Pokaż wyniki 1 do 8 z 8

Temat: AS

  1. #1
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    lublin
    Postów
    35

    Domyślnie AS

    Witam,


    Chce mieć BGP w swojej sieci. Słyszałem, żeby to zrobić trzeba mieć swoje adresy IP.
    Może mnie ktoś naprowadzić jak to załatwić? gdzie się udać w tej sprawie
    Gdzie złożyć podanie itp ?

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Chciec to nieco za malo... Aby miec BGP trzeba miec swoje adresy IP i to minimum /24 (256 adresow) w IPv4 gdzie aby te dostac trzeba to odpowiednio uzasadnic. W praktyce wyglada to tak, ze jesli nie jestes ISP ktory wykaze/udowodni faktyczne zapotrzebowanie to nie ma szans abys dostal przydzial. Poza tym niesie to za soba koszty, wiec...
    Cokolwiek mniejszego niz /24 jest za male aby rozglaszac w BGP (agregacja tras), wiec BGP byloby zrobione u twojego uplink'a a nie u Ciebie.

    Do tego potrebujesz tez numer AS (ASN) a tych jest ograniczona ilosc globalnie, wiec tez nie tak latwo. Jak moja poprzednia firma zalatwiala calosc to ledwo dostalismy /24 i wlasny AS.

    Na koniec - jesli masz jednego dostawce internetu to BGP nie ma najmniejszego sensu. Do tego najczesciej dostawcy dodatkowo kasuja za peering jako za usluge. Lepiej postaw sobie BGP w laboratorium swoim i uzywaj dowolnej prywatnej puli adresowej (RFC-1918) i prywatnych numerow AS (RFC-1930 sekcja 10).
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    a mogę z ciekawości zapytać jakich korzyści oczekujesz implementując BGP ?

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    lublin
    Postów
    35

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Mam dwa łącza WAN, i muszę zapewnić ciągłość dostępu do sieci.
    Właśnie dlatego potrzeba mi BGP, ponieważ np. serwer VPN ma być(wg. zarządu) dostępny z jednego adresu(nie dwóch, jak obecnie)

    Zainteresowałem się tematem na własną rękę i faktycznie jeden z moich ISP jest w stanie załatwić mi adresy za szczątkową opłatą (występują do RIPE jako ośrodek naukowy, nie firma komercyjna) i teraz mam trzy pytania, jesli mogę :

    - potrzebuje całej puli adresów /24 ? na co aż tyle?
    - Jeden z moich ISP chce konfigurować BGP na swoich routerach. czy mogę skonfigurować BGP np. na Debianie, serwerze docelowym czy ma to być router poprzedzający?
    - Czy mam szanse na własną rekę zarezerwować sobie adresy IP w RIPE? bez ISP nie dam sobie rady ?


    pozdrawiam!

  5. #5

    Domyślnie

    Myślę, że serwer pełniący rolę router'a BGP (łączący 2 AS) spokojnie może stać na debianie, który słynie z największej ilości narzędzi sieciowych. Moim zdaniem lepiej zdać się na router BPG dostarczony przez ISP. Szybciej, wygodniej i mniej roboty przy konfiguracji - no chyba, że życzą sobie extra kasę - a domyślam się, że tak: )

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    lublin
    Postów
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elitegroup Zobacz post
    Myślę, że serwer pełniący rolę router'a BGP (łączący 2 AS) spokojnie może stać na debianie, który słynie z największej ilości narzędzi sieciowych. Moim zdaniem lepiej zdać się na router BPG dostarczony przez ISP. Szybciej, wygodniej i mniej roboty przy konfiguracji - no chyba, że życzą sobie extra kasę - a domyślam się, że tak: )
    Własnie nie, mój ISP ma taka usługę jako dodatkowy atut i jest to bezpłatne.
    Tylko wolałbym się tego nauczyć, przyda się do egzaminu CCNP

  7. #7

    Domyślnie

    Moim zdaniem dobrą formą nauki jest zdanie się na ISP a potem po prostu podgląd configu routera/serwera i ewentualnie przypatrzenie się jak to instalują - no chyba, że wolisz szukać w googlach xD

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Musisz miec /24 bo mniej niz /24 nie bedzie rozglaszane. Teoretycznie mozna ale w praktyce rozgloszenia mniejsze niz /24 sa odfiltrowywane i powinna byc robiona agregacja tras.

    Moim zdaniem jesli masz mozliwosc zrobic BGP bezposrednio miedzy dostawcami internetu ktorych uzywasz to nie ma sensu pakowac sie w to samemu. Dodatkowo, postawienie tego na Debianie nie da Ci zupelnie nic w kontekscie CCNP - pamietaj ze musialbys to konfigurowac na sprzecie Cisco a te routery sa dosc drogie.

    Do nauki mozesz postawic sobie GNS3 i cale laboratorium zasymulowac, nie narazajac swojej sieci na zadne ryzyko bo konfiguracje i serwis calego BGP zapewnia Twoi ISP.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj