Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 11 do 20 z 21

Temat: PNP4Nagios - brak wykresów dla poszczególnych usług

Domyślnie

Jedno rozwiazanie (nieco od dyszla strony) to napisac skrypt ktory wchodzi na stronke i generuje wykres, zapisuje plik i wysyla na maila... albo od razu napisac zadanie i dodac do cron'a
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Cytat Napisał Whizz_BANG Zobacz post
    wg mnie zbedne to jest skoro w kazdej chwili mozna wejsc na stronke i wygenerowac pdf'a takiego jakiego chcesz
    być może i tak, ale skoro ponoć jest taka możliwość to chciałbym z niej skorzystać, gdyż uważam to za lepsze rozwiązanie, gdzie np. później łatwiej będzie mi porównywać wykresy obciążenia np CPU tygodniowo, czy miesięcznie. Tylko że sęk w tym ze nie wiem jak to uczynić, aby owe raporty były wysyłane do mnie na maila.

Domyślnie

sprawdzanie uslug po snmp, w tym kierunku musisz szukac, jezeli masz maszyne linuksowa to sporo wtyczek jest to interfejsow, co do macierzy, szukaj a znajdziesz, pewnie tez wtyczki oparte na snmp
    mam jeszcze jedno prośbę możesz mi doradzić, podpowiedzieć jakie będą te wtyczki do sprawdzania obciążenia interfejsów? Bo jak niektóre znalazłem to
    nie wszystkie chcę mi działać. np. mam taką wtyczkę zainstalowaną
    Kod html:
    http://exchange.nagios.org/directory/Uncategorized/check_networkusage/details
    niby z palca jak wpiszę pokazuje jakiś tam ruch, ale na stronie już wywala błąd (Service check did not exit properly) , chociaż na localhoscie mam
    Kod:

host_name                       localhost
    service_description             Interface Network
    check_command                   check_networkusage.pl!-I eth0 -D in -w 10 -c 5!
            }
    czyli wszystko dobrze i dobrze tez jest wpisane w command.cfg
    Kod:
    define command {
            command_name  check_networkusage.pl
            command_line    $USER1$/check_networkusage.pl $ARG1$
    }
    a w nrpe.cfg oczywiscie
    Kod:
    command[check_networkusage.pl]=/usr/local/nagios/libexec/check_networkusage.pl $ARG1$
    Ostatnio edytowane przez brandon : 06-30-2011 - 15:08

Domyślnie

ja uzywam check_iftraffic_nrpe.pl - czasami do dzialania wtyczke potrzbne jest wykorzystanie polecenia sudo oraz oczywiscie skonfigurowanie na maszynie/maszynach snmp co jest zabawa sama w sobie.

Po pierwsze nie rozumiem wykorzystywania nrpe w localhost. Nrpe wykorzystuje sie do sprawdzania parametrow remote host. Nie wiem na jakiej maszynie postawiles nagios'a. Jesli na linuksie to nrpe wykorzystuje do dzialania xinetd. Co trzeba miec na uwadze podczas sprawdzania czy dziala. Nrpe jest tylko daemonem do komunikacji serwer pyta klient odpowiada, reszte rzeczy wykonuja wtyczki.

Czyli po kolei:
    1) localhost zapomnij o nrpe
    2) blad wskazuje na to, ze zle zostalo skonstruowane zapytanie wykonywane przez nagiosa
    3) z palaca pewnie wtyczka z paramterami dziala
    4) sprobuj tak:
    (wklejaj jak cos cala konfiguracje, porzadnie, nie szczatkowo)
    na localhoscie powinienes miec:
    Kod:
    define service{
            use                             local-service         ; Name of service template to use
            check_command                   check_networkusage
            }
    ...nastepnie w commands.cfg:
    Kod:
    define command {
            command_name  check_networkusage
            command_line    $USER1$/check_networkusage.pl -I eth0 -D in -w 10 -c 5
    }
    powinno zadzialac

weryfikacja konfiguracji nagios'a - nie mozesz miec zadnego errora i warninga:
    Kod:
    /usr/local/nagios/bin/nagios -v /usr/local/nagios/etc/nagios.cfg
    pathy musisz dostosowac do siebie

Domyślnie

Zastosowałem się do Twoich rad i przy weryfikacji konfiguracji nagiosa nie mam żadnych warning ani errors.
    Gdy lekko zmodyfikowałem commands tak jak napisałeś, czyli
    Kod:
    na localhoscie powinienes miec:

define service{
            use                             local-service         ; Name of service template to use
            check_command                   check_networkusage
            }

...nastepnie w commands.cfg:
    Kod:

define command {
            command_line    $USER1$/check_networkusage.pl -I eth0 -D in -w 10 -c 5
    }
    to mam taki bląd
    Kod:
     "Use of uninitialized value $completestring in split at (eval 2) line 64, <$FH> line 1.".
    i pytanie co jest nie tak, bo jesli bylby błąd w pluginie to z palca też by nie zadziałało.

Domyślnie

dziala to polecenie?:

check_networkusage.pl -I eth0 -D in -w 10 -c 5

jesli tak to sprobuj:
    Kod:
    define command {
            command_line  perl $USER1$/check_networkusage.pl -I eth0 -D in -w 10 -c 5
    }
    zauwaz, ze zmieniem nazwe w localhost check_networkusage i pozneij konsekwentnie w commands.cfg

w ogole gdzie ten blad sie pojawia; podczas kompilacji? w nagiosie?

Domyślnie

OK znów wielkie dziękiWhizz_BANG
    Błąd nie leżał po stronie komend, bo już na 100różnych sposobów je prze próbowałem, błąd leżał w pluginie (a jednak) po prostu w samym pluginie było odniesienie do katalogu, którego notabene u mnie nie ma (bo przeciez ja mam wszystko zamieszane). I dzięki Twojej ostatniej wypowiedzi mnie tym nakierowałeś.

A co do Twojej wypowiedzi, ze zmieniasz nazwe w localhoscie i pozniej w commands.cfg to rzecz jasna to nie mialoby prawo zadzialac, gdyz w jednym jest check_networkusage a w commands.cfg i w pluginach jest check_networkusage.pl dlatego na pewno wywali błąd.
    Ale jeszcze raz dzięki za podpowiedź

Domyślnie

A co do Twojej wypowiedzi, ze zmieniasz nazwe w localhoscie i pozniej w commands.cfg to rzecz jasna to nie mialoby prawo zadzialac, gdyz w jednym jest check_networkusage a w commands.cfg i w pluginach jest check_networkusage.pl dlatego na pewno wywali błąd.
    Nie wiem czy dobrze zrozumialem, ale nie badz taki pewny

Zasada jest taka: w localhost definiujemy usluge (define service), nastepnie podajemy jej nazwe, czyli check_command i jakas nazwa np. check_test.
    Jezeli to juz mamy zdefiniowane to dopiero pozniej w commands.cfg jest sprawdzane czy jest zdefiniowana jakas komenda o nazwie check_test. Jezeli taka zostanie znaleziona to dopiero wykonywana jest linijka command_line, czyli np.
    Kod:
    define command {
            command_name  check_test
            command_line  perl $USER1$/check_networkusage.pl -I eth0 -D in -w 10 -c 5
    )
    i dopiero w tym momencie jest wykonywany skrypt/plugin z okreslonymi parametrami i okreslonym timeoutem. Takze nazewnictwo jest dowolne tylko trzeba uwazac, zeby sie nie pogubic. Jezeli wtyczka jest dobra to polecenie wykonywane przez nagiosa
    Kod:
    perl $USER1$/check_networkusage.pl -I eth0 -D in -w 10 -c 5
    wykonuje sie z miejsca, bo jest tym samym co zrobilbys w terminalu z odpowiednia sciezka (pewnie wiesz, ze $USER1$ jest zdefiniowanym pathem w resource.cfg i z zalozenia mozna tam pakowac i definiowac roznego rodzaju rzeczy i uzywac ich jako $USERxxx$="xzx")

Domyślnie

Takze nazewnictwo jest dowolne tylko trzeba uwazac, zeby sie nie pogubic.
    no właśnie, już staram się nie mieszać, żeby sobie wszystkiego nie pomieszać
    I mam jeszcze takie pytanie do Ciebie (już któreś chyba z rzędu czy da się w nagiosie ustawić czas trwania warning i critical?

Domyślnie

generalnie zasada jest taka, ze im szybciej wyeliminujesz problem to tym szybciej znika warning/critical

Nie interesowalem sie takim czyms, wrecz śrubuje sobie informacje, zeby nic mi nie umknęło. Poczytaj manual, moze cos takiego jest, ale watpie.

Object Definitions

Najlepiej ustawic takie wartosci warninga i criticala, ktore zmuszaja nas do interwencji lub zainteresowaniu się problemem.
    Dobrym nawykiem jest także ograniczenie informowania o problemie np. wylaczenie notifications dla warniga, natomiast w przypadku criticala ustawienie re-notifications co 6/12h roznie dla uslug i roznie dla hostow/serwerow/sprzetu
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 07-05-2011 - 21:29

Zasady Postowania