CBŚ zatrzymało 17-letniego mieszkańca Kalisza - autora fałszywych informacji o kilkudziesięciu bombach

10 grudnia wczesnym popołudniem policjanci Centralnego Biura Śledczego wkroczyli do domu mieszkańca Kalisza. Zaskoczony nastolatek został zatrzymany.

W pokoju młodego mężczyzny funkcjonariusze znaleźli komputer, którym w nocy z 16 na 17 listopada posłużył się do rozesłania 87 wiadomości mail o podłożeniu ładunków wybuchowych.

Adresatami było kilka ministerstw, 26 prokuratur, 26 komend policji oraz urzędy administracji państwowej. Dużą część obiektów ewakuowano.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ i Wydziału Wsparcia do Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Służby Kryminalnej oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nastolatek liczył na bezkarność, korzystając z sieci internetowej Tor, która według obiegowych opinii jest w pełni anonimowa. Przeliczył się. Fachowa wiedza z zakresu informatyki pozwoliła policjantom ustalić tożsamość i adres cyberprzestępcy. Funkcjonariusze rozpracowali wszystkie jego zabezpieczenia i próby zacierania śladów.

Zatrzymany mieszkaniec Kalisza został przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie usłyszał zarzuty zawiadomienia o zagrożeniu, które nie istnieje. Przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Więcej informacji: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/93251,Akcja-CBS-policyjni-eksperci-wytropili-cyberterroryste.html