Pokaż wyniki 1 do 10 z 10

Temat: Wirtualizacja a sieć

  1. Domyślnie Wirtualizacja a sieć

    Witam, pytanie jak w temacie. Czy jeśli 'postawie' kilka systemów wirtualnych na jednym to czy będą one w jednej sieci lokalnej? A jeśli tak to jak ta sieć będzie działać? No i jakiś program do wirtualizacji godny polecenia poproszę. Pozdrawiam.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    woj. Lubuskie. Dokładniej się nie da
    Postów
    405

    Domyślnie

    Poszukaj, było. TQM wirtualki rozdmuchiwał jak chciał (ciekawe posty z tego wyszły). Ja mam coś takiego, ale tylko sieć lokalną. Nie żeby w neta szło. I mam virtualboxa a kartę sieciową ustawioną na host only. Pobaw się innymi jak chcesz
    Jeśli nie będziesz mieć pod górke, nigdy nie dojdziesz na szczyt.

  3. Domyślnie

    Jest kilka opcji: nat, Bridged i Internal- Chapter*6.*Virtual networking
    qemu ma bridge: public i private - Networking - KVM
    Ostatnio edytowane przez Mad_Dud : 12-16-2010 - 22:18

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Jak wyzej - nat, host-only i bridge - to trzy podstawowe tryby pracy kart sieciowych w wirtualizowanej sieci ale mozna i wiecej zdzialac tylko trzeba sie nieco pobawic (hint: VLAN'y).

    Odpowiadajac na Twoje pytanie - TAK, zawsze beda w jakims LAN (wspolnym z hostem), tylko niekoniecznie w tym w ktorym chcesz. To naturalna konsekwencja wyboru typu sieci.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    ale mozna i wiecej zdzialac tylko trzeba sie nieco pobawic (hint: VLAN'y).
    Czy mógłbyś rozwinąć temat?

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    np w esxi kazdy VH jest podpiety do wirtualnego switcha, sam okreslasz ile ma byc takich switchow, jak je laczyc i gdzie jaki host ma byc podlaczony;
    na poziomie wirtualizacyjnym dziala cos takiego jak port-based VLAN - czyli kazdy host podpiety do okreslonego portu bedzie znajdowal sie w okreslonym VLAN (w default wszystkie hosty podpiete sa do VLAN 1)
    wirtualne swiche w odroznieniu od fizycznego sprzetu nie maja mozliwosci robienia dynamicznych VLAN'ow, nie wiem tez ajk zachowuja sie przy tzn MAC-Based VLAN - choc w sumie jezeli w ramce virtualnego hosta bedzie okreslony ID VLAN'u to powinno cdzialac; wiem tez, ze virtualne switche maja problemy z stp oraz nie mozna bawic sie z roznymi dzialaniami na portach typu tagged i untagged - ogolnie vlany w wirtualizacji sa ograniczone do koniecznego i czesto wystarczajacego minimum - jesli sie nie myle tak to wlasnie wyglada

  7. #7
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    No to trochę kiepsko... Postawienie esxi nie wchodzi w rachubę...

    Liczyłem raczej na rozwiązania na podstawie VirtualBox'a...

    Z tego co poszukałem teoretycznie jest możliwość obsługi VLAN-ów w VB, ale wymaga to postawienia "switch'a" na jakimś linuksie...

    Cholera chyba w wolnej chwili spróbuję...

    Dzięki za wyjaśnienie!

    Swoją drogą czy jest możliwość postawienia esxi na np. VirtualBox'ie? Chodzi głównie o zapoznanie ze środowiskiem (screeny i opisy wyglądają zachęcająco) Wiem, że wymagania ma kosmiczne (nie tylko w kwestii wydajności ale i konkretnego sprzętu), ale może ktoś próbował to odpalić w spartańskich warunkach...

    Pozdrawiam

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    ESXi mozna postawic wewnatrz najnowszego VMware Workstation 7

    Co do ESXi i vSwitch'y to nie mozna ich laczyc bezposrednio razem - switch switch... mozna za to wewnatrz vSwitcha tworzyc grupy portow i przypisywac im tagi VLAN'owe w standardzie 802.1q. Wtedy dane wysylane z vm podpietej do grupy z danym tagiem beda wychodzic na fizyczny kabel jako nalezace do danego VLANu... i jest to tylko jedna z metod stawiania VLANow na ESXi (sa trzy w sumie ale ta najprostsza i najczesciej stosowana bo bardzo unierwsalna i wygodna).

    Co do VB mozna... jasne ze mozna... jesli masz w swojej sieci rozne VLANy oczywiscie...

    1. Podpinasz swoj komp do switcha, port zmieniasz w tryb VLAN TRUNK (terminologia cisco)
    2. na OS hosta ustawiasz sobie IP i VLAN... i jestes w danym VLAN'ie
    3. na gosciu ustawiasz w VB karte w tryb bridge i z poziomu maszyny virtualnej ustawiasz VLAN tag

    oznaczanie pakieto VLANami moze odbywac sie na:
    - switchu - jeden tag ustawiany fizycznie na porcie, to co idzie do hosta nie ma tagu
    - hoscie - switch port w trybie trunk, host musi rozumiec co sie dzieje (vSwitch w ESXi na przyklad)
    - maszynie wirtualnej - switch i host nic nie wie, oznaczanie pakietow robi maszyna virtualna

    Praktyczne zastosowanie - tworzysz siec w trybie bridge i spinasz pare maszyn poprzez wrzucenie ich do tego samego VLANu, pozostale maszyny w innych VLANach albo bez tagu w ogole nie powinny pakietow ruszac. Tak mozna tylko nie wiem po co... VB i VMware maja wiecej niz 3 interfejsy (bridge, nat, host-only) i mozna na nich to samo zrobic - w VMware Workstation uzywam interfejsow 2 do 7 jako wewnetrzne sieci miedzy goscmi i ten ruch nigdy nie trafia na fizyczny kabel

    To tak w skrocie...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  9. #9
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    ESXi mozna postawic wewnatrz najnowszego VMware Workstation 7
    Trzeba będzie spróbować...

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Tak mozna tylko nie wiem po co...
    Do nauki... Nie dysponuję switchem obsługującym VLAN'y. Nie chodzi więc o wykorzystanie tego w środowisku produkcyjnym, a raczej o testowy lab... Poza tym fajnie byłoby spróbować to spiąć z Dynamipsem, który o ile się nie mylę dysponuje obsługą VLAN'ów (niestety tylko)...

    Dzięki wielkie za oświecenie...

    Pozdrawiam

  10. Domyślnie

    Jeszcze przyszła mi do głowy taka możliwość, że mógłbyś podpiąć fizyczne karty sieciowe do hosta, ustawić adresy ip klientów i firewallem przekierowywać połączenia. Wtedy każdy klient wyglądałby, jak osobna jednostka.

    Możesz też przypisać wiele adresów IP do jednej fizycznej karty sieciowej, ale tego nie robiłem i nie wiem, czy nie byłoby problemów i konfliktów spowodowanych tymi samymi danymi w nagłówkach.

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj