Zobacz wyniki ankiety: IPv6

Głosujących
12. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • ale o co chodzi? jakie IPv6?

    0 0%
  • gdzies widzialem ale nie przygladalem sie dokladniej

    1 8.33%
  • znam podstawowe zasady ale nie testowalem/uruchamialem

    4 33.33%
  • testowalem aby zobaczyc jak to dziala ale nie uzywan

    4 33.33%
  • mam i uzywam

    3 25.00%
Pokaż wyniki 1 do 9 z 9

Temat: IPv6

  1. #1
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie IPv6

    Ogolnie - kto zna, kto cos wie, kto aktualnie ma skonfigurowane i uzywa, kto rozumie i potrafi praktycznie skonfigurowac... chcialbym wiedziec ile jest osob ktore ma jakies doswiadczenie w tym zakresie.

    Ja znam, uzywam, potrafie skonfigurowac siec, uslugi, wlasne serwer DNS dostepne po IPv6, itd... choc nie wszystko jeszcze u siebie odpalilem w sensie tego co oferuje IPv6 (mowiac o tych bardziej zaawansowanych funkcjach).

    Caly watek to moja ciekawosc - wiele osob ma problemy ze zrozumieniem jak dziala IPv4 samo w sobie, nie mowiac o bardziej zaawansowanym routingu, DNSach, WHOIS i jak sa razem polaczone... a tutaj juz IPv6 wchodzi i w ciagu najblizszych 2-3 lat bedzie praktycznie codziennoscia... strach sie bac


    tqm-ipv6-sage.png

    EDIT:
    Jesli macie jakies uwagi/przemyslenia dotyczace IPv6 to dopisujcie smialo ponizej.
    Ostatnio edytowane przez TQM : 06-09-2010 - 15:40
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  2. #2
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Witam,

    może warto by temat pociągnąć w sumie właśnie dało mi to do myślenia...RIPng Quaggi...może na dniach spróbuję z ciekawości skonfigurować w IPv6 bo chyba powoli trzeba się przez to przegryzać.

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    znam, kojarze, kiedys mialem do czynienia z konfigami troche, a na chwile obecna i tak naj-najczesciej korzystam z ipv4.

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    @ojciecdyrektor - nie potrzebujesz Quagga ani nic podobnego, sa o wiele prostsze rozwiazania - jesli potrzebujesz wiecej info to daj znac, wrzuce cos wiecej na forum.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    @ojciecdyrektor - nie potrzebujesz Quagga ani nic podobnego, sa o wiele prostsze rozwiazania - jesli potrzebujesz wiecej info to daj znac, wrzuce cos wiecej na forum.
    wiem, wiem TQM-ie ale akurat Quaggę męczę, zresztą jak dobrze pójdzie to za dzień lub dwa wstawię moje wypociny na forum...zastanawiam się nad późniejszym dodaniem konfiguracji RIP z IPv6...

    A wrzucać na forum to Ty możesz ile wlezie Raczkuje w tematach routingu, tym bardziej IPv6, więc wszelkie materiały i rady mile widziane, dlatego pisałem o rozwijaniu tematu, bo niekoniecznie wszystko związane z IPv6 jest jasne.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem tu nowy i to moj pierwszy post. Postanowilem sie jednak wypowiedziec w tej sondzie.
    A wiec, mam i uzywam. Jest to tunel 6to4 i uzywam kilkyu ipkow do polaczen irc(23 troche malo :P).

    W ten skonfihurowany tunel wyglada nastepujaco:
    2002:xxxx:xxxx:/48
    2002 okresle rodzaj tunelu, jest charakterystyczne dla tuneli 6to4, zaś xxxx:xxxx jest generowane na podstawie adresu IP. System operacyjny to Gentoo Linux, wiec ustawienie takiego tunelu jest banalne.
    Zas jesli posiadacze innych dystrybucji i innych systemow, sa zainteresowani tego typu tunelem tu podam linka: IPv6 6to4 tunnel configuration example

    P.S.
    Przepraszam za Orty.
    Ostatnio edytowane przez bike123 : 11-05-2010 - 16:34

  7. #7

    Domyślnie

    No niby zasada dzialania/format naglowka jest prosty, ale dalej mam problemy ze zrozumieniem pojec 6to4, teredo i roznic miedzy nimi.

    Jest w adresie ipv6 cos takiego jak interface id, w zapisie po %. Jaki to ma sens?

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Teredo to najprostszy sposob aby miec IPv6 - microsoft dostarcza tunele free, instalujesz software (windows ma w sumie od XP SP2 chyba, tylko wlaczyc) i dostajesz automatycznie tunelik i masz ipv6 - taadaaaa! Adresy teredo naleza do sieci 2001:0000::/32

    6to4 to rodzaj tunelowania pakujacy pakiet IPv6 w pakiet IPv4 i wysylajacy do bramki ktora obsluguje drugi koniec tunelu, te adresy sa w sieci 2002::/16

    Do polaczenia punkt-punk tak jak tunele 6to4 uzywa sie sieci /64 i praktycznie uzywa tylko 2 adresow z tej calej podsieci, dla obu koncow tunelu jedynie. Na tym mozna dostac siec /48 do uzycia po swojej stronie, wtedy masz w pleni routowalne adresy IPv6 w domu czy gdzie tam potrzebujesz ale wskazanie jest aby nie udstawiac tuneli dalej do innych osob i 'podnajmowac' w ten sposob przestrzeni adresowei. Uzyskac wlasne /48 albo i kilka takich zakresow jest tak proste, ze na prawde nie ma potrzeby robic takich kombinacji...

    Zapisu z % i id interfejsu w praktyce nie spotkalem alczkolwiek widzialem takowe
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  9. #9

    Domyślnie

    6to4 - klient bez ip6 moze polaczyc sie z hostem ip6
    teredo - kleitnci lacza sie z serverem ip4, a reszta to virtualna komunikacja miedzy nimi. Istnieje tylko 1 tunel, z oczywistych wzgledow?

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj