Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 14

Temat: Jaki OS (Linux) jest możliwie BEZPIECZNY ? Co polecacie?

Domyślnie Jaki OS (Linux) jest możliwie BEZPIECZNY ? Co polecacie?

Witam! To mój pierwszy post.

Szukam możliwie bezpiecznej wersji LINUX-a. Wiem, że nie ma czegoś takiego jak 100-procentowe bezpieczeństwo, anonimowość i prywatność w Sieci, ale mimo wszystko szukam czegoś bliskiego ideału. Co polecicie? Kolega miał włamanie do Ubuntu (czytano jego maile z konta pocztowego i wysłano "dla jaj" bez jego wiedzy co nieco; mimo dość długiego i trudnego hasła).

Słyszałem trochę dobrego o Gentoo i OpenSuse. Ale chętnie usłyszę więcej opinii i wskazówek w tym temacie. Jakie dystrybucje Linuxa są najbezpieczniejsze zaraz po instalacji? oraz jak przygotować system (na domowego desktopa) żeby się ustrzec przed włamaniem, podłożeniem keyloggera, itp.?

Nie mam dużych wymagań, potrzebuje tylko przeglądarkę, klienta FTP i parę małych programów użytkowych oraz mile widziany byłby OpenOffice. W zasadzie nic więcej.
    Może to być jako drugi system, dodatkowy (do korzystania z banku, itp.).

Jednocześnie jestem amatorem w kwestii Linuxa. Znalazłem dobry poradnik do GENTOO, ale trochę jest zbyt skomplikowany dla mnie (przynajmniej przy pierwszym rzuceniu okiem)...
    Dokumentacja Gentoo Linux -- Podręcznik bezpieczeństwa Gentoo

Może coś nieco bardziej przyjaznego dla początkującego użytkownika Linuxa?

DZIĘKI ZA ODPOWIEDZI

Pi

Ps. W temacie bezpieczeństwa: ciekawy wpis na blogu:
    bezpieczeństwo w linux Ť mySwiat (linux: ubuntu, arch, and other distributions)

Domyślnie

kazdy system odpowiednio skonfigurowany jest bezpieczny
    Atheros? - nanzwa mhata yangu

Domyślnie

No nie każdy, bo dobrym przykładem jest Windows - zero bezpieczeństwa!

W ogóle nie ma systemów w 100% bezpiecznych (nawet po odpowiedniej konfiguracji), można się tylko zbliżyć do ideału.

Pytam dalej: To w takim razie jak byś "odpowiednio skonfigurował" Ubuntu czy OpenSuse czy Fedore czy Gentoo (jest mi obojętnie, który wybiorę) ?

Domyślnie

Poczytaj o hardeningu systemu...

Bzdura! Tak jak napisał @bemyself..wszystko zależy od konfiguracji, aktualizacji itp.

Pozdrawiam

GSG-9 jest offline Shapeshifter

Domyślnie

Cytat Napisał Super-Pi Zobacz post
    sorry ale cale zycie mam nielatanego windowsa bez av/fw i moge stwierdzic, ze pi****lisz
    War, war never changes.

Domyślnie

Zgadzam sie z tym ze wszystko zalezy od konfiguracji... sam widzialem linuxy tak skonfigurowane ze XP SP2 byl bezpieczniejszy

Smiesza mnie nieco tematy tpu 'ktory linux jest bezpieczniejszy' bo odpowiedz na to pytanie zalezy od tego co chcesz na nim robic. 99% osob zadajacych to pytanie nie wie o co pyta tak na prawde (i nie probuje tutaj dowalic autorowi watku bo nie o to chodzi, takie sa po prostu moje obserwacje).

Szukasz bezpiecznego OSu? Jasne... Windows sie nadaje jak sie go dobrze ustawi, Linux 'fabrycznie' jest nieco lepszy na starcie moim zdaniem bo nie obsluguje dziesiatek protokolow i udziwnien ktore windows ma prosto z pudelka wlaczone... ale to nie znaczy ze tak jest i bedzie po konfiguracji jak user siadze do klawiatury. Tak wiec wracamy do pytania, co user bedzie robil?

Jesli chodzi o ogolne lazenie po sieci itd... to nie ma roznicy miedzy ubuntu, arch, centos i innymi - to jedno i to samo... jak bede chcial sie do Ciebie dobrac to zrobie client-side a nie bede dobieral sie do OSu, bo to nie OS ma dane tylko user w swoim katalogu
    Jesli chodzi o postawienie serwera dla domu/malego biuro - tez bez znaczenia... wazne jak skonfigurujesz uslugi a user i tak nie ma prawda grzebac w konfiguracji, to moze tylko admin, wiec...
    Typowy serwer (np internetowy) - problem zalatwiony w ten sposob ze tam nie ma usera ktory byc cos na serwerze robil... user przychodzi po sieci a nie sieci na konsoli - amen!

