Pokaż wyniki 1 do 3 z 3

Temat: lekturka na poczatek

  1. #1

    Domyślnie lekturka na poczatek

    Witam

    Od jakiegoś czasu poruszam się na platformie z linuxem (konkretnie kubuntu). Nie jest to moje główne źródło, acz kolwiek chciał bym żeby było bo komputer stacjonarny mnie zaczyna denerwować brakiem mobilności. Wolał bym go traktować jako taką konsolę . Lecz jedna sprawa stoi mi na rzeczy. Brak znajomości komend pod linux'a. Wiem wiem Google.pl ale jak by się zastanowić to nie znajdę tam tych bardziej potrzebnych np. instalowanie jakiegoś pakietku i bach błąd. Co zrobić? Zasypać po raz setny forum? Czy szukać w jego archiwum? Nie będzie to potrzebne gdy będę miał takowe komendy pod ręką. I tu moje pytanie. Czy możecie mi polecić jakąś lekturę na temat poruszania się po Kubuntu poprzez terminal?

    Ivnz

  2. #2
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    toronto
    Postów
    283

    Domyślnie

    nie wiem czy wypada mi Tobie podpowiadac, bo sam jestem poczatkujacym uzytkownikiem linuxa... powiem Ci jak ja sobie radze, sciagnalem sobie liste podstawowych komend (w miare latwo mozna takie cos znalezc w google) i mam to wydrukowane, jak jakiejs potrzebuje to zerkam na kartke i jest jak wyskakuje blad to czasami potrafie zaczaic co to za blad i jak moge sobie z nim poradzic, natomiast jesli to mi sie nie uda wowczas szukam na roznych forach (glownie odnosnie linuxow) i sprawdzam czy ktos tez mial taki problem... w taki sposob ucze sie i powoli (bardzo powoli) zaczynam sam sobie radzic z problemami. no ale moze jakis uzytkownik pingwinka z wiekszym stazem poleci ciekawa lekturke (z przyjemnoscia sam skorzystam )

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    1. Ksiazka "The official Ubuntu book" - moze juz jest spolszczona wersja - ogolnie o ubuntu...
    2. Wydrukowana lista nawet samych polecen...
    3. W terminalu naciskasz 2 razy TAB i masz liste wszystkiego co jest w systemie (bedzie spooooroooo!) ale mozesz tez wpisac kawalek nazwy (poczatek zawsze) i dac TAB tak samo i pokaze Ci co sie od tej nazwy zaczyna
    4. Jak jest jakies polecenie i nie wiesz co robi to piszesz 'man polecenie' i masz manual z pelnym opisem... Wyjscie z przegladania naciskajac 'q'

    Ja uczylem sie przez 'ls /bin' a pozniej /sbin, /usr/(s)bin i /usr/local/(s)bin i kolejno 'man polecenie' i tak poznalem calosc dosc szybko.

    Co do uzupelniania przyciskiem TAB :-) dziala w bash'u generalnie ale to jest domyslny shell na Ubuntu tak czy inaczej... i stad wychodzi stary dowcip :-)

    Co to jest szczyt lenistwa? --kto zna odpowiedz?
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Podobne wątki

  1. na poczatek jedna ksiazka ;)
    By blackicenavarro in forum Socjotechnika
    Odpowiedzi: 12
    Autor: 09-28-2007, 12:06
  2. jaka ksiazka na poczatek?
    By ironwall in forum Off Topic
    Odpowiedzi: 5
    Autor: 03-22-2007, 07:36
  3. Poczatek hackingu
    By kubagd in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 9
    Autor: 02-07-2007, 11:24

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj