Pokaż wyniki 1 do 4 z 4

Temat: Superkomputer a system

  1. #1

    Domyślnie Superkomputer a system

    Witam zamierzam zbudować domowy superkomputer czyli tzw.Beowulf.był by to połączone ze sobą kablami 24 takie komputery Komputronik Sensilo MT-145 [F017] - Notebooki, komputery, laptopy, monitory, karty graficzne - Komputronik internetowy sklep komputerowy za pomocą takiego switcha D-Link DGS-1024D GigaExpress Switch 10/100/1000 Mbit/s 24-port - Notebooki, komputery, laptopy, monitory, karty graficzne - Komputronik internetowy sklep komputerowy teraz pytanie jaki do tego wybrać system linuxowy bo nie wiem zupełnie jaki wybrać.Superkomputer mi będzie służył głównie do pracy z programami matematycznymi oraz chemicznymi i do renderowania grafiki.I jeszcze pytanie czy jakbym już te komputery połączył ze sobą i wyprowadził kabelkiem do głównego komputera to czy muszę kupować jeszcze karty sieciowe czy nie.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Z tego co pamietam to Beowulf wymaga rekompilacji programow tak aby dzialaly na nim, wiec pomysl, ze Twoje aplikacje musza dac rade na tym chodzic i bedziesz musial je pisac pod beowulf'a.
    Kiedys byl konkurencyjny projekt - Mosix - wymiatalo to niesamowicie, sam mialem cluster z kilkunastu maszyn i to bylo w okolicach 2001 roku ale chyba projekt umarl.

    Pomysl czy ma to sens, czy nie prosciej zbudowac sobie cos w rodzaju grid'a - cos jak BOINC albo SETI@Home i na tym liczyc. Ja taka platforme zbudowalem sobie w ciagu 3 dni i mecze na tym wlasnie problemy matematyczne... Uzywajac tych desktopow co mialem w biurze skrocilem jedna runde obliczen z 9 miesiecy do 12 dni (razem z pisaniem calego softu). Do tego takie cos mozna wrzucic w chmurke jakas i masz problem z glowy, bo kupienie parunastu kompow to jest pewna inwestycja a pozniej czlowiek martwi sie jak to zasilic i ochlodzic... bo ilosc pradu jest kolosalna jak sie CPU rozpedzi.

    5 maszyn serwerowych z wyciagnietymi dyskami twardymi aby sie nie grzalo i nie ciagnelo pradu za wiele... kazda po 2x Xeon dual-core 3GHz... dawalo to okolo 5kW ciepla jak sie rozpedzilo. Nie wiem czy warto...

    Jakby cos to pytaj
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    Nie rozumiem o co chodzi z tym softem.Przecież zainstalowałbym np. tego opneMosixa i mógłbym już na niego ściągnąć te programy typu MATLAB,NAMD i inne.Więc nie rozumiem za bardzo o co tu chodzi.

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Chodzi o to, ze czesc takich clustrow wymaga rekompilacji aplikacji aby dalo sie je na clustrze odpalic. Nie sadze abs mial swobodny dostep do zrodel wszystkich tych programow wiec sprawdz dokladnie czy beowulf wymaga specjalnego przygotowania aplikacji czy nie.

    Jak mialem Mossix'a to byla ogromna roznica na przyklad w renderowaniu grafiki (uzywalem GIMPa do tego), kompilacja kernela nawet szla o wiele szybciej.

    Nie wiem czy w Twoich problemach da sie zastosowac podejscie typu MapReduce - dzielisz przestrzen wejsciowa na czesci, wyliczasz co trzeba dla tej czastki, pozniej zbierasz i skladasz wyniki. SETI@Home tak dziala, masa aplikacji na platformie BOINC w sumie robi dokladnie to samo. Amazon EC2 jest fajnym i niedrogim rozwiazaniem bo placisz za tyle ile uzywasz i tam mozesz odpalic swoje workery zamiast kupowac sprzet.

    Jesli mozesz zastosowac takie podejscie (map-reduce), chcesz miec tanie i skalowalne rozwiazanie oraz nie pali sie ze musisz miec na juz, to bede otwieral swoja platforme dla ludzi aby mogli liczyc swoje zadania na bazie nie clustra ale raczej map-reduce. Zostal mi ostatni element ukladanki - interfejs uzytkownika bo sam system dziala u mnie juz od 2 lat praktycznie.
    Ostatnio edytowane przez TQM : 07-28-2011 - 09:52
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj