Pokaż wyniki 1 do 8 z 8

Temat: Legalna działalność

Domyślnie Legalna działalność

Mam kilka wątpliwości dotyczących pobierania opłat za drobne usługi informatyczne.
    Mam już dyplom technika, więc nie zamierzam dłużej robić sąsiadom czy kolegom rodziców kompów za darmo (koniec z wymówką "traktuję to jako przygotowanie do egzaminu").
    Ile mam "kasować" za proste usługi w stylu
    - Instalacja systemu operacyjnego + prosta konfiguracja(linux, windows, inne)
    - Instalacja aplikacji użytkowych (aplikacje biurowe, kodeki, programy graficzne, antywirusy etc)
    - Zakładanie kont na poczcie, allegro, portalach społecznościowych itd
    - Dodawanie zdjęć, wystawianie akcji na allegro
    - Konfiguracja prostych usług sieciowych (ssh, http, ftp, drukarki sieciowe, active directory etc)
    - Przepisywanie i formatowanie dokumentów
    - Diagnostyka sprzętu komputerowego
    - Wymiana podzespołów
    i inne takie szpargałki

Kolejna sprawa. Czy nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej, można za takie drobnostki policzyć legalnie i odprowadzić od tego podatek? Jak wystawić rachunek czy tam fakturkę? Podobno można na własny NIP. I w jaki sposób zabulić podatek? Przy 20 pln jest to 4,40. Sam dojazd do najbliższego punktu gdzie można dokonać opłat wyjdzie mi drożej. Chyba że można jakoś zbiorowo.
    Jak to prawnie wygląda?
    Jeśli nie będziesz mieć pod górke, nigdy nie dojdziesz na szczyt.

Domyślnie

Witam,

pewnie zależy kogo kasujesz i czy to wieś czy miasto ;-)

Ja osobiście biorę nie wiele za tego rodzaju usługi... Powiedzmy między 30 a 70 zł...(wieś i małe miasteczko)

Biorę też pod uwagę zamożność klienta... Potrafię skasować grosze za kilka godzin roboty...więc pewnie do niczego nie dojdę

Czasami dodatkowy narzut na częściach pozwala nie przestraszyć klienta kosztem samej usługi

Co do legalności, obawiam się, że powinnaś posiadać działalność...ja osobiście robię wszelkie usługi na czarno...ale niezbyt ich wiele...dlatego też nie opłaca mi się rejestrować mimo braku konieczności opłacania ZUS-u (opłaca go firma w której pracuję).

Wydaje mi się, że mogłabyś spisywać umowę o dzieło...ale lepiej, żeby ktoś to potwierdził...

Pozdrawiam

Domyślnie

Hmm, szkoda koni męczyć w takim układzie. Robić po sąsiedzku czy po znajomości max raz na kilka tygodni/miesięcy i zakładać firmę? Więcej na składki wydam niż zarobię. W takim razie ich strata.
    Jeśli nie będziesz mieć pod górke, nigdy nie dojdziesz na szczyt.

Domyślnie

Realia w Polsce niestety są jakie są...

W dużym mieście wygląda to znacznie lepiej... Słyszałem, że za instalację windowsa w Poznaniu kasują po 100, 150 zł no to po kilku takich robotach masz opłaconą działalność...trochę to mało uczciwe...nie ma to jak wyrównać szanse ludziom mieszkającym na wsi czy w małych miasteczkach...

pozdrawiam

Domyślnie

Cytat Napisał lojciecdyrektor Zobacz post
    nie ma to jak wyrównać szanse ludziom mieszkającym na wsi czy w małych miasteczkach...
    Nie ma to, jak niszczyć rynek niskimi cenami.

Zakładanie spółki (wiele osób) lub działalności to również korzyści, między innymi dotacje unijne. Idź na jakieś forum prawnicze, bo tutaj nie ma ludzi, którzy by dobrze doradzili. Moje rady też są złe, bo stronnicze.

Domyślnie

Cytat Napisał Mad_Dud Zobacz post
    Nie ma to, jak niszczyć rynek niskimi cenami.
    Widać masz małe pojęcie o cenach w małych miejscowościach... Często ludziom się wydaje, że różnice są, ale nie wielkie...jest to bzdura. Ale, żeby o tym się przekonać, trzeba chcieć...

Pozdrawiam

Domyślnie

Cytat Napisał lojciecdyrektor Zobacz post
    Słyszałem, że za instalację windowsa w Poznaniu kasują po 100, 150 zł

pozdrawiam
    niezle, niech ich licho -swoja droga pamietam czasy(jakies 6-7 lat temu) kiedy za instalacja neo przez umiejacego to robic sasiada placilo sie 2 stowki . Generalnie-wiedza kosztuje, nawet taka wiedza jak instalacja windowsa.
    Atheros? - nanzwa mhata yangu

Domyślnie

Zgadzam się, że wiedza kosztuje

Problem jednak w tym, że różnice pomiędzy "metropoliami", a pipidówkami są spore, a koszty działalności te same

Nie wliczam w to kosztów wynajmu pomieszczenia (przy usługach nie jest to konieczne)

Pozdrawiam

Zasady Postowania