Trojan Banapter podmieniający rachunki bankowe wklejane ze schowka

Związek Banków Polskich otrzymał informacje o nowym typie złośliwego oprogramowania o nazwie Banapter. Stanowi ono zagrożenie dla Klientów korzystających z bankowości internetowej za pomocą popularnych przeglądarek internetowych: Firefox, Internet Explorer czy Opera.

Do zainfekowania komputerów Klientów przestępcy wykorzystują wysyłane na zasadzie spamu wiadomości e-mail. Trafiają one do przypadkowych odbiorców ale wiele z nich dociera również do Klientów polskich banków. Treść wiadomości e-mail nakłania ich odbiorców do otwarcia załączników pdf lub jpg. Nazwa załączników może zawierać w sobie informacje sugerującą otrzymanie np. niezapłaconej faktury VAT. Po otwarciu załącznika następuje zainfekowanie komputera, któremu może towarzyszyć komunikat o rzekomym błędzie dotyczącym uszkodzenia pliku.


Po zainstalowaniu na komputerze szkodliwego oprogramowania – Banapter, umożliwia ono przestępcom zdalną podmianę rachunku bankowego skopiowanego przez Klienta do Schowka i wklejonego z niego np. za pośrednictwem klawiszy funkcyjnych Ctrl+V lub z menu podręcznego - funkcji Wklej. Jeżeli podczas potwierdzania danych przelewu Klient nie zauważy, że numer rachunku odbiorcy przelewu jest nieprawidłowy i zatwierdzi operację, to jego środki zostaną przesłane na rachunek przestępców.

Banapter nadzoruje zawartość schowka w celu wykrycia numeru rachunku bankowego, który może być zapisany w dwóch wersjach (ze spacjami lub bez spacji):

CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

CCAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB


Źródło: PREBYTES

W związku z powyższym, zwracamy się do Państwa z prośbą o upewnianie się czy widoczny na ekranie przed zatwierdzeniem transakcji numer rachunku bankowego jest tym samym numerem, który skopiowali Państwo do Schowka.

Zachęcamy również do stosowania innych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej opublikowanych przez Związek Banków Polskich na stronie internetowej www.zbp.pl -> Dla Klientów -> Bezpieczny Bank. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy w dużej mierze zależy od nas samych!

Źródło: Rada Bankowości Elektronicznej, Związek Banków Polskich

Odpowiedzi

No Avatar
Anonim (niezweryfikowany) on 20.12.2013, 00:16

Szprytne.

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.