Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Debian- gładki start

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Debian- gładki start

    Witam ponieważ jakiś czas temu sypnęło mi się Ubuntu, i muszę dokonać ponownej instalacji systemu, postanowiłem że może warto przejść na trochę poważniejszy system jakim jest Debian, czyli złapać Debina za rogi. Jeśli macie jakieś materiały w języku polskim które pozwoliły by mi jakoś gładko rozpocząć pracę z tym systemem, i uniknąć błędów podczas instalacji/adaptacji proszę o linki. Dzięki

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Ubuntu bazuje na debianie wiec te same zasady obowiazuja. Mi od dawna juz nie podobalo sie co Canonical robilo z Ubuntu i ostatnio jedna kropla przelala czare goryczy - jeszcze tylko 2 desktopy zostalo mi przeinstalowac na debiana i nie bedzie mial juz nigdzie (i nigdy wiecej) ubuntu.

    Po prostu odrobina wygody podczas instalacji nie jest warta grama nerwow ktore ubuntu funduje podczas uzytkowania.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    Witam już z Debiana, podzielę się moimi pierwszymi wrażeniami. Graficznie dość ubogo, wstyd przyznać ale przyzwyczaiłem się do Unity, no i nie działa ctrl+alt+T żeby wywołać konsole,ale to kwestie przyzwyczajenia i kolejnych działań które muszę wykonać. Jeśli chodzi o instalację, wybrałem wersję z wykorzystaniem połączenia internetowego, przy moim 2 megowym łączu trochę to potrwało, no i niestety nie da się w tym czasie wyjść z koleżanką na piwo, bo co jakiś czas trzeba coś potwierdzać. Sama wiedza dotycząca instalacji zamyka się właściwie tylko do umiejętnego podzielenia dysku na partycję, a i to można zrobić z automatu wykorzystując cały dysk (uwaga na inne systemy). Instalacja przypomina ładowanie na twardziela starszych wersji Ubuntu mowie tutaj o wersji np. 6. Co mi się spodobało to możliwość wyboru podczas instalacji czy chcemy doinstalować serwer www, dhcp, ftp itp.
    Ogólnie jeśli ktoś lubi fajerwerki, goły Debian nie dla niego, natomiast jak ma zamiar adaptować system pod siebie, jak najbardziej. I obalam tutaj mit "udało mi się zainstalować Debiana = jestem hackerem" jak widać średnio rozgarnięty informatycznie człowiek może to zrobić :P Dobra biorę się za resztę roboty

  4. #4

    Domyślnie statyczne ip w networkmanagerze

    Po 3 tygodniach walki z systemem, kilku instalacjach, konfigurowaniu źródeł, padniętych bateriach w myszce (przyczyna instalacji, bo myślałem że xorg się zawiesza ), w końcu chodzi tak jak chciałem. Stwierdzam że rzeczywiście lepiej zacząć przygodę z linuxem z ubuntu niż z debianem. ale wracam bogaty w wiedzę . Natomiast mam następujący problem z domyślnym network managerem gnoma, odblokowałem mu dostęp do interfejsów w pliku /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf i mogę je włączać i wyłączać, ale nie mogę modyfikować ustawień ifupdown w opcjach połączenia, między innymi statyczne ip.
    Jak ustawić statyczne ip z poziomu interfejsu NetworkManagera.Mogę to zrobić z konsoli, albo edytując plik /etc/network/interfaces ale wolał bym mieć takie podstawowe rzeczy dostępne z poziomu gui. Z góry dzięki za pomoc :P

    ps. kolejna rzecz, wpa_supplicant nie działa błąd ioctl[SIOCSIWENCODEEXT]: Invalid argument czyli z poziomu konsoli nie mogę połączyć się z siecią wpa/wpa2, z tego co wyczytałem to problem ze sterownikiem wext może aktualizacja do wersji testing coś da. Jak macie jakieś pomysły to proszę o pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Laik707 : 08-11-2013 - 12:17 Powód: dopisanie kolejnego zagadnienia

  5. #5

    Domyślnie

    Sam używałem Debiana, fakt po instalacji jest parę rzeczy do zrobienia (zawsze instaluje czystego Debiana bez środowiska graficznego). Jeśli nie macie czasu na zabawy, albo po prostu wam się nie chce polecam Bodhi albo Lubuntu. Aktualnie używam obu tych dystrybucji na moich desktopach i dają radę.

  6. #6

    Domyślnie

    Wszystkie odpowiedzi dotyczące konfiguracji sieci znalazłem tu https://wiki.debian.org/WiFi/HowToUse
    https://wiki.debian.org/NetworkConfiguration
    w zasadzie wszystko da się z konsoli i wpa_supplikant też działa,
    Przeszedłem na wersję testing, i wydaję mi się że jest lepiej, były małe problemy, po aktualizacji zniknął mi gnome, został tylko gnome classic, ale doinstalowałem z powrotem. Doinstalowało mi pakiet open-vm-tools, którego deamon VMware-user-client zawieszał się przy wylogowaniu, usunięcie pakietu załatwiło sprawę.

    Moje konkluzje są takie, że przechodząc na Debiana nauczyłem się rzeczy o których korzystając z Ubuntu nie miałem zielonego pojęcia. Polecam każdemu,takie przejście od razu oduczasz się bezsensownego klepania w konsoli z internetu, bez zrozumienia co robisz.

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj