Pokaż wyniki 1 do 9 z 9

Temat: strona kodowa

  1. #1

    Domyślnie strona kodowa

    czy linux uzywa stron kodowych?
    kernel dziala pod utf8, wiec wydaje mi sie ze strony kodowe sa zbedne, ale nie ejstem pewien. czy w linuxie istnieje pojecie srony kodowej, ze X bajtow moze byc wyswietlane na rozne sposoby?

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Łódź
    Postów
    249

    Domyślnie


    najwyrazniej nie masz zielonego pojecia o czym mowisz
    kernel dziala pod utf8
    a kodowanie znakow jest potrzebne i nie wazne czy to jest winblows czy linux
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    nie znam linuxa zbyt dobrze, ale wiem ze utf8 = wszsytkie znaki ktore istnieja na swiecie.
    wiec po co tworzyc strone kodowa, skoro kazdy znak ma i tak rozna reprezentacje graficzna?

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    chocby dlatego ze UTF wprowadzono stosunkowo niedawno i na swiecie masz nadal bardzo wiele systemow ktore nie maja pojecia o UTF... poza tym UTF nie jest jeszcze w pelni poprawnie obslugiwany przez jezyki programowania :-)
    Okolo roku temu jeden ze znajomych programistow PHP nie mogl dac sobie rady - odpowiedz byla prosta... PHP bardzo dlugo nie rozumialo ze jeden znak moze zajmowac wiecej niz 1 bajt - ktos wie czy to juz naprawili?
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5

    Domyślnie

    czyli co, linux ma do wyboru kodowanie jakie wysyla programom i wyswietla na ekran?
    jak to ustawic? co jest do wyboru?

  6. #6

    Domyślnie

    Chodzi ci o kodowanie x-ów czy konsoli ?
    jesli o kodowanie x-ów po prostu edytujesz xorg.conf
    Section "InputDevice"
    Identifier "Keyboard0"
    Driver "kbd"
    Option "XkbRules" "xorg"
    Option "XkbModel" "pc105"
    Option "XkbLayout" "pl"
    EndSection
    Masz już pl znaki na klawiaturze a środowisko graficzne musisz spolszczyć za pomocą odpowiednich pakietów
    w zależności od os możesz znaleźć pakiety jak np
    Kod:
    language-pack-gnome-pl-base
    language-pack-kde-pl-base
    Ich nazwy dużo mówią..
    Inaczej sprawa się ma w konsoli w zależności od OS masz takie coś jak "LOCALE" które możesz zmieniać w zależności od potrzeb. Np przez wykonanie polecenia (debian) dpkg-reconfigure locales

  7. #7

    Domyślnie

    nie nie chodzi mi o co innego.
    jakas funkcja, niezaleznie czy gui czy konsola, wypisujac bajty XX YY ZZ wyswietla ABC, a po zmianie strony kodowej, 123, na przyklad. tak jak to ma miejsce w windows.

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    nie wiem jak to dziala dokladnie ale do konfiguracji konsoli jest tzw locale... zobacz tez zmienne srodowiskowe LC_LANG, LC_ALL i LC_LANGUAGE o ile pamietam... ciekawostka taka, ze zmieniaja jezyk... jak podczas instalacji podasz ze system ma uzywac UTF8 domyslnie to znaki beda sie poprawnie wyswietlac i kazdy user moze miec interfejs w swoim jezyku, niezaleznie od domyslnego ustawionego w systemie.

    Ja na serwerach mam angielski zawsze, kolega w swojej firmie daje Polski... a ja sie loguje, 'export LC_ALL=C' i mam angielski znowu :P
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  9. #9

    Domyślnie

    tqm mam gdzies interfejs czyli jezyk, mowa jest o kodowaniu znakow. interfejs to zupelnie oddziwlna sprawa.

    nie znam internali linuxa, a interesuje mnie jak kernel przechowuje np stringi.

    pod windowsem jest to UNICODE_STRING, podany rozmiar i string utf16. a jak sprawa wyglada pod linuxem? Wydaje mi sie ze kozysta on wlasnie z utf8, ale nie jestem pewien.

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj