Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Nośnik bootujący pod Win

  1. #1

    Domyślnie Nośnik bootujący pod Win

    Siemka

    Słuchajcie dzisiaj trochę wyszedłem na lamusa, przyzwyczajony do starych rozwiązań robienia nośnika bootującego - szczególnie FDD. Dzisiaj ktoś dał mi rozpakowany obraz ISO, który trzeba było nagrać na CD i z niego zbootować OS. Twierdziłem, że to nie zadziała bo nie jest to ISO i nie będzie w bootsektorze systemu do startu...a jednak hehe

    Moja wiedza chyba lekko jest przestarzała. Pamiętam, że kiedyś DOSa przegrywało się przez "sys c: a:" więc pomyslałem, że z CD będzie ta sama zasada - wychodzi na to, że nie.
    Zauwazyłem, że był tam plik boot.ini - czy teraz już pliki startujące nie muszą być umieszczane w bootsektorze?

  2. #2

    Domyślnie

    CD bootuje na innej zasadzie. Nazywa sie to eltorito, w systemie plikow jest obraz ffd i bios z niego czyta bootsektor i wrzuca pod 7c00. Bios rowniez emuluje dostep do danych, jak do oddzielnego sysku.

    Rozpakowany obraz iso to nie obraz iso... iso to nie archiwum jak rar czy zip, tylko sektory ulozone jeden po drugim.

    Musisz stworzyc system plikow iso 9660 z tego, i takie cos wypalic na cd. Boot moze byc na 2 sposoby, no emulation - sektor 0 leci pod 7c00, albo fdd emulation - dodajesz obraz FDD.

  3. #3

    Domyślnie

    tak właśnie chodzi mi o to, dlaczego ROZPAKOWANY ISO bootujący po nagraniu działa ?

    bo to, że ISO po nagraniu będzie bootujace to wiem - bo jak piszesz to zrzut sektorów jeden po drugim, ale skoro rozpakowalismy ISO i wrzucilismy na CD pliki "wolne" to moim zdaniem nie miało to prawa zadziałać...a ku*** zadziałało LOL i why ?

  4. #4

    Domyślnie

    Tez tego nie rozumiem. Czym byl nagrywany ten cd? Moze podczas nagrywania automatycznie zapisal 9660 jako bootowalny.
    Tylko co do cholery mialo by sie wtedy bootowac. Co sie wykonuje podczas boota?

  5. #5

    Domyślnie

    Linux_aa to było nagrywane jakimś CD burn czy coś takiego, bo to znajomy wrzucał ja nie patrzałem...

    Ale najśmieszniejsze jest to, że readme.txt (domyślam się, że załączonym razem z ISO) jest napisane:

    WindowsKey.iso is a Passware Password Recovery Kit Enterprise image for a bootable CD that resets Windows Administrator passwords.
    Burn this ISO file on a blank CD/DVD using any CD burning tool. Then reboot the locked PC
    with this CD-ROM and follow the onscreen instructions to reset Windows Administrator password.
    Windows Key - HowTo


    I ja teraz przed szefem wyszedłem na lamusa bo mówię, że bez ISO (rozpakowane pliki) to nie zadziała po wypaleniu a szef za chwilę do mnie no i co ?

    a mi opadła kopara

  6. #6
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elitegroup Zobacz post
    Linux_aa to było nagrywane jakimś CD burn czy coś takiego, bo to znajomy wrzucał ja nie patrzałem...
    Więc pewnie wystarczyło zaznaczyć utwórz dysk startowy, płytę bootowalną czy jak tam ją różnorakie programy nazywają...

    Pozdrawiam

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj