Pokaż wyniki 1 do 8 z 8

Temat: Prolog - opinie

  1. #1

    Domyślnie Prolog - opinie

    Zamierzam uczyć się programowania w tym języku. Ale zanim zakupię podręcznik itd. pomyślałem, że popytam się, co ludzie o nim sądzą. Więc pytam - jakie korzyści daje programiście? Czy rzeczywiscie bardzo upraszcza wiele problemów, które trudno rozwiązać np. w C i jakie to problemy?
    Ostatnio edytowane przez beh : 12-27-2008 - 18:53 Powód: błędy

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Cytat Napisał http://en.wikipedia.org/wiki/Prolog
    Prolog is a logic programming language. It is a general purpose language often associated with artificial intelligence and computational linguistics. It has a purely logical subset, called "pure Prolog", as well as a number of extralogical features.
    Hmmmm ja bym sie zastanowil, czy Prolog na pewno bedzie najlepszym narzedziem do rozwiazania tych problemow ktore chcesz rozwiazac. Jesli mowimy o logice - logicznym jest wybrac narzedzie ktore najlepiej rozwiazuje problem a nie naginac problem aby mozna go bylo rozwiazac za pomoca danego narzedzia.

    Nozem mozna wkrecic srubke, ok - ale po co sie meczyc skoro lepszy jest srubokret? Tak samo igla lekarska mozna przeciac sznurek... jesli ktos chce sie tak dlugo bawic ale zdecydowanie lepiej uzyc noza :P

    Polecam tez http://pl.wikipedia.org/wiki/Prolog_..._programowania) jesli wolisz w jezyku ujczystym.

    Nie zniechecam do Prologa - to jak slyszalem bardzo dobry jezyk i gdybym zajmowal sie logika to sam bym sie nad nim zastanawial ale moje problemy raczej nie pasuja do domeny zadan do ktorych zaprojektowano Prologa, wiec ja sobie go odpuszczam.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    Prolog raczej służy do rozwiązywania zagadek logicznych, np zagadka jak przepłynąć przez rzekę z kurą, workiem zboża i psem (są inne wersje) dysponując łódką na której może znajdować się tylko jeden ładunek, tak aby nikt nie ucierpiał. Prolog podchodzi pod programowanie deklaratywne. Napisanie programu rozwiązującego powyższe zadanie w języku niższego poziomu, np C++, byłoby nieopłacalne(za dużo kodu i nie przydatny wynik programu), więc nawet trudniejsze zadania mogą być realizowane w prologu.
    Mnie szczególnie interesuje umiejętność wnioskowania (przedatne przy sztucznej inteligencji).
    Przykład:
    Facet: Dlaczego nic nie mówisz? - do żony.
    Żona: Bo myślę.

    Można z tego wywnioskować, że jak kobieta mówi to nie myśli, i ciekawe czy komputer wyciągnąłby z tego coś podobnego.

    Ostatnio zainteresowałem się tym językiem programowania, ale nie po to aby w nim kodzić. Chcę poznać zasady działania programowania logicznego.
    "a imię jego będzie czterdzieści i cztery"
    A. Mickiewicz Dziady cz. III

  4. #4
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    W Sieci !!!
    Postów
    282

    Domyślnie

    C++ Perl Java OMG ROTFL WTF...tego sie ucz !!
    "Wszystkie komputery PC są kompatybilne, ale niektóre są kompatybilniejsze od innych... Twój jest zawsze mniej kompatybilny..."

  5. Domyślnie

    Nie znam prologa, pewnie masz jakieś konkretne powody żeby się go uczyć, ale ze swojej strony mogę Ci doradzić żebyś zainteresował się językami których programiści są wyłapywani. Wiadomo języki C, Java, PHP, ja zacząłem język Ruby, wystarczy przeglądnąć ogłoszenia o pracę w dziale Informatyka, ogłoszenia są, a chętnych nie ma.
    www.lingubot.pl - projekt sztucznej inteligencji.

  6. #6

    Domyślnie

    Uczę się właśnie i jestem zadowolony. Całkowicie inne podejscie do programowania niż np. w Pascalu czy C, powoduje też, że Prolog jest ciekawy.
    Ostatnio edytowane przez beh : 01-15-2009 - 17:58

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli można poprosił bym o kurs Prologa od podstaw bo wszystko co znajduje jest już raczej na topie zaawansowanym (oczywiscie w pl)

    Pozdrawiam

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wrocław
    Postów
    6

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że wątek nie jest jeszcze zbyt stary. Najwyżej przyda się może kiedyś komuś. Oto, z czego ja się uczyłem.

    1 first_steps

    2 Bereta <- tu coś z błędem, ale ręczne wejście powinno się udać

    3 archiwum do pobrania

    4 bardzo szczegółowo i po polsku

    5 w tym pisałem i uruchamiałem pod Windowsem

    6 i strona mojego kursu; bardzo krok po kroku

    7 wersja robocza książki o logice algorytmicznej

    8 nie mółbym zapomnieć o blogu mojego "nawiedzonego" prowadzącego

    Mam nadzieję, że te linki nie wygasną szybko, zwłaszcza 6, bo naprawdę można przyjemnie zacząć przygodę z Prologiem rozwiązując listy zadań.

    Enjoy

Tagi

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj