Cantr jest grą inną niż wszystkie. Umożliwia stworzenie jednej lub kilku(nastu) postaci w wirtualnym świecie i poprzez interakcję z postaciami innych graczy (prowadzonymi także przez obcokrajowców) oraz, niczym w papierowych RPG, konsekwentne odgrywanie ról zmienianie ogromnego świata stworzonego przez samych graczy. To internetowa gra role-playing, w której dużo graczy może grać jeszcze większą ilością postaci, które razem tworzą różne społeczeństwa. Są tu gracze w różnych językach, a wszystkie grupy językowe grają razem obok siebie.

Grając w Cantr II z perspektywy każdej pojedynczej postaci, możesz spróbować grać najsłynniejszego polityka, najbardziej przerażającego złoczyńcę, najbardziej przebiegłego dowódcę wojskowego, najbogatszego przedsiębiorcę, a nawet najukochańszego idiotę osady. W tej grze możesz grać każdą rolę jaką możesz wymyślić (i na ile wystarczy Ci szczęścia i umiejętności), a wyzwaniem jest granie jej konsekwentnie i osiąganie celów jakie sobie wyznaczysz dla każdej odgrywanej przez Ciebie postaci z osobna. Nie ma tutaj poziomów, punktów doświadczenia czy rankingu graczy. Tutaj sam stawiasz sobie cele i konsekwentnie prowadzisz swą postać tak, by była dokładnie taka jak zechcesz.

Cantr II jest grą z wolnym tempem. Wielu graczy przeznacza tylko kilka minut dziennie na każdą graną postać, jedno spotkanie może zatem wydłużyć się nawet do tygodnia gry. Ta gra jest przeznaczona dla graczy którzy mają więcej w programie dnia niż tylko granie. Jednak możesz zacząć grać piętnastoma postaciami (maksymalnie) i gdy wszystkie z nich będą silnie zaangażowane w ich społeczeństwach, to dadzą Ci wystarczające zajęcie dla pełnoetatowej, wielogodzinnej gry!

To świetna gra, posiadająca polską wersję językową od wielu lat. Gra napisana jest w PHP i na bieżąco jest rozbudowywana przez międzynarodową społeczność (także przez Polaków). Jest całkowicie darmowa i obsługiwana jest przez przeglądarkę.

Polega w skrócie na budowaniu społeczeństw, cywilizacji. Zaczyna się grać nomadem-zbieraczem i tylko od nas zależy co będziemy robić ze swoim zżyciem. Czy będziemy ciężko pracować dzień po dni zajmując się rolnictwem, rzemieślnictwem, czy tez będziemy włóczyć się po świecie kradnąc innym dobytek. Równie dobrze rozpocząć grę można w jednym z wielkich miast, gdzie w ciągu dnia dzieje się bardzo wiele. Możemy także mianować się królem i zabić wszystkich tych, którzy się na to nie zgodzą lub rozpocząć własny biznes. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Każdy gracz może reprezentować do 15 bohaterów, przy czym nie można łamać najważniejszej zasady, która brzmi, ze każda ma być asertywną, niezależną postacią. Grając swoimi bohaterami, napotykamy bohaterów innych graczy, tak, że w grze zachodzi mnóstwo interakcji. Jest współpraca, jest rywalizacja, miłość, agresja i wszystko co możemy zobaczyć w prawdziwym życiu.

Można samodzielnie zaobserwować (a nawet brać w tym udział), że ludzie (gracze) mają tendencję do gromadzenia się w jednym miejscu, budując osady, miasta, tworząc prawo i sposoby jego egzekwowania (powtarzam nic nie jest narzucone - wszystko to się dzieje spontanicznie). Dlatego w każdym mieście jest inne prawo, inne zwyczaje, kto inny rządzi itp. Fabuła tworzy się sama, tworzą ją wyłącznie gracze. Przez twórców gry stworzone zostały jedynie lądy i występujące na nich bogactwa naturalne. Całą resztę zrobili ludzie grający swoimi postaciami. Zwiedzając świat Cantr II trafić można do małych osad na obrzeżach cywilizowanego świata, samotni, opuszczonych ruin dawniej ludnych osad a także ogromnych miast stanowiących skomplikowane i oryginalne organizmy. Rozmaite systemy polityczno-społeczne i kulturalne z którymi można się spotkać nie zostały narzucone przez mechanikę gry lecz jest dziełem setek ludzi, który brali udział w kreowaniu świata gry wczoraj i dziś. Poza zwierzętami nie ma w tej grze żadnych istot NPC (postaci kierowanych przez komputer), więc ma się pełną swobodę komunikacji z innymi ludźmi. Nigdy nie ma pewności, jak na naszą obecność zareaguje inny człowiek, nie ma też sytuacji, z której nie dałoby się wybrnąć. To sprawia, że świat Cantr II jest szalenie interesujący. Można grać ile się chce i jak chce, a nie kosztuje to ani złotówki :)

Bardzo rozbudowany jest też system technologiczny. Nie można od razu (bez posiadania odpowiednich surowców) zbudować wszystkiego. Żeby kogoś zranić mieczem, trzeba najpierw go zrobić z żelaza i innych surowców, a żelazo trzeba przetopić z rudy hematytu itp. (oczywiście można tez ukraść). Można pływać statkami po morzu odwiedzając inne wyspy, można podróżować pojazdami po lądzie, w tym silnikowymi. Jest możliwość udomawiania zwierząt oraz polowań. Można szyć ubrania, budować budynki, wyposażać je w sprzęty, maszyny, narzędzia... niektóre z miast są już naprawdę wielkie, inne są stawiane od podstaw :)

Gra Cantr polecam dla dojrzałych graczy, którzy nie oczekują świetnej grafiki (w Cantr praktycznie jej nie ma), ale dobrego pomysłu i świetnego klimatu. Na założenie konta czeka się z reguły do kilku godzin :)

Link do gry: Cantr II

Nie mam z tego zysku, korzyści, to po prostu moja ukochana gra :)

Polskie forum: Cantr II Discussion Forum - View forum - Polish Forums

Samouczek: Tutorial gry w Cantr

Poradniki: Cantr II – MMORPG inny niż wszystkie

CantrWikipedia: Polska Wersja - Cantr II Wiki

Ps.
Konto w grze posiadam od stycznia 2006 roku, grając nieprzerwanie od siedmiu lat :) prowadziłem już postać-władcę największego z miast-państw (wraz z posiadłościami i wioskami, niestety zginął w zamachu na jego życie podczas rewolucji), dowódcę straży innego państwa, obieżyświata na szybkim statku (kilka razy już okrążył świat, jest też kartografem i tworzy mapy), a także... łowcę piratów (ten dobry), i kilku bandytów (ci źli) ;-).
Jedna z moich postaci brała udział w jednej z większych wojen, która toczyła się na morzu i w miastach portowych. Ale to nie jest tylko gra wojenna - owszem, aspekt militarny istnieje, lecz to tylko jeden ze smaczków gry. Równie bardzo liczy się pokojowy rozwój, bogacenie się, szukanie przygód i wiele innych :) tak jak w życiu. Inna moja postać miała szczęście przy "narodzinach" (są losowe) - urodziła się w górach gdzie występowało złoto, i niewiele później zmarł jedyny tamtejszy mieszkaniec. Po przejęciu dobytku okazało się, że zdobył ponad 10 kilogramów złota :) z reszty materiałów zbudował nad brzegiem statek, i odwiedzając miasta portowe sprzedał złoto za samochód terenowy (przedrze się w każde miejsce) w częściach. Teraz, z olbrzymimi zapasami benzyny, lekarstw i żywności oraz innych sprzętów płynie na największą z wysp - tam dopiero zacznie się przygoda :)