Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: działanie tcp/ip

Domyślnie działanie tcp/ip

Hej. Mam pytanie odnośnie tego jak działa protokół tcpip. Dajmy na to taką sytuacje. Mam serwer na którym działa mi program nasłuchujący dany port niech to bedzie port X. I łączy się do niego jakiś klient, który wysyła mu jakieś pakiety. Serwer może wysyłać to dalej - nieistotne. I teraz moje pytanie. Czy jeśli pomiedzy klientem a serwerem jest jakis serwer proxy, na którym działa jakiś program nasłuchujący także port X to czy dostanie on kopie pakietu inaczej, czy każdy program nasłuchujący dany port dostaje kopie pakietu?

Domyślnie

ofc to zalezy od programu serwera proxy ale raczej pakiet w dolnych warstwach protokołu tcp/ip czyli ip i tcp/udp będzie modyfikowany

Domyślnie

pytanie zrozumialem ale odpowiedzi od orla_cien ani ciut ciut...

Jesli chodzi o przypadek ze masz usluge sluchajaca na porcie 80 powiedzmy i pakiety od klienta do Twojego kompa ida przez inne komputery ktore tez maja aplikacje sluchajace na porcie 80 to one nie zobacza tego ruchu, bo docelowy adres IP to nie jest ich adres.
    Aby mogli zobaczyc ten ruch musieliby ustawnowic polaczenie TCP co oznacza 3-way handshake itd... i to wyklucza aby inny system odpowiedzial na te same pakiety - one musza zostac zatrzymane na tym systemie ktory odpowiada na polaczenie.

Jesli po drodze masz serwer proxy na porcie 80 to on nic nie zrobi tak czy inaczej. Mozna wymusic aby lapal te pakiety poprzez przerabianie ich na firewall'u tak aby adres docelowy w pakietach byl podmieniany i nowy adres wskazywal na proxy, wtedy jak wysylasz pakiet do X.Y.Y.Z na port 80 to firewall wpisuje adres docelowy 192.168.n.n bo tam jest proxy... wtedy proxy dostenie zapytanie, zobaczy URL, wykona polaczenie do X.Y.Y.Z i pobierze dane, odesle Ci wyniki... a firewall w drodze powrotnej podmieni naglowki w druga strone. To bedzie przezroczyste proxy - Ty go nie zobaczysz a bedzie dzialac
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

a co jesli mam program ktory nasluchuje na moim hoscie. tzn mam odpalone np firefox i ie. czy oba dostaja kopie tych samych pakietow i sprawdzaja ich uzytecznosc w jakis sposob, czy pakiet wie i komunikuje sie tylko z okreslonym programem?

Domyślnie

Przegladarki to nie serwery tylko klienci (choc w przypadku IE to nie takie oczywiste hehehe) - one lacza sie uzywajac jako portu zrodlowego czegos >1024 i wybieraja port losowo... w ten sposob serwer odpowiadajac na konkretny adres i port odpowiada wlasciwej przegladarce.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

wiem wiem ze przegladarka to klient dzieki wielkie za odpowiedz, naprawdę naszukałem sie i naczytalem na te tematy a mimo to musialo mi umknąć ze te porty to tak jakby "sekcja krytyczna" - kazdy port moze nasluchuwac 1 program pozdrawiam