1. nie zamykac windows normalnie - jak juz to wyciagnac wtyczke z kompa i nie niszczyc danych!

windows przy zamykaniu systemu zapisuje mase plikow a chodzi o to aby ograniczyc te zapisy bo mozna zamazac dane

2. male pudelko... sprzetowy write-blocker! bez tego mozna zniszczyc sobie dane


3. wyslac dysk do kroll ontrack
- kolesie sa magicy, ja wlasnie dzisiaj dostalem kurierem moje dane z kompa ktory poszedl z dymem... 2 dyski, raid 1 i co z tego, poszlo sie je*** jak sie plyta zaczela kopcic. Wlanie podpinam i bede patrzal co odzyskali

4. jesli koniecznie chcesz sam sprobowac to obraz dd zrob i na nim uzyj np autopsy lub sleuthkit'a albo majac obraz dysku zrobiony dd mozesz zaczac probowac ale gdybys wysylal dane do kroll ontrack to wgraj spowrotem obraz na dysk... a najlepiej to baw sie na kopii jesli masz drugi identyczny dysk (sprzetowo).

Mnie Ontrack skasowal w sumie za analize i odzyskanie danych z 2 dyskow (choc dane te same) 18.1GB SCSI w sprzetowym RAID1 600 funtow za analize i 4200 za odzyskanie... co z VAT daje nieco ponad 6k ale warto - chocby dla tych ostatnich 30 dni malo uzywanej bazy danych, ktorej nie bylo backupu.