Pokaż wyniki 1 do 5 z 5

Temat: Co z przyszłością?

Unhappy Co z przyszłością?

Witam,
    Nazywam się Adam i mam 15 lat. Od 5 lat interesuje się ogólnie pojętą informatyką, w szczególności programowaniem. Bardzo dobrze znam PHP i JavaScript, kiedyś średnio znałem C++. Od grudnia 2008, z kilkoma miesiącami przerwy pracuję nad projektem własnej gry internetowej. W wakacje dorabiałem pisząc skrypty PHP, założyłem sobie nawet w tym celu konto w banku xD Bardzo dobrze się uczę, choć może trudno to na razie oceniać, gdyż poziom mojej szkoły jest żenujący, w szczególności, jeśli chodzi o informatykę Ogólnie jednak nauka przychodzi mi z łatwością. Swoją przyszłość wiążę tylko z informatyką. Ale mam kilka dylematów.

Po pierwsze jestem w ostatniej klasie gimnazjum i niedługo będę musiał wybrać szkołę średnią. Nie mam pojęcia na co się zdecydować. Mama chce, żebym poszedł do liceum, albo technikum informatycznego w pobliskiej miejscowości(w ogóle jest sceptycznie nastawiona do moich zainteresowań). Ja właściwie nie mam nic przeciwko, tylko nie jestem pewien, czy ta szkoła jest na tyle dobra, by dać mi wystarczające wykształcenie. Z tego, co powiedział mi znajomy, to jest OK, ale ja mam nieco inne priorytety, niż on. Nie chcę potem żałować. On jest w technikum, technikum trwa 4 lata, a liceum 3. Więc tu preferował bym liceum...

Po drugie nie jestem jeszcze pewien, co chciałbym robić w życiu. Jeszcze nie dawno marzyła mi się posada programisty w jakiejś firmie z branży gier komputerowych. Było to w czasie, kiedy planowano otworzyć Europejską Akademię Gier na Uniwersytecie Jagiellońskim. Teraz już nie wiem, czy tego chcę. Nie dawno próbowałem trochę uczyć się biblioteki DirectX, ale nie wychodziło mi z powodu macierzy. Teoria też mi nie wchodziła, nie rozumiałem dużo spraw, a na pamięć nie ma sensu się tego uczyć. Poza tym jak na razie na EAG są tylko studia II stopnia, studia I stopnia są planowane za 3 lata. Dochodzi też kwestia ceny. Aktualnie jest to 3k/semestr Może znacie jakieś inne ciekawe szkoły tego typu?

Po trzecie, jakich języków programowania warto się uczyć, co mi się może przydać w przyszłości? Pearl, Python, Delphi, Turbo Pascal, czy co? Może jakieś nowe technologie

Pozdrawiam i oczekuję, że pomożecie rozwiać moje wątpliwości

PS. Jestem już po lekturze programu nauczania wspomnianego technikum i w porównaniu do tego, co robimy na informatyce w gimnazjum, byłbym wniebowzięty taką szkołą!
    Program nauczania w technikum: http://www.przysucha.pl/zsp/ti/program.pdf
    Ostatnio edytowane przez dyndel : 10-18-2009 - 14:54

GSG-9 jest offline Shapeshifter

Domyślnie

jesli wiesz konkretnie czy idziesz na studia i jakie, to idz do liceum. technikum to imo strata czasu.

co do jezykow, napewno Java/C.
    Perla dobrze jest znac jako drugi jezyk; mozna sobie duzo pomoc, gdy trzeba szybko cos napisac jest niezastapiony.

co do programu nauczania - nigdy nie jest on w 100% taki jak na lekcjach

ps. patrzcie pokemony, myslec o studiach i o przyszlosci, a nie sie opierdalac grajac w tibie!
    War, war never changes.

eMCe jest offline Emil Grzegorz Gubała

Domyślnie

Ja kończyłem liceum profilowane - to jest dopiero porażka

Gdybym mógł cofnąć czas wybrał bym technikum - spieszy Ci się gdzieś ?
    a) w liceum naprawdę ciężko z czasem - materiał z normalnego liceum (bo to liceum) i w moim przypadku i trochę z technikum (bo profilowane) teraz chyba to juz wycofali - doszli do tego ze to błąd był

Idź do technikum - masz 4 lata na przyswojenie materiału - nigdzie nie zaczną nauki od nie wiadomo czego - bedziesz miał czas dla siebie i na swoje zainteresowania...

Tak czy inaczej na wiedzy wyniesionej ze szkoły daleko nie zajedziesz - man i czytać trzeba takie jest moje zdanie
    Agencja reklamy kielce (mały kilkudniowy case pozycjonerski )

Domyślnie

Ja chodzę do technikum informatycznego i nie żałuję Poziom jest w miarę, na lekcjach nie obijamy się. Oczywiście nie jest to taka idealna utopia ale w miarę jest ok Osobiście odrzucam mnie od osoby która mówi "Znam PHP bardzo dobrze" i do tego jak pamiętam JavaScript. Nie znam naprawdę przedniego informatyka, który by powiedział "znam x bardzo dobrze"

Więc polecam pójście do technikum, które nauczy podstaw a własne zainteresowanie rozwijaj sam.
    "Daj komuś rybę, a nakarmisz go na jeden dzień. Naucz go łowić ryby, a nakarmisz go na całe życie." - Lao Tzu

Domyślnie

Jak nie wiesz co chcesz robic to zle trafiles, programowanie/hacking to wiedza, a nie instrument do trzepania kasy. Na innym forum ci lepiej doradza, a tak na prawde, to ja ci radze robic cos czemu mozesz sie w 100% poswiecic. Nie wazne czy zmeczony czy chory - zawsze bedziesz chcial w tym siedziec.
    Lubisz programowac? Do jakiego stopnia? Zalezy ci bardziej na rozwiazaniu problemu, czy na powrocie do domu na noc?
    Poprostu sie ucz tego co lubisz robic, do jakiej szkoly pojdziesz - nie ma znaczenia. Choc jak wybiezesz niski poziom, bedziesz mial wiecej czasu dla siebie i na nauke. W szkole programowac cie nie naucza, tam ucza wiedzy przecietnej, a ze ludzie to agresywne debile - poziom jest niski. Licz tylko na siebie, ew zapisz sie na jakis kurs. Jak stwierdzisz ze jestes dobry, napisz cos, i przy odrobinie szczescia wykozystaj zeby dostac sie do jakiejs firmy gdzie bedziesz potrzebny i niezastapiony.

Zasady Postowania