Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: całkowita kompatybilność sprzętu z linuxem

javaman jest offline www.javainside.pl

Post całkowita kompatybilność sprzętu z linuxem

Chcę na dniach kupić nowego lapka, mam zamiar mieć na nim wyłącznie linuxa. Czy jest jakiś sposób by sprawdzić jeszcze przed zakupem i wgraniem debiana czy do tego sprzętu będą stery na pingwinka? Do tej pory instalowalem linuchy trochę w ciemno, zadziała to zadziała , nie to trudno. A z laptopami jest trochę większy problem. Np. karta graficzna. Tutaj bardzo często pojawiał się albo rozjechany obraz albo jakieś inne kłopoty np obraz rozciągnięty lub możliwa tylko jakaś naprawdę malutka rozdzielczość.
    Zasadniczo chodzi mi o coś w stylu - sprawdzam sobie co jest na pokładzie lapka, i gdzieś w jakimś systemie sprawdzam czy jest obsługa tego w linuchu. Wiadomo, producent czasem dostarcza drivery, to tutaj mogę sobbie sprawdzić na stronie producenta. Ale wiem ze często zastępowane to jest jakims open-sourcowym softem.Gdzie mogę sprawdzić?

Domyślnie

Najlepiej jesli jest mozliwosc odpalenia LiveCD np w sklepie i sprawdzenia - czasami pozwalaja jak masz dobry kontakt ze sprzedawcami.

Jesli mowa o zakupach on-line czyli niejako w ciemno, to sprzet markowych firm bedzie raczej dzialal. Na 100% na Lenovo/IBM chodzi super i moge polecic. Sam uzywam na lapku Ubuntu co prawda ale to i tak Debian :P

Zwroc uwage na nastepujace rzeczy:
    - grafika - wiekszosc lapkow ma zintegrowana cos w stylu Intel 945 - dziala dobrze ale bez rewelacji jesli chcesz cudo grafike 3d, do obslugi wszelkich efektow 'okienkowych' jest za to bezproblemowa
    - karta ethernet - nie spotkalem takiej co by nie ruszyla szczerze mowiac
    - karta wi-fi - masa jest na intelu stawiana (wymog aby laptop mial logo 'Centrino') wiec wszystko do Intel 3945 chodzi raczej, Intel 3945 (ostatnio czesciej spotykany) moze jeszcze cos nie kumac ale nawet jesli to nie na dlugo... z reszta zawsze mozna dolozyc druga karte pcmcia/usb
    - dysk twardy SATA - lapki maja coraz czesciej SATA pakowane, co jest fajne nie powiem, ale nie kazdy instalator linuxa to lapie sam z siebie, czasami trzeba sciagnac inny obraz i z innej plyty robic boot instalatora. Gdybys sie zdecydowal na ubuntu to problem praktycznie nie istnieje.

Spotkalem tylko jeden model kontrolera SATA, ktory nie dzialal pod Linuxem. Byl to laptop jakiejs niemieckiej firmy NO-NAME z obudowa na ktorej pisalo Philips a sam Philips sie nie przyznawal ze takie cos kiedykolwiek sprzedawal, wiec no comment. Biorac Lenovo/IBM, Dell, HP mozesz byc spokojny. Acer'a odradzam za slaba jakosc wykonania (wycieranie obudowy w pare miesiecy itd), Asus jestem po prostu sceptyczny - tansze modele (tak jak prawie wszystkie Acer'y) to kicha jakich malo, 3 miechy i odsylasz na gwarancji albo jest tak zjechany (chocby optycznie) ze az zal tego dotykac. Po prostu zle doswiadczenia.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

javaman jest offline www.javainside.pl

Domyślnie

jestem zwolennikiem wykładania większych kwot, ale w zamian za lepszą jakość. Zależy mi też na tym by bateria była baaardzo wytrzymała, minimum to 4h. A co myślisz o czymś takim jak Califoria Computers?

Domyślnie

gdzie kupisz tam kupisz... ale ja bym kupil tylko markowy sprzet i to nie ten najtanszy...

Polecam serdecznie Lenovo/IBM - u mnie wszystko ladnie chodzi. Ja uzywam modelu x60s juz nie produkowanego, nawet jego nastepce x61s trudno juz dostac. Mozesz smialo kupic T61 czyli nieco wiekszy ale za to z DVD itd i solidna grafika np Nvidia (bedzie do gierek hihi) albo X300 ktory kosztuje majatek ale ma dysk SSD i takie tam bajery... wlasnie czekam az mi przywioza, moze juz jutro bede go mial.
    Do x60s mam 3 baterie, jedna standard, trzymala na poczatku 3h, potem coraz krocej (ale mam ja od 2 lat i nadal chodzi 2h), dodatkowa podczepiana od spodu ale pogrubia lapka i podnosi jego tyl, wiec klawiatura sie pochyla nieco - wygodniej sie pisze, ale to zawsze ok 2cm wiecej w plecaku... i ostatnio kupilem 8-cell taka co wystaje lekko z tuly (dodatkowy waleczek) ale ta to 10h trzyma :P a kosztuje tyle samo co ta podczepiana od spodu... no i nie pogrubia laptopa.
    Lenovo uwielbiam za swietna klawiature i jakosc wykonania, choc nad modelem T61 mogliby nieco wiecej popracowac - gdzieniegdzie wyglada jak niedokladnie poskladany plastikowy samolocik ale smiga jak zloto!

Tani Acer z linuxem tez zagada ale nie liczylbym na zbyt wiele - pod nadgarstkami po pol roku bedziesz mial wytarte do zalosnego, bialego plastiku.
    Asus ktorego ostatnio mialem okazje uzywac po pol roku rozsypywal sie na kawalki i to sam z siebie, a to jakis plastik poszedl na spacer a to jakis zaczep gdzies - wykonanie bylo co najmniej kiepskie.

Mialem wczesniej HP i chodzilo ladnie, tylko wifi bylo broadcom'a a wiec dziadostwo... sterowniki od windows trzeba bylo wgrac via ndsiwrapper bo nie chodzila w ogole... ale tak ogolnie sprzecik super i dziala do tej pory, aktualnie moja siostra na nim smiga a ndiswrapper dzialal bardzo stabilnie w sumie.

elceef jest offline Proces bezczynności

Domyślnie

@TQM
    Gdy już dostaniesz X300 to napisz o nim kilka zdań. Też zastanawiam się nad zakupem tego cudeńka.

Domyślnie

Jasne ze napisze :P takie cos nie trafia sie za czesto...