Pokaż wyniki 1 do 8 z 8

Temat: fragmentacja

h3x
    h3x jest offline Banned

Domyślnie fragmentacja

jak to jest z ta fragmentacja?
    zalozmy ze wysylam na raz ramke ip o wielkosci 1024 bajtow.
    Czy moga dane dojsc w kilku pakietach ip, czy musi pozostac 1?
    A jesli wysle wiecej, np 100 kb? To tez leci jako calosc?

I jak wykonam recvfrom() to jaka mam gwarancje ze chociaz naglowek zostanie odebrany? No moge sprawdzac ile odebralem, ale wolalbym miec jakies info nt fragmentacji.

Domyślnie

Fragmentacja jest obslugiwana przez stos TCP/IP systemu operacyjnego a nie przez aplikacje sama w sobie bo nie kazdy programista musi sie znac na TCP/IP - jest programista a nie inzynierem od sieci

W prostym wariancie system robi wszystko za Ciebie dopuki nie powiesz mu ze chcesz inaczej. Fragmentacja to ciekawa sprawa - mozna podzielic nawet maly pakiet (wymusic fragmentacje) i zobaczyc co sie stanie :-) a dzieja sie rooozne rzeczy hihihi.

Jesli pakiet jest wiekszy niz MTU to automatycznie jest dzielony na czesci. Niektore systemy/firewall'e ustawiaja flage DF (don't fragment) ktora mowi tylko tyle aby przeslac pakiet bez fragmentacji (pozostaje tylko problem zbyt malego MTU na niektorych laczach) - przyznam ze nie pamietam jak sie wtedy zachowuja systemy po drodze - logika wskazywalaby ze dotycyz to tylko dobrowolnego fragmentowania gdy np dzielimy pakiet na kawalki po 128 bajtow a MTU na ethernecie jest powiedzmy 1500 (http://www.juniper.net/techpubs/soft...l-config5.html - pierwszy link z google). Na koniec dodam ze niektore firewall'e nie puszczaja fragmentow - wymagaja ze aby przeslac pakiet dalej do sieci LAN wewnatrz organizacji (czy to w wyniku polaczenia przez NAT ktory robi firewall czy tez do DMZ) pakiet musi zostac zdefragmentowany na firewall'u.

Z fragmentacja wiaze sie jeden problem z IDS'ami - rozne systemy operacyjne roznie traktuja i obsluguja fragmentacje. Jesli system docelowy to windows a IDS chodzi na Linuxie to moze byc tak ze Linux powie OK a windows posklada pakiet po swojemu i bedzie mial on inna zawartosc albo kontekst i beda fajerwerki. Dlatego do serwerow zaleca sie HIDS (Host based IDS) bo tylko on tak na prawde widzi pakiet tak jak to widzi potencjalna ofiara.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

h3x
    h3x jest offline Banned

Domyślnie

a czy mozliwy jest taki bajer, ze pakiet od isp do mnie trafi z rozwalonym naglowkiem? zalozmy ze nie ma zadnych uzadzen procz kabla, a ostatni router zechcial sobie go podzielic bo pamieci mu braklo. A ze zrobil to na kawalki po 10 bajtow...

Domyślnie

Musi byc zachowany poprawny naglowek albo pakiet zostanie cichutko upuszczony na podloge Pomysl o fragmentacji jak o dzieleniu payloadu pakietu, naglowek zostaw w spokoju.

BTW. Skladanie pakietow moze powodowac wiele problemow w niektorych okolicznosciach

h3x
    h3x jest offline Banned

Domyślnie

jeszcze 1 pytanie, czy recv/recvfrom zapisuje caly pakiet? (o ile bufor nie bedzie mniejszy) I czy dobrym pomyslem jest sprawdzic mtu, i zaalokowac wlasnie taka pamiec? i czy send/sendto tez mozna wysylac buforem = mtu? i czy mtu moze byc jakas mala liczna, np 10? czy jest jakies minimum?