Oczywiscie... wlamali sie na ubuntu pomimo tego ze mial dlugie haslo - a czy koleg wie JAK sie wlamali? Moze w ogole nie potrzebowali hasla? Moze kolega uzywal starej wersji oprogramowania albo mial tak skonfigurowany system ze dalo sie obejsc haslo (~/.ssh/authorized_keys) i co wtedy? To nie wina OSu/dystrybucji ale osoby ktora system konfiguruje.

Dlatego takie pytania teoretyczne mnie smiesza. Moja rada jest taka - zainstaluj to w czym sie dobrze czujesz... Ubuntu, Debian, CentOS, Mandriva, Arch, Puppy, cokolwiek doslownie i dobrze skonfiguruj. Wylacz zbedne uslugi, regularnie aktualizuj software i mysl co robisz a bedzie ok.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

TQM napisał rozsądnie, koledzy lojciecdyrektor ( śmieszny nick ) i GSG-9 chyba nie rozumieją za bardzo o co chodzi. Pytam generalnie o Linuxa "wyjętego z pudełka". Super-konfiguracje zostawmy specjalistom, administratorom,...itd.

Bzdura! Tak jak napisał @bemyself..wszystko zależy od konfiguracji, aktualizacji itp.
    Aktualizację ściąga wiele użyszkodników Windows - i co? efekt jest taki że włamać się do Windowsa może dziecko z podstawówki z jakimś tam BackTrackiem czy czymś podobnym. Sprawa konfiguracji? Masz rację, ale 99% użytkowników nie wie jak i nie zrobi dobrej konfiguracji. To tak jakby Fiata 126p porównać do Ferrari. 126p po mocnym tuningu nie powinien odstawać od Ferrari

sorry ale cale zycie mam nielatanego windowsa bez av/fw i moge stwierdzic, ze pi****lisz
    LOL

Puknij się w czachę następnym razem za nim napiszesz taką głupotę! Ja mam w garażu Łade, Hyundaia i Dacie - przez 20 lat nie miałem żadnego wypadku, to muszą być super bezpieczne auta!!!

Mój kumpel rozmawiał z jednym administratorem z wieloletnim doświadczeniem. Opowiadał, jak Windows (także nowa 7-ka) przegrywa wszelkie audyty bezpieczeństwa i wszelkie porównania z Linuxem i Unixem w sprawach bezpieczeństwa.

Zobaczcie na stronę: WINDOWS 7 - opinie

Pozdro

Pi

Domyślnie

"No nie każdy, bo dobrym przykładem jest Windows - zero bezpieczeństwa!"

to malo wiesz o Windows a twoj kolega admin zapewne jeszcze mniej Sorry adminuje juz kupe lat Windowsy jak i Unixy i najwiecej zalezy od administratora. Linux to nie produkt pudelkowy i kazdy mozesz skopac podczas instalacji/konfiguracji.

Do tego sam system to nie wszystko jesli chodzi o bezpieczenstwo. Jak masz tajie podejscie to instaluj co chcesz... Ja uzywam Win Srv 2003, 2008 oraz Gentoo, Slackware... Choc Linix staje sie "zapyzialy" przez licencje GPL i moze lepiej isc w strone FreeBSD itp.

a najlepiej wez sobie MAC OS X bo to najbezpieczniejszy system i nie ma tam wirusow - a przynajmniej tak twierdzi 90% apple fanow. Jak mozna nie wierzyc tylu uzytkownika i opinia w necie

i tutaj masz odpowiedz kazdy system jest "mozliwie bezpieczny" lub mniej bezpieczny (jak user/admin da dupy)
    Ostatnio edytowane przez tom : 03-28-2011 - 08:31
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

Domyślnie

Ahem... co do wirusow na Mac'a to to co wyzej powie 99.9% uzytkownikow produktow Apple ale to inna bajka
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

GSG-9 jest offline Shapeshifter

Domyślnie

Cytat Napisał Super-Pi Zobacz post
    Ja mam w garażu Łade, Hyundaia i Dacie - przez 20 lat nie miałem żadnego wypadku, to muszą być super bezpieczne auta!!!
    ja nie stracilem ani bajta, sam nie odniosles nawet najmniejszych obrazen - a skoro temat o bezpieczenstwie, to chyba wszytko gra, nie?
    War, war never changes.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Zasady Postowania