Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: aplikacje typowo serwerowe

lukasz6547 jest offline Ciasno tu:D

Domyślnie aplikacje typowo serwerowe

pytanie skierowane glownie do adminow...jakich serwerów, systemow operacyjnych, baz danych i innych aplikacji najczesciej mozna spotkac na profesjonalnych serwerach www i innym

Nikow jest offline -=[ZRP]=-

Domyślnie

linux apache sshd mysql postgresql solaris *bsd
    http://nikowek.blogspot.com/
    Zbrojne Ramię Pingwina!
    -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
    Version: 3.12
    GCS d- s++:++ a--- C+++ UL+++ P L+++ E--- W++ N++ o K- w--
    O M- V- PS PE Y PGP++ t+ 5 X+ R tv- b++ DI- D-
    G+ e- h! r% y?
    ------END GEEK CODE BLOCK------

elceef jest offline Proces bezczynności

Domyślnie

Zależy od zastosowania danego serwera.

Domyślnie

Tak z ciekawosci sie pytam bo kiedys znalazlem artykul ze windows jest na 45% albo 35% serwerach profesjonalnych...

Domyślnie

Pewnie tak... ale ilosc ta ciagle spada

Bardzo czesto spotyka sie srodowisko "LAMP" - Linux, Apache, MySQL, Perl/PHP/Python oraz inne odmiany. Nie wiem akurat dlaczego mysql jest tak popularny - ja nie widze zadnych konkretnych powodow za tym przemawiajacych...

Bazy danych
    Bardzo czesto spotyka sie tez PostgreSQL i Oracle - przy nich MySQL to maly bzyczek. Oracle to korporacyjny standard, Postrgres jest ladny kawalek za oracle'm ale jest free a najnowsza wersja znana jako EnterpriseDB jest chyba juz 100% zgodna z oracle'm ale koszt licencji to 10% tego co oracle kaze sobie placic (placisz za kazdy procesor w serwerze).

Porownujac Postgres'a do MySQL'a to mysql zdycha przy kawalku tego obciazenia co Postgres, choc zanim zdechnie smiga minimalne szybciej niz postgres. Postgres moze zgromadzic wiecej danych, jest zgodny z SQL/92 i SQL/99, posiada tzw 'foreign keys', subselecty, fajne mechanizmy optymalizacji zapytan, transakcje mial juz w 2000 roku a mysql dopiero jakis czas pozniej to dodal... nie trzeba sie bawic z jakimis 'left join' itd... calosc jest latwa prosta i logiczna. Do tego masz widoki itd. Wielkosc bazy nie ma limitu, wielkos tabeli max 32TB, jeden wiersz tabeli max 1.6TB, 1 pole w tabeli max 1GB - chcialbym widziec jak mysql takie cos obrabia hehehe. Czy wspominalem o trigger'ach w Postgresie?

Ja tam wole PostgreSQL'a osobiscie... no ale wiekszosc ludzi zna mysql'a tylko i kozaczy. Oracle to inna bajka juz w ogole - jak ktos chce sie uczyc to jest takie cos jak Oracle Express - mozna do celow niekomercyjnych (do nauki glownie) uzywac za free ale wielkosc bazy do chyba 4GB o ile pamietam...

Jesli serwery sa na Windows to MS SQL najczesciej no ale coz... chodzi to roznie!

Systemy operacyjne
    Windows to wiadomo... na serwer generalnie LOL choc to zalezy od zastosowan - do malych i srednich firm czesto ma to sens bo tansze i prostsze w zakupie (i tylko w zakupie) niz inne technologie.

Linux - wiadomo, free - potezne mozliwosci. Zaczelo sie od systemu dla pasjonatow a teraz wiele firm na tym komercyjnie pracuje i zarabia kase. Czesc serwerow u mnie to wlasnie linuxy i nie mam z nimi problemow. Czesciej sprzet diabli biora niz system cos zaczyna kombinowac

Solaris - no to juz potega, linux wyglada dosc niewinnie. Solarisy najlepiej chodza na prockach SPARC firmy Sun (to moje osobiste zdanie) a sprzet sam w sobie jest niesamowicie stabilny. Firma daje OS do sprzetu - masz ich sprzet wiec OS masz free... i to OS dopasowany i bardzo zoptymalizowany pod ten sprzet. SPARC sam w sobie ma bardzo wiele zalet, jedyna wada to cena ale za to dostajesz cos co po prostu samo z siebie nie nawali - nie slyszalem aby Sun sam padl w przeciwienstwie do serwerow na PC. Sam Solaris (system operacyjny) jest nieco inny niz linux - jesli ktos chce sie nauczyc to ja polecam - jest wersja dla procesorow Intel'a miedzy innymi choc moim zdaniem Solaris na Intelu to pomylka, jednak wiele osob i coraz wiecej firm idzie w ta strone bo OS jest super, ma duuuzo wiecej funkcji i mozliwosci niz Linux (i admini Solarisa zazwyczaj zarabiaja 150-200% tego co admini linuxa bo jest ich o wiele mniej). Sun+Solaris to kombinacja ktora najczesciej spotykam w bankach i firmach ktore obracaja ogromna kasa... To prawie polowa moich serwerow aktualnie.

*BSD - to jest niezla ciekawostka... OS sam w sobie bardzo podobny i jednoczesnie zupelnie inny niz Linux Wiem ze to brzmi glupio, ale jesli mamy mowic o wielu roznych firewall'ach, load-balancerach itd... to poza urzadzeniami firmy CISCO ktore maja wlasny sprzet i wlasny OS (nazywa sie IOS), cala reszta rynku z tego co widze to standardowy komputer PC zamkniety w obudowie do szaf 19", w srodku dysk twardy lub pamiec na kosciach CF lub teraz nawet SSD i co... BSD!

Nokia IP 350 to wlasnie taki PC z chyba 5 kartami ethernet ale dziwnymi jakimis, chodza tylko z BSD w tej odmianie co oni daja (a za to sie placi) i niczym wiecej... wiem bo mam 2 takie z padnietymi dyskami i nie mam co z tym zrobic.
    Cala seria load-balancerow - nie bede podawal nazw producentow ale jest tego cala ogromna seria bazujaca dokladnie na tej samej odmianie BSD a moze nawet to dokladnie to samo tylko rozni producenci wykupili od 1 firmy prawa na korzystanie z roznych funkcji... sa co najmniej 3 firmy ktore sprzedaja to samo pod roznymi nazwami i za rozna kase... Oczywiscie OpenBSD na pokladzie... i taki load-balancer obsluguje na raz na przyklad 2mln polaczen rownoczesnie - widzial ktos Linuxa ktory tyle potrafi?
    BSD na serwerach jest niesamowicie wydajne i zdecydowanie warte uwagi!

Dobra... na razie tyle - i tak was zaspamowalem solidnie :P
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Pewnie tak... ale ilosc ta ciagle spada

Dobra... na razie tyle
    dawaj cos jeszcze ciekawego- najlepiej porównaj wszystkie systemy (windowsa najobszerej) ob jestem ciekawy dlaczego biil gates tak sie dorobil na tym...