Pokaż wyniki 1 do 5 z 5

Temat: Kolejnosc dyskow

Domyślnie Kolejnosc dyskow

No wlasnie napotkalem pewien problemik i zastanawiam sie nad jego obejsciem.

Jest sobie pewne urzadzenie z linuxem. Defakto jest to dedykowana plyta (np. oparta o Intel Atom) + kilka kontrolerow SATA + pamięć flash z ktorej startuje systemik + inne pierdoly typu ethernet itd.

Konkretnie chodzi tutaj o NAS-y firmy QNAP oparte o platforme x86. No i wpadlem na pomysl odpalenia tego linux-a na innym sprzecie. Teoretycznie nie powinno byc problemow, wystarczy przekompilowac kernel aby posiadal obsluge gnatow na innej plycie glownej.

Konkretnie bedzie to plyta Gigabyte GA-D510UD w obudowie Chenbro ES34069 czyli taki NAS wlasnej produkcji.

Jednak jak to zwykle bywa nie wszystko udaje sie pieknie i szybko zrobic.

Posiadam image oryginalnego flasha ktory pieknie mozna sobie nagrac na pena USB lub karte CF i wpakowac pod IDE na plycie.
    Na razie testy robilem na VirtualBox-e gdyz plyta przyjedzie dopiero jutro.

i tutaj zaczynaja sie problemy... flash w oryginalnym systemie zawsze widziany jest jako /dev/sdx, natomiast kontrolery SATA jako sda,sdb itd.

niestety w initrd.img sa skrypty rcd ktore bezposrednio odwoluja sie w konkretne miejsce czyli /dev/sdx1 itp. Owszem mozna je zmienic np. na /dev/sda z tym ze nie wiem czy nie ma takiego motywu jeszcze w cgi (pisane w C lub C++) do ktorych z wiadomych powodow nie ma source i jest ich spora ilosc Do tego takie zmiany to przy pojawiajacym sie firmware zawsze rozbieranie initrd.img poprawka skryptow i ponowne skladanie image. W sumie znacznie wiecej niz tylko podmiana kernela.

Normalnie cale zamieszanie z dyskami pod linuxem mozna ogarnac poprzez UUID, Label itd. tutaj niestety tej szansy nie ma.

Tutaj dochodzimy do sedna sprawy ma ktos pomysl na to aby konkretny dysk (tutaj akurat karta CF podpieda pod IDE) byla widoczna zawsze jako /dev/sdx. Testy z ustawieniem pod VB dysku jako SATA 23 i temu podobne zabawy pozostaly bez efektu.

Zastanawiam sie jak to jest zrealizowane oryginalnie czy grzebali w kernelu czy jakos inaczej, w sumie jeszcze nie przeanalizowalem dokladnie rc.d gdyz troche tego jest. Jednak tak na szybko nie wpadlo mi nic w oko co moglo by robic jakies sztywne umieszczenie oryginalnego flasha jako sdx

Z tego co sie orientuje to zmiana jest w kernelu, ktos testowal podmiane kernela na oryginalnym urzadzeniu mial ten sam problem tzn. pamiec flash ladowala jako sda i urzadzenie nie wstawalo poprawnie. Niestety jesli chodzi o kernel 2.6.x to jestem troche w tyle aby szukac miejsca do zmiany...

ahh i dodam ze wiem ze mozna takiego NAS-a zrealizowac inaczej na innym sofcie (FreeNAS, Openfiler itd.) ale mi konkretnie chodzi o odpalenie tego softu ot dla zabawy
    Ostatnio edytowane przez tom : 08-01-2010 - 17:24
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

Domyślnie

w parametrach grub'a mozna wymusic chyba przemapowanie napedow ale olej sda, zaloze sie ze jako sda, sdb... beda dyski ktore tam podepniesz a nie systemwy image

HINT: karta CF powinna w miare ladnie zglosic sie jako hda zamiast sda (hda = IDE) - moze w tym kierunku popatrz?
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Nie wiem czy dobrze zaczaiłem problem ale spróbuj może pogrzebać w:
    Kod:
    /etc/udev/devfs.rules
    * markossx *

Domyślnie

w sumie problem chyba czesciowo rozwiazalem... prace trwaja i zobaczymy co z tego wyjdzie.

generalnie /etc/udev/devfs.rules itd. nie wiele sie zdziala w tym wypadku musial bym rozpakowywac initrd.img i zmieniac a tego wlasnie chcialem uniknac.

