Ministerstwo Gospodarki wyjaśnia wczorajszy atak

Ministerstwo Gospodarki informuje, iż przeprowadziło już wstępną analizę wczorajszego ataku i nie stwierdzono przełamania zabezpieczeń portalu trade.gov.pl. Włamywaczom udało się jedynie przechwycić pojedynczy login oraz hasło do jednej skrzynki pocztowej.

Poniżej komunikat MG:

Cytat:
Ministerstwo Gospodarki informuje, iż w związku z opublikowaniem elementów informacji z Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji podjęte zostały działania zabezpieczające. Ministerstwo Gospodarki zgłosiło incydent do cert.gov.pl, które podejmuje stosowne działania w imieniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ponadto powiadomiony został Komendant Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

Jednocześnie informujemy, że po przeanalizowaniu zapisów systemów informatycznych nie stwierdzono przełamania zabezpieczeń portalu trade.gov.pl. Przechwycony został pojedynczy login oraz hasło do skrzynki pocztowej co spowodowało pobranie korespondencji.

System informatyczny MG działa bez zakłóceń.

Oświadczenie wydało również CERT informując, że archiwum govppl.rar dostępne w sieci zainfekowane jest oprogramowaniem złośliwym.

Cytat:
Mając na względzie ostatnie informacje opublikowane w sieci Internet, dotyczące serwisu TRADE.GOV.PL, zespół CERT.GOV.PL ostrzega, iż możliwy do pobrania plik archiwum o nazwie "govpl.rar" zainfekowany jest złośliwym oprogramowaniem .
Zespół CERT.GOV.PL zaleca niepobieranie i nieotwieranie w/w pliku archiwum.

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.