Pokaż wyniki 1 do 8 z 8

Temat: Virtualbox - stworzenie Laba

Domyślnie Virtualbox - stworzenie Laba

Witam!

Na początku witam wszystkich użytkowników forum, a teraz do rzeczy. Mam zamiar stworzyć sobie sieć w virtualboxie, na której mógłbym testować różne usługi sniffery itp. Czy zna ktoś sposób na stworzenie sieci, w której host może komunikować się z VMami, które to dodatkowo mają połączenie z internetem? Zastanawiam się, jak się do tego zabrać, ponieważ:

NAT Networking: przy stworzeniu kilku VM będą one miały połączenie z netem, ale z hostem/pozostałymi VM już nie
    Internal Network: Brak internetu/połączenia z hostem, zupełnie odpada
    Bridged: Jest połączenie z hostem () nie ma natomiast z internetem (dostawca przydziela net po konkretnym MAC adresie, a VM ma swój. Mógłbym przeskanować sieć i podebrać komuś MACa ale mój żywot byłby krótki)
    Host-Only: jw.

W głowie siedzi mi rozwiązanie host-only + routing pomiędzy NICiem hosta który wychodzi na internet a "loopbackiem" z którego korzystają VMy.

Albo zakup routera i przydzielenie hostowi oraz VMom internetu z konfiguracją Bridged.

Tak czy siak, zapewne korzysta ktoś z Virtualboxa do śledzenia komunikacji/sieci itp. Jak zabrać się do stworzenia własnej sieci?

Domyślnie

kiedys kupilem 5 starych laptopow i z nich zrobilem siec.

co do Twojej sieci, jakie OS tam ladujesz do VB

Domyślnie

ja mam np. tak:
    windows (gospodarz) ma interfejsy: ethernet (na świat) i "VB host-only" (192.168.0.1)
    na ethernecie ma wlaczone udostepnianie łącza

linux1 ma interfejsy: "VB host-only" (192.168.0.2) i "siec wewn. intnet1" (192.168.1.1)
    ruting domyslny na 192.168.0.1

linux2 ma interfejs: "siec wewn. intnet1" (192.168.1.2)
    routing domyslny na 192.168.1.1

czyli:
    <internet> -- win -- lin1 -- lin2
    wirtualne maszyny maja neta, a przy okazji gospodarz "widzi" swoich gosci (mozna sie np zalogowac na linuksy przez putty, tylko zeby sie zalogowac na lin2 trzeba ustawic odpowiedni ruting stat. na windowsie)

Domyślnie

jesli wszystkie maja miec dostep do sieci to jedyne co logiczne imho to ustawic bridge mode i kazdy bedzie mial taki dostep do sieci jak fizycznie host...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Dzięki za pomoc. Po świętach przetestuję.

Cytat Napisał TQM Zobacz post
    jesli wszystkie maja miec dostep do sieci to jedyne co logiczne imho to ustawic bridge mode i kazdy bedzie mial taki dostep do sieci jak fizycznie host...
    Zgadza się. Tylko że mój dostawca netu udostępnia internet określonemu/jednemu adresowi MAC = hostowi. Każda kolejna maszyna (VB) nie będzie miała internetu (inny MAC). Musiałbym postawić w domu router, który udostępniałby połączenie wielu MACom. Niestety związane jest to z kosztami :/

Ale chyba będzie trzeba. Będzie można przećwiczyć różne techniki podsłuchu itp.

Dzięki i pozdrawiam

Domyślnie

a maszyny postawione na vb maja inny mac?

jezeli maja inne mace to http://gdr.geekhood.net/gdrwpl/macspoof.php

Domyślnie

ale ja nie rozumiem problemu z macami albo z kupowaniem rutera...
    napisalem jak trzeba zrobic zeby miec przykladowa siec:
    <net> --(kabel)-- win --(kabel)-- linux1 --(kabel)-- linux2

gdy wlaczysz udostepnianie polaczenia na "win" to bedzie sie tam odbywal NAT, jesli ci twoj ISP nie obniza TTL do 1, a jedynie blokuje po mac'u to spokojnie bedziesz mial neta na tych linuksach. I bedziesz mogl sobie testowac podsluchiwanie pakietow: np w wiresharku na windowsie bedziesz podsluchiwal oba linuksy, bo ich ruch do netu bedzie szedl przez winde. A na lin1 w tcpdump bedziesz mogl sobie podsluchiwac połączenia lin2 z netem.
    Oczywiscie to tylk oprzykladowa konfiguracja, ktorej ja uzywam. Zamiast linuksow moga byc dowolne inne systemy ktore da sie odpalic w VBoksie, mozesz tez zrealizowac inna topologie sieci. Jedyne co potrzebujesz to odpowiednio duzo RAMu, zadnych ruterow nie musisz kupowac.

Domyślnie

Tak - w VirtualBox i VMWare goscie maja swoje adresy MAC i mozna zmieniac w locie typ interfejsu, wiec jesli jest filtrowanie po MAC to musisz miec jakis router ktory bedzie robil NAT, ale nie przeszkadza to w zbudowaniu lab'u off-line, co moim zdaniem jest nawet zalecane, aby smieci ktore lataja po laboratorium nie trafialy do internetu.

Do testowania sniffowania itd nie potrzeba w ogole dostepu do netu, wiec nie widze problemu.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)