Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 11

Temat: 98 vs xp, słabszy komputer

  1. #1
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    C:\Perl\bin
    Postów
    1,578

    Domyślnie 98 vs xp, słabszy komputer

    mam w domu starszy pc :
    1.3ghz (skrecony do 1.00 bo sie zaczal grzac, nvm) 384ram, karta graf.32mb

    obecnie jest na nim xp (bez formata już 5 rok...)
    chce mu zrobić porzadek i tu pytanie: zainstalować mało żrącego win98 czy xp? po instalacji jakie usługi wyłączyć żeby chodził szybciej? dodam że ma to być pc głównie do gier, niezbyt wymagających. PS pisze z telefonu, sorki za wygląd posta
    War, war never changes.

  2. Domyślnie

    Ciekawe zagadnienie.
    Zdecydowanie odradzam Win98 ze względu brak nowych aktualizacji.

    Polecam nlite (http://www.nliteos.com/nlite.html). Tworzysz własną "dystrybucję" Win XP - wycinasz to, czego nie potrzebujesz. Jest nawet moduł "game station" czy jakoś tak. Artykuł w LifeHacker: http://lifehacker.com/374376/trim-do...are-essentials

    z win98 mógłbyś skorzystać tylko wtedy, gdy na 100% nie podepniesz tego do Internetu, nie będziesz korzystał z pendriveów i kopii zapasowych gier i oprogramowania. Po za tym prędzej czy później pojawią się typowe dla win9x problemy - zmiana ustawień systemu bez ingerencji usera, bez powodu, bez ostrzeżenia. Często można było się zdziwić, co Windows 95 wyprawiał bez naszej zgody.

    Mogę jeszcze podpowiedzieć, żebyś wcisnął tam jak najwięcej RAM. Za 20-30 pln znajdziesz kolejne 256 a różnica będzie ogromna.

    Jeszcze wzmianka na temat usług.
    http://www.techtree.com/India/Guides...112-584-1.html
    Tu masz dosyć dobrze stworzoną listę usług. Jednak przestrzegam przed zbyt głęboką penetracją. Po prostu jak coś wyłączasz - daj restart systemu. Będziesz dokładnie wiedział, która usługa powoduje problemy (na pewno o tym wiesz, ale nie zaszkodzi przypomnieć :-))

    Miłej zabawy i daj nam jakiś raport później.


    EDIT:
    znalazłem ciekawą tabelkę z dodatkowymi informacjami na temat usług w winXP
    http://www.blackviper.com/WinXP/servicecfg.htm
    Ostatnio edytowane przez Mad_Dud : 01-25-2009 - 18:21 Powód: nowe informacje

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    C:\Perl\bin
    Postów
    1,578

    Domyślnie

    do 98 mam jakiś sentyment, jest mały i szybki, ale teraz już jestem bardziej za wyłączaniem usług w xp, w 98 musi być wygodna obsługa pendrivow, drukarki i gier online. Prawdopodobnie zobacze oba systemy, porównam i wybiorę wydajniejszy. Dzięki za ciekawe linki, jak wrócę do domu zabiorę się do pracy, wyniki przedstawię tutaj. Raz jeszcze dzięki.
    War, war never changes.

  4. #4
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, że istnieje nieoficjalny service pack do polskiej wersji Win98
    usprawniający go nieco
    http://sp.up.pl/
    ***********
    * markossx *
    ***********

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Ja polecam nLite'a - skompilowalem w ten sposob wlasne CD z instalka XP Pro SP3, z usunietymi smieciami ktorych nie chce, itd. W ten sposob jak w firmie musze instalowac nowy komp to mam juz prekonfigurowany system - wlacznie z tym ze podlacza sie do wlasciwej domeny windows itd, co znacznie skraca czas pozniejszej konfiguracji a taki okrojony XP dziala slodziutko jak sie okazalo nawet na tych starszych i slabszych kompach.

