Pokaż wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Debian - kernel panic po kompiklacji kernela

  1. #1

    Domyślnie Debian - kernel panic po kompilacji kernela

    Debian, kompilacja kernela 2.6.32.2, restart, kernel panic: not syncing VFS....
    Co oznacza, że kernel nie może zmontować systemu plików /. Kernel jest uruchamiany z takimi opcjami jak inne: root=/dev/sda4 ro quiet.
    Miałem podobny problem gdy kompilowałem kernela na Ubuntu, taki sam komunikat, ale jako parametr root był podany UUID, zamiana na urządzenie pomogła. Jakieś pomysły?
    Ostatnio edytowane przez rafal44 : 12-20-2009 - 21:37
    "a imię jego będzie czterdzieści i cztery"
    A. Mickiewicz Dziady cz. III

  2. #2

    Domyślnie

    moze on probuje cos tam pisac, ustaw rw.

    a na pewno masz go na /dev/sda4? moze uszkodzony FS? sprobuj zamountowac gdzie indziej.
    wg mnie masz cos z systemem plikow.

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    jaki typ systemu plikow? ext2/3/4? XFS? ReiserFS? JFS?
    na 99% nie masz go wkompilowanego do swojego kernela :P
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  4. #4

    Domyślnie

    i dlatego mountowanie powinno odbywac sie z przymusowym argumentem, dajmy na to: -t okreslajacym system plikow.


    krak obslugi = jasny error, "fs: 'ext4' not recognized".

  5. #5

    Domyślnie

    System plików ext3, obsługa tego systemu na pewno jest wkompilowana w jądro. Sam zaznaczałem. System plików nie był uszkodzony.
    Kernele z repo normalnie startują.
    Może /dev/sda4 to dla tego kernela inna partycja? Jak kernel oznacza urządzenia. Gdy dzisiaj odzyskiwałem gruba ( po instalacji arca vir na win 7 ) kernel z live cd miał inne oznaczenia.
    Spróbuję dodać opcję -t.
    "a imię jego będzie czterdzieści i cztery"
    A. Mickiewicz Dziady cz. III

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Przy starcie systemu/kernela nie ma jak podac typu systemu plikow... sprawdz czy ten ext3 skompilowales jako modul (M) czy statycznie w kernelu (Y) - proponuje glowny fs wkompilowac statycznie - taka drobna rada...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7

    Domyślnie

    Dobrze, że sprawdziłem: linux nie ma opcji startowej '-t'. Można poczytać tu: http://www.mjmwired.net/kernel/Docum...parameters.txt. Ale może znajdę coś ciekawego w tych opcjach.

    Pozatym:
    o UUID: może obsługa tego trzeba włączyć podczas konfiguracji kompilacji jądra. Sprawdzę.
    o Debianie: jak go instalowałem, to albo mi się sniło, albo przypomniało, że ktoś powiedział 'zainstalujesz Debiana zaczną się problemy', i zaczęły się.
    o 2.6.32.2: Ubuntu świeżo po instalacji i pierwszej aktualizacji - nie działa dźwięk, system nie wykrywa karty WiFi, kompilacja kernela, restart, GDM przywitał mnie znajomym dźwiękiem, WiFi działa, więc kompilacja opłaca się.
    o GRUB'ie na Ubuntu: update-grub nie działa, wykrywa kernele, wszystko pięknie, ale nie zmnienia pliku menu.lst. Sam musiałem dodać nowy kernel do pliku.

    EDIT: jest opcja -rootfstype, może to o to chodzi.



    Do tego mogę jeszcze powiedzieć:
    Na ślepo wstawiałem różne urządzenia do opcji startowych kernela, nie pomogło.

    Co do opcji kampilacji: Tak, zaznaczyłem aby obsługa EXT3 była w kernelu, co prawda nadal używam xconfig, ale to mi nie przeszkadza. A i do tego nie kopiuje starej konfiguracji.
    Ostatnio edytowane przez rafal44 : 12-21-2009 - 20:55
    "a imię jego będzie czterdzieści i cztery"
    A. Mickiewicz Dziady cz. III

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Stara konfiguracje z /proc wyciagasz albo z /boot
    make oldconfig -> konfiguruje nowy kernel wg starych opcji...
    jak kompilujesz kernel to nie dopisze sie sam do menu.lst - musisz skompilowac do .deb i zainstalowac przez dpkg to wtedy samo dopisze
    jesli po rekompilacji kernela cos nie wstaje tzn ze ten co kompilowal dal ciala
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  9. #9

    Domyślnie

    spróbuj zobaczyc czy initrd jest na swoim miejscu.. jezeli nie to go przegeneruj (w sumie czy bedzie czy nie bedzie mozesz - nie zaszkodzi), rzecz jasna dla kerna ktorego chcesz..
    Ostatnio edytowane przez Teeed : 12-21-2009 - 22:48

Podobne wątki

  1. kernel memory > read only
    By rip in forum Windows
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 12-27-2009, 22:25
  2. Debian MC
    By LizarD in forum Linux
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 03-07-2009, 19:13
  3. Debian CD 1
    By Sh@de in forum Linux
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 09-20-2008, 19:46
  4. kernel mode rootkit
    By rip in forum Hacking
    Odpowiedzi: 0
    Autor: 08-11-2008, 20:08
  5. Kernel
    By eryk in forum Linux
    Odpowiedzi: 7
    Autor: 07-27-2007, 22:33

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj