Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 15

Temat: Rozdzielenie partycji

  1. #1
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    C:\Documents and Settings\micro
    Postów
    39

    Domyślnie Rozdzielenie partycji

    Mam pewien problem, chcę stworzyć u siebie 2 partycje a dokładniej rozdzielić jedną partycje na dwie, bezpłatne programy mogą tylko tworzyć nowe partycje, usuwać itp ale nie mogę np. zmniejszyć rozmiaru jednej partycji żeby się zrobiło miejsce na druga. A programy, które to potrafią są płatne. W zarządzaniu dyskami tez tego nie mogę zrobić bo mam tylko jedną partycję i musiałbym ją usunąć i dopiero stworzyć 2 nowe ale windows się na to nie zgadza
    Oczywiście szukam cały czas ale nie mogę nic więcej znaleźć. W ostateczności mogę zrobić reinstalke systemu i wtedy, ale wolałbym tego uniknąć.
    Z góry dzięki.
    "There is no spoon"

  2. #2

    Domyślnie

    ja na winde mialem bezplatny
    Pragon Hard Disk Manger 8.0
    Partition Logic 0.65
    i moglem wdytowac rozmiar jak i dodawac usuweac pratycje

  3. #3

    Domyślnie

    GParted darmowy i moze byc
    "dobrzy hakerzy są sławni na cały świat, ale o hakerach geniuszach nikt nic nie wie."

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    ... tylko nie zapomnij defragmentacji zrobic przed zmianem rozmiaru partycji... poza tym jesli jest to dysk C: to bedzie weselej, bo nie zawsze Windowsowi sie to spodoba

    P.S.
    Instalatory Linuxa od 1999 roku posiadaja mozliwosc zmiany rozmiaru partycji aby zrobic miejsce na nowe partycje... a w swiecie Microsoftu za wszystko sie placi (choc i tak mniej sie placi i za mniej rzeczy niz w swiecie Apple'a)...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Kielce
    Postów
    1,767

    Domyślnie

    co do zmiany partycji C to polecam sobie ściągnąć hiren's boot - taki fajny pakiecik na płytce całość > 200MB masz tam komplet narzędzi na freedosie potrzebnych do naprawy komputera w tym chyba z 7 programów do zmiany partycji - w tym partition magic - chyba nie muszę przedstawiać tego programu....
    Agencja reklamy kielce (mały kilkudniowy case pozycjonerski )

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Hiren's BootCD 9.1 - 77MB (plik ISO) --jak ostatnio gdzies widzialem
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    C:\Documents and Settings\micro
    Postów
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqm Zobacz post
    P.S.
    Instalatory Linuxa od 1999 roku posiadaja mozliwosc zmiany rozmiaru partycji aby zrobic miejsce na nowe partycje... a w swiecie Microsoftu za wszystko sie placi (choc i tak mniej sie placi i za mniej rzeczy niz w swiecie Apple'a)...
    Tak się składa że tę partycje właśnie chcę stworzyć dla Linuxa, czyli jak będę go instalował to mogę wtedy spartycjonować dysk
    Gdzieś czytałem że jak jest tylko jedna partycja C to można na niej zainstalować i Windowsa i Linuxa, tylko że to musi być partycja FAT więc mógłby zmienić z NTFS na FAT tylko że w pomocy Windowsa jest napisane że partycje FAT nie powinny przekraczać 2 gb a moja zdecydowanie przekracza
    Ostatnio edytowane przez Micr0 : 06-24-2007 - 12:24
    "There is no spoon"

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Mylisz pojecia... i to dosc konkretnie

    FAT16 ma maksymalny rozmar 2GB i taki uklad partycji byl w systemie DOS... Pozniej wprowadzono FAT32 ktory moze byc wiekszy ale pojedynczy plik nie moze przekroczyc 2GB. NTFS nie ma tych ograniczen poza tym dodaje sporo innych parametrow opisujacych obiekty w systemie plikow.

    Co do zmiany rozmiaru partycji - na 100% dziala to z FAT32 (przy FAT16 nie ma sensu bo partycja jest cholernie mala juz na starcie), jak przy NTFS to nie jestem pewien bo nie robilem tego sam - dlatego nie powiem ze cos jest tak lub inaczej - nie jestem pewien i juz.

    Konwersja FAT<>NTFS - z FAT na NTFS mozna zrobic konwersje, w druga strone jeszcze czegos takiego nie widzialem - poza zrobieniem formatu partycji

    Instalacja Linux'a - podczas instalacji wspolczesne linuxy (np Ubuntu) maja opcje "Uzyj wolnej przestrzeni na dysku" i wtedy... i tu jest pytanie co bedzie dalej - nie jestem pewien bo nigdy nie mialem potrzeby tak robic. Pierwsza wersja - Linux zostanie zainstalowany na partycji FAT/NTFS w postaci pojedynczego pliku (obraz systemu) i bedzie tak uruchamiany (jest to cholernie wolne i czasami lubi sie posypac). Druga opcja, to ze Linux sam zrobi sobie repartycjonowanie, tworzac dodatkowe partycje w wylnym obszarze dysku, co niesie za soba kolejna serie pytan (stopien fragmentacji dysku i co z tym zrobi instalator, itd).

    Jak mowilem - nie wiem, nie uzywalem tych opcji... Jak pierwszy raz instalowalem Linuxa w 1995 roku to takich cudow nie bylo - trzeba bylo skasowac partycje i zakladac calosc recznie od poczatku... Od tego czasu kazdy nowy dysk jaki mialem mial co najmniej 2 partycje, wiec moglem zawsze 1 wyciac i zwolnic/zreorganizowac miejsce.

    Jesli mozesz zaryzykowac to ustaw aby Linux wykorzystal wolna przestrzen na dysku i zobacz co sie stanie - czy stworzy partycje czy bedzie sie instalowal w pliku i daj znac na forum aby bylo dla potomnych
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  9. #9

    Domyślnie

    Najlepszym narzędziem (według mnie, korzystam z niego od wielu lat) jest produkt Symanteca Partition Magic, który umożliwia szybką i łatwą zmianę rozmiarów partycji dyskowych, dzielenie oraz łączenie partycji, a także kasowanie i odzyskiwanie danych, wszystkie operacje bez ryzyka utraty zapisanych informacji. Program bsługuje partycje do 160 GB, wspiera partycje Linux Ext3, GRUB, USB2, and FireWire (1394).

    W programie tworzysz sobie partycję podstawą, na której będzie Twój system WinXP, i partycję Linux Ext3 na której będzie Linux. Jeśli chcesz podzielić sobie jedną istniejąca partycje na dwie (NTFS, Ext3) to nie ma żadnego problemu, bez utraty danych dokonasz tego w bardzo łatwy sposób. Ściągnij sobie ewentualnie spolszczenie, jeśli angielski sprawia Ci problemy… Aktualnie dostępna jest wersja 8.0, która jest na prawdę dopracowaną wersją!

    Tylko jedna uwaga, podczas wykonywania się jakiś operacji (dzielenia, formatowania…) pod żadnym pozorem nie wyłączaj programu!
    Ostatnio edytowane przez MateO : 06-24-2007 - 16:10

  10. #10
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    C:\Documents and Settings\micro
    Postów
    39

    Domyślnie

    hmm... MateO, fajny program tylko płatny
    Zrobie tak jak mówiłeś tqm i napisze jak było
    "There is no spoon"

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nazwa partycji w api
    By 31337 in forum C/C++
    Odpowiedzi: 0
    Autor: 05-10-2007, 02:15

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj