Naciśnij ESC aby zamknąć

Jeden na ośmiu Europejczyków doświadcza utraty lub kradzieży urządzenia mobilnego

Ponad 12% użytkowników w Europie doświadczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy utraty, kradzieży lub poważnego uszkodzenia urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon czy tablet. Co więcej, użytkownicy tracą nie tylko swoje urządzenia, ale również przechowywane na nich cenne dane osobiste – tak wynika z badania Kaspersky Consumer Security Risks przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International latem 2013 r.

Smartfony i tablety od stanowią nieodzowną część naszego życia – korzystamy z nich w pracy, relaksując się w domu i w podróży, jak również w celu kontaktowania się z przyjaciółmi lub rodziną. Co jednak, gdy smartfon czy tablet zginie, zostanie ukradziony lub uszkodzony? Co stanie się z wszystkimi zdjęciami z wakacji, filmem pokazującym pierwsze kroki stawiane przez dziecko, korespondencją z dawnymi przyjaciółmi? A co z kontami e-mail, hasłami do portali społecznościowych czy danymi logowania do systemów e-płatności oraz bankowości online? Czy naprawdę rozpłyną się wraz z utraconym urządzeniem?

Z badania wynika, że urządzenia mobilne są regularnie gubione, kradzione lub uszkadzane: ponad 12% badanych Europejczyków przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dotknął ich przynajmniej jeden z tych problemów. Po bliższej analizie okazuje się, że 8% urządzeń użytkowników zostało nieodwracalnie uszkodzonych, 2% gadżetów zostało zgubionych, a 3% ukradzionych. Dane te potwierdzają, że utrata lub kradzież urządzenia mobilnego to powszechny problem. Jednak czy utrata samego gadżetu to jedyny problem dla jego właściciela?
Według badania, na urządzeniach mobilnych przechowywane są następujące rodzaje danych:

– prywatne zdjęcia i filmy: 74% smartfonów i 68% tabletów;
– prywatna korespondencja e-mail: 64% smartfonów i 62% tabletów;
– hasła do kont na portalach społecznościowych i kont e-mail: 17% smartfonów i 15% tabletów;
– firmowe e-maile: 30% smartfonów i 27% tabletów;
– dokumenty biznesowe: 17% smartfonów i 25% tabletów;
– informacje finansowe, zwłaszcza hasła do kont w serwisach bankowości online: 8% smartfonów i tabletów.

Innymi słowy, ludzie przechowują na swoich urządzeniach mobilnych wszelkiego rodzaju informacje, a ich wartość jest często większa niż cena samego urządzenia.

Utrata tych informacji nie jest jedynym powodem do zmartwienia. Jeżeli poufne dane wpadną w niepowołane ręce, konsekwencje mogą okazać się katastrofalne: tajne informacje firmowe mogą krążyć po internecie, a do tego ktoś może włamać się do kont użytkownika na portalach społecznościowych, w serwisach e-mail i systemach bankowości online.

Źródło: Kaspersky Lab

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.