    BTW.
    Bawiac sie narzedziami typu nLite warto zapoznac sie z kwestiami licencji bo nLite wymaga podania klucza do XP-ka jesli robi sie obraz pod automatyczne instalacje. Po prostu upewnijcie sie, ze macie wystarczajaco licencji (praktycznie jedyne co wchodzi w gre jak sadze to posiadac Volume License - dawniej nazywalo sie to OSL, teraz to jakos Microsoft przemianowal).
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #6
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    W Sieci !!!
    Postów
    282

    Domyślnie

    GsG my pr0 nigga coś mi z tymi grami nie pasi W NFS cieniujesz... Nie za mały ten PC ?

    Tak więc co do tematu... Sam mam sentyment do 98 cz nawet 95. Jak wszystko ma swoje wady i zalety tak samo jest w tym przypadku. nLite nie jest głupią propozycją. Zrobisz sobie własną wersję Win z tym co uznasz za potrzebne.

    XP w tym przypadku będzie dużo lepszym wyborem niż 98.Tyle o ile masz na tym TYLKO grać. W innym wypadku wybrał bym 98...
    "Wszystkie komputery PC są kompatybilne, ale niektóre są kompatybilniejsze od innych... Twój jest zawsze mniej kompatybilny..."

  7. #7

    Domyślnie

    Jako ciekawostkę podam, że miałem kiedyś postawionego WinXP Professional + SP2 na laptopie Dell'a Latitude366 z prockiem Pentium III 366 MHz i 128 RAM i kodziłem na nim w Borlandzie C++ Builderze 6 Personal, w tle leciała muzyczka z Winampa i chodził niemal bez "zacięć" (tylko przy większej ilości okienek na ekranie trochę mulił, ale miał 2MB kartę graficzną )

    >1.3ghz (skrecony do 1.00 bo sie zaczal grzac, nvm) 384ram, karta graf.32mb

    uuu, to będzie po prostu "wymiatał"
    "...i stało się! Linie telefoniczne otworzyły mi bramę do świata
    upajającego jak heroina pulsująca w żyłach ćpuna! Elektronicznym
    sygnałem przekraczam wrota szukając ucieczki od codzienności,
    głupoty i niesprawiedliwości... i znajduję podobnych sobie."

  8. #8
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    polsza
    Postów
    747

    Domyślnie

    ja na o wiele słabszym lapie jechałem z xp i nie było żadnych lagów
    (chociaż najlepiej chodził tam win 2k sp4 )

  9. #9

    Domyślnie

    Trochę usprawnisz XP przez wyłączenie zbędnych usług z services.msc (przywracanie systemu , indeksowanie , Aktualizacje automatyczne , Bufor wydruku ,Centrum zabezpieczeń , kompozycje ,Usługa raportowania błędów itp. z czego nie będziesz korzystał naprawdę PEŁNO tego ). Wyłączysz animacje menu i różne bzdury i będzie śmigał aż się zdziwisz . Poszukaj tylko listę krytycznych usług których wyłączyć nie możesz i aha mnie np denerwuje bootscreen bo przypomina mi co włączam nie korzystam często z Windowsa ale i tak do boot.ini dorzuciłem /noguiboot troszkę przyśpieszy włączanie.

  10. #10
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    C:\Perl\bin
    Postów
    1,578

    Domyślnie



    wybor padl na instalacje xp sp1 i 'odchudzanie'
    - styl klasyczny windows - zreszta tylko tego uzywam, nie moge zniesc innych theme :P
    - services.msc - nie bede pisal co wylaczylem, sami musicie dojsc do tego co wam bedzie potrzebne
    - msconfig, podobnie jak wyzej: wylaczanie niepotrzebnych uslug
    - komponenty windows - odinstalowanie pierdół typu msn/ie
    - chodzi jak marzenie
    mysle ze to wszystko - prosze o pokute
    War, war never changes.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Komputer sie wyłącza
    By Mienta in forum /dev/null
    Odpowiedzi: 14
    Autor: 10-26-2008, 12:03
  2. Wlamanie sie na komputer.
    By xacti in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 19
    Autor: 09-21-2008, 12:22
  3. Na czyjiś komputer
    By slomczan in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 8
    Autor: 07-23-2008, 11:14
  4. Komputer
    By Domex in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 9
    Autor: 07-05-2008, 13:16
  5. komputer firmowy...
    By cube in forum Hacking
    Odpowiedzi: 6
    Autor: 12-29-2007, 09:34

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj