Pokaż wyniki 1 do 9 z 9

Temat: O co chodzi w szyfrze afinicznym

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie O co chodzi w szyfrze afinicznym

    Cześć,


    chciałem się zapytać Was o jedną rzecz, której nie rozumiem, a która jest mi potrzebna. Zajmuję się teraz pisaniem pewnego programu i potrzebuję, żeby ktoś mi prosto wyjaśnił, na czym polega operacja odszyfrowania szyfru afinicznego:

    Szyfr afiniczny – szyfr należący do grupy monoalfabetycznych szyfrów podstawieniowych.

    Rodzina szyfrów monoalfabetycznych posiada jedną bardzo ważną cechę, a mianowicie jednej literze alfabetu jawnego odpowiada dokładnie jedna litera alfabetu tajnego. Funkcja szyfrująca wygląda następująco:

    f(x) = ax+