Duzo trzeba wiedziec zeby nie popelnic bledu
    Ostatnio edytowane przez h3x : 03-14-2008 - 17:39

Domyślnie

Nie sprawdzalem wiec napisze jak moim zdaniem (na logike) to dziala. Prosilbym aby ktos kto zna C/C++ w lepszym niz ja stopniu sie wypowiedzial w sprawie allokacji bufora - zwyczajnie Perl ktory jest moim ulubionym narzedziem robi bardzo duzo za mnie w tej kategorii

Nie wiem czy jestes w stanie dostac sie do systemu tak aby skladac pakiety samodzielnie inaczej niz z uzyciem libpcap'a. Gdyby Ci sie udalo to musialbys sie bawic jeszcze wiecej bo pakiety mozna skladac na rozne sposoby - co zrobisz z powtorzonymi pakietami, pakietami przychodzacymi poza kolejnoscia albo takimi co nakladaja sie kawalek jeden na drugi? Jak je poskladasz?

Jesli masz mozliwosc (a w sumie nadal nie wiem co piszesz) to proponuje uzywac bibliotek systemowych i niech one sie martwia o fragmentacje. Male fragmenty to byloby 1 bajt danych + naglowek TCP/IP, mniejszego pakietu nie zrobisz bo przeciez aby wyslac pakiet musi on byc poprawnego formatu w sensie adresy, flagi itd (no chyba ze przesylasz puste pakiety hihi to sam naglowek zostaje ale nie wiem czy tak mozna - nie sprawdzalem).

Co do allokacji bufora jesli dobrze pamietam mozesz czytac takim buforem jakim chcesz - nawet po 1 bajcie i bedzie ok - bedzie wiecej "obrotow" w petli. Wydaje mi sie ze recv dostaje juz dane przetworzone przez stos IP wiec jestes logicznie o poziom wyzej niz fragmentacja i jej nie zobaczysz. Socket daje Ci dane a fragmentacje obsluguje system w sposob "automagiczny".

Tak mi sie wydaje, wolalbym jednak aby wypowiedzial sie ktos inny kto zna te czesc lepiej niz ja.

Nikow jest offline -=[ZRP]=-

Domyślnie

Jeśli korzystasz z User Datagram Protocol to jeśli nie odbierzesz na raz jednego (już pofragmentowanego) pakietu, reszta idzie w piach... Tzn. jeśli oczekujesz 100B a przyjdzie 125B te 25B zostaje uciachanych. W TCP możesz brać jak Ci się podoba, po jednym bajcie, po dwa. Jak jest na RAW_SOCK'etach nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że jeśli nie odbierzesz wszystkich danych, zostaną one stracone.
    http://nikowek.blogspot.com/
    Zbrojne Ramię Pingwina!
    -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
    Version: 3.12
    GCS d- s++:++ a--- C+++ UL+++ P L+++ E--- W++ N++ o K- w--
    O M- V- PS PE Y PGP++ t+ 5 X+ R tv- b++ DI- D-
    G+ e- h! r% y?
    ------END GEEK CODE BLOCK------

h3x
    h3x jest offline Banned

Domyślnie

1. recvfrom odbiera ZAWSZE 1 pakiet. jak jest on wiekszy niz mtu zapisuje co moze (3 arg) i wywala -1.
    2. sendto wysyla zawsze, nie zwraca -1 chyba ze cos z deskryptorem jest zle. Fragmentacja zajmuje sie kernel.

3. recv/send to wrappery, sluzace do tcp (WSARecvFrom/ WSASendTo pod winda). Odbieraja jak leci, wszystkie pakiety ze strumienia i zwracaja tyle ile odebraly. Ofc w przypadku send czeka na ack (tak, nieskonczonosc setsockopt i SO_RCVTIMEAO / SO_SNDTIMEAO od tego jest) a recv wysyla ack. Co jesli nie dojedzie? Serwerowi send zwroci -1 i bedzie chcial wysylac ten fragmet ponownie.

do tego sam doszedlem z pomoca wiresharka.

tqm, wiesz moze jak srworzyc socket raw, z ipproto_tcp? bo mi zwraca -1 =/

Jak jest na RAW_SOCK'etach nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że jeśli nie odbierzesz wszystkich danych, zostaną one stracone.
    raw socket nie rozni sie niczym od udp, no moze brakiem 1 headera. Zasada dzialania taka sama. No i mozna fajnie postawic backdoora, wykrywalne sa tylko pod tcp/udp.
    Ostatnio edytowane przez h3x : 03-15-2008 - 20:10

Zasady Postowania