Jesli chodzi o QNAP-y to maja dosc mocno modyfikowany kernel, jest tam troche zmian. Jednak jakos sie staraja i udostepniaja source przerobionego kernela, nie jest ono bez bledow i nie najnowsze - no ale z licencji sie wywiazuja

Pozostanie wlasne patchowanie kernela pod wlasna plyte glowna. Jak sie okazalo na oryginalnej plycie plytka z flashami to pendrive podpiety do USB

akurat zmiany sa w \drivers\usb\storage\usb.c

tak ze podlaczone urzadzenie pod dany port usb zawsze jest przypisany pod odpowiednie sdX

generalnie zarezerwowane sa:

sdh
    sdp
    sdq
    sdr
    sds
    sdt
    sdu
    sdz - DOM Flash

zobaczymy co dalej z tego bedzie, na chwile obecna z powodu braku miejsca na HDD okropnie sie musze motac w modyfikowaniu firmware Jednak coraz bardziej realne wydaje sie odpalenie firmware QNAP-a na w/w plycie mini ITX
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

Domyślnie

jak postepy?
    ja wlasnie takze zaczalem bawic sie w ten temat. czy probowales przez usbboot.img, czy odrazu sciagnales soft pod ktoregos qnapa?

no dobra w sumie odpalilem sobie soft od 259 itd, problemem jest niezgodnosc sprzetu, bo odpalalem to na vmware. w zasadzie idzie bez problemu. moge sie zalogowac itd. oczywiscie problem z sieciowkami. zdaje sie,ze w zadzei z plyta z d510 powinno wszystko ruszyc i bedzie mozna sie zalogowac przez strone administracyjna. co do instalacji, to poprostu firmware instalowalem na sda ,czyli wirtualnym dysku i w zasadzie zadnych modyfikacji wlasciwie nie robilem.
    co moge jeszcze zrobic, albo co mi jeszcze brakuje ?

edit.
    wrocilem na synology. w sumie cala struktura plikow na wierzchu. teraz bede robil jadro pod sprzet, tylko jeszcze nie jestem pewny jak bedzie z bootloaderem. jesli uda sie zrobic to na grubie, to w zasadzie moze ruszy system, tyle ze z hdd a nie flasha.
    jakies doswiadczenia z u-boot?
    edit
    co do qnapa to wystarczy z firmware zrobic dd if=firmware of=/dev/cosik i mozemy odpalic na wirtualu z tego cosika oprogramowanie. ale odpalajac innego linuxa zobaczymu na penie partycje z kernelem i plikami. wiec w zasadzie trzeba zrobic nowe jadro podmienic na jakims linuxie i poprostu odpalic.
    jesli sie myle , to prosze o poprawke. zrodla sa udostepnione , wiec mozna sobie zrobic co sie chce. config podstawowy takze jest
    edit
    0000:00:1d.7 - czy tu mamy okreslenie wlasnie tego sdx?

edit
    szkoda ,ze nikt tu nie pisze . ogolnie soft od qnapa odpalony na lapku, jeszcze musze tylko zrobic jajko ze sterownikami sieciowki i powinno banglac. soft od 259, wiec mysle,ze powinien pojsc bez problemow na innych plytach. trzeba tylko poprobowac odpowiednie porty usb. sdx laduje sie wtedy odpowiednio szybko i mamy sprawny nas za 1/3 ceny

edit.
    odpalony qnap z usb . po sieci moge wejsc w jego konfiguracje i teraz nastepny problem, bo dysk podpiety wewnatrz musi
    byc /dev/sdi lub j ,k,l zdaje sie. nie pamietam dokladnie.
    gdzie tym razem to moze byc pozmieniane.
    sdx jest rozpoznawane po numerze, ktory napisalem wyzej. mozna go zmienic na swoj odpowiedni do sprzetu i sdx rusza . a teraz dyski twarde, co z nimi ?

sd.c --- tu mamy e-sate, konfigi dla usb portow itd.
    tylko nie wykrywa mi dyskow mimo iz moge je podmontowac jako sda

dobra wszystko poszlo bez problemow jak sie wie jak to dziala. ale teraz probuje synology i za gwozdzia nie idzie wystartowac kernela oryginalnego. probowalem przez gruba i zawsze to samo : uncompressing linux..... booting kernel ok.

i na tym sie zatrzymuje. JAK TO RUSZYC ...? moze ktos wie i powie , jesli ktos tu zaglada
    Ostatnio edytowane przez kolopeter : 09-22-2010 - 14:51

Zasady Postowania