmienna nie jest pusta, wówczas używane jest proxy. Wartość jest adresem serwera proxy, ta zmienna będzie dodawana przez proxy jeśli będziesz takowego używał.
HTTP_X_FORWARDED_FOR – jeśli nie jest pusta wówczas uzywany jest proxy. Wartość jest prawdziwym adresem klienta. Tak więc jest dodawana przes serwer Proxy jeśli jakiegoś używasz..
HTTP_ACCEPT_LANGUAGE – Jaki język używany jest w przeglądarce.
HTTP_USER_AGENT – inaczej zwana“agent użytkownika”. Określa wersję softweru (system, rodzaj i wersja przeglądarki)
HTTP_HOST – nazwa serwera

4. Rodzaje serwerów proxy

Rodzaje serwerów proxy dzielimy według tego, jak dany serwer ukrywa zmienne środowiskowe.

Przeźroczyste proxy – (Transparent Proxies) Nie ukrywają Twojego adresu IP:

*REMOTE_ADDR = IP proxego
*HTTP_VIA = nazwa serwera proxy lub jego IP
*HTTP_X_FORWARDED or HTTP_X_FORWARDED_FOR or HTTP_CLIENT_IP = Twój IP

Anonimowe Proxy – wszystkie serwery które ukrywają adres klienta IP w standardowy sposób zwane są anonimowymi. Jednak nie oznacza to że jesteś bezpieczny pod takim serwerem jako, że nie przepuszczają Twojego adresu w standardowy sposób to robią to w inny, co za tym idzie nie zapewniają pełnej anonimowości. Proxy Anonimowe dzielimy na:

a) Proste serwery proxy (Simple Anonymous Proxies) Są serwerami najbardziej rozpowszechnionymi spośród innych anonimowych serwerów proxy. Simple Anonymous Proxies nie ukrywają faktu, iż serwer proxy jest w użyciu, jakkolwiek podmieniają Twój adres IP na ich własny:

*REMOTE_ADDR = IP serwera proxy
*HTTP_VIA = nazwa serwera proxy lub jego IP
*HTTP_X_FORWARDED or HTTP_X_FORWARDED_FOR or HTTP_CLIENT_IP = IP serwera proxy

b) “Zniekształacające” proxy(Distorting Proxies) Podobnie jak “simple anonymous proxies”, nie ukrywają one faktu użycia serwera proxy. Jakkolwiek adres IP klienta(Twój adres IP) jest zastępowany innym adresem(wybranym) IP:

*REMOTE_ADDR = IP serwera proxy
*HTTP_VIA = nazwa serwera proxy lub jego IP
*HTTP_X_FORWARDED or HTTP_X_FORWARDED_FOR or HTTP_CLIENT_IP = wybrany adres IP

Proxy o wysokim poziomie anonimowości – (High anonymity proxy, Elite proxy) W przeciwieństwie do reszty takie serwery ukrywają fakt, że Proxy jest używane. Oznacza to iż twój prawdziwy adres IP zostaje zastąpiony adresem IP serwera proxy i serwer nie ujawnia tego, że z niego korzystasz.

*REMOTE_ADDR = IP proxego
*HTTP_VIA = nie brane pod uwagę
*HTTP_X_FORWARDED and HTTP_X_FORWARDED_FOR and HTTP_CLIENT_IP = nie brane pod uwagę

5. Konfiguracja proxy

Internet Explorer 6.0

W menu Narzędzia programu Internet Explorer kliknij polecenie “Opcje internetowe”, kliknij kartę “Połączenia” i klikamy na “Ustawienia”

Mozilla/ Netscape

W menu górnym wybierz “Narzędzia” następnie na “Opcje” W kategorii “Zaawansowane” wybierz opcje “Sieć” i “Ustawienia”

6. Adresy kilku serwerów proxy:

129.108.202.10 p3124 – United States
138.23.204.133 p3128 – United States
147.83.118.109 p3128 – Spain
62.20.46.109 p80 – Sweden
151.2.168.11 p80 – Italy
165.229.47.125 p8080 – Korea
24.84.20.137 p8000 – Canada

Więcej serwerów proxy:
http://www.samair.ru/proxy/
http://www.multiproxy.org/
http://tools.rosinstrument.com/proxy/
http://www.proxy4free.com/page1.html


Tłumaczenie: guest – sztuczne.konto(at)gmail.com
Źródła: http://www.proxyfarm.com, http://www.freeproxy.ru

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.