Pokaż wyniki 1 do 10 z 15

Temat: Windows i Linux na jednym dysku

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Windows i Linux na jednym dysku

    więc tak czytałem troche artykułów o tym jak zainstalować linuksa i winde na jednym dysku i zrozumiałem to w ten sposób że najpierw instaluje Windowsa potem linuxa tworząc wszystkie partycje logiczne czy tak to trzeba instalować ostatnio instalowałem to nie mogłem mieć więcej jak partycje podstawowe ,a do linuksa potrzebuje aż 5 które mogą być logiczne a które muszą być podstawowe

    zamierzam stworzyc dla linuksa takie partycje:
    /swap(2560MB)
    /boot(40MB)
    /Var(2000MB)
    /Home(7000MB)
    / (8400MB)
    mam dysk tylko 40 GB czy taki podział bedzie dobry
    a reszte dysku chce przeznaczyc na windowsa
    Ostatnio edytowane przez 4ndr1u : 06-18-2008 - 19:37

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Jesli jestes poczatkujacym uzytkownikiem albo nie wiesz dokladnie (mam na mysli na prawde dokladnie) jak bedziesz wykorzystywal ten system to zrob partycje swap, partycje root (/) i partycje na windows... Dla linuxa wystarczy...

    Z tego co podales nie widze sensu wydzielac 2GB na /var bo tam niewiele co jest zazwyczaj (moze poza poczta ktora lubi rosnac). Boot 40MB moze okazac sie za maly jak zainstalujesz nowy kernel a stary zostawisz... i bedzie problem :-o a podzial na /home i / w skali 7GB do 8.4GB nie ma sensu... polaczyc wszystko w jedno... w ten sposob mas 2.5GB swap, a reszta tego miejsca jako root / i po sprawie.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Jesli jestes poczatkujacym uzytkownikiem albo nie wiesz dokladnie (mam na mysli na prawde dokladnie) jak bedziesz wykorzystywal ten system to zrob partycje swap, partycje root (/) i partycje na windows... Dla linuxa wystarczy...

    Z tego co podales nie widze sensu wydzielac 2GB na /var bo tam niewiele co jest zazwyczaj (moze poza poczta ktora lubi rosnac). Boot 40MB moze okazac sie za maly jak zainstalujesz nowy kernel a stary zostawisz... i bedzie problem :-o a podzial na /home i / w skali 7GB do 8.4GB nie ma sensu... polaczyc wszystko w jedno... w ten sposob mas 2.5GB swap, a reszta tego miejsca jako root / i po sprawie.
    wiesz z tego co wyczytałem w książce szkoła hakerów wynikało że taki podział byłby dobry a co sądzisz o podziale bez /home tylko połączyc razem z głównym katalogiem a na Var 2GB może sie przydać ponieważ tam sie zapisują logi a tu chodzi o to żeby w razie włamania komputer był nadal zdolny do działania a chce zainstalować dystrybucje Debian

  4. #4
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Garwolin/Warszawa
    Postów
    107

    Domyślnie

    to ze tak tam jest napisane to wcale nie znaczy ze jest dobrze, ustaw sobie swap
    /
    home
    i w zupelnosci ci wystarczy
    "Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie dokonuje tego wynalazku."

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    A czy wiesz co sie dzieje w linuxie jak ilosc wolnego miejsca na partycji systemowej (a /var to wlasnie taka by byla w Twoim przypadku) spadnie <5% dostepnego miejsca i przypadkiem rebootnie Ci sie serwerek

    Po pierwsze procesy moga przestac sie odpalac... po reboocie system nie bedzie chcial wstac bo te 5% owszem mozna zajac plikami i zapelnic dysk ale ta przestrzen jest niezbedna do poprawnej pracy systemu. Poza tym jesli ktos sie wlamie to to, ze masz /var na osobnej partycji nic nie zmiena - koles i tak ma dostep do systemu, uprawnienia w /var sa takie same jak gdybys mial /var na tej samej partycji fizcznie co / tak wiec moim zdaniem nie ma to sensu...

    Jesli na prawde nie wiesz dobrze jak bedziesz uzywal tego systemu i co tam sie moze wydazyc to zrob wszystko na jednej partycji i dodaj do tego swap. Jesli bardzo boisz sie ze masz duzy dysk a stary komp i moze boot loader nie zlapac kernela do zlaadowania to zrob osobna partycje na /boot i daj tam ze 200MB dla swietego spokoju...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #6

    Domyślnie

    mam 40GB Dysku
    Pentium IV 1,5Ghz
    RAM 1280MB
    i karte graf Nvidia Geforce 2 MX/MX400 64MB

    a jestem lama jeśli chodzi o linuxa a chce sie czegos nowego nauczyć więc dlatego tak mi zależy na linuksie i windowsie na jednym dysku
    Ostatnio edytowane przez TQM : 06-19-2008 - 13:44

Podobne wątki

  1. Windows z dysku na Windowsa Live CD
    By ShutDown in forum Windows
    Odpowiedzi: 10
    Autor: 04-12-2008, 22:45
  2. [php] HTTP, kilka GETow w jednym polaczeniu
    By gogulas in forum PHP/CGI/ASP/JSP/J2EE
    Odpowiedzi: 2
    Autor: 03-24-2008, 20:10
  3. linux + windows
    By Ast4RooT in forum Linux
    Odpowiedzi: 12
    Autor: 02-21-2008, 00:29
  4. Dlaczego Linux a nie Windows?
    By fedor in forum Linux
    Odpowiedzi: 6
    Autor: 02-01-2007, 21:58
  5. Windows i Linux
    By klucha1 in forum Security
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 01-02-2007, 17:33

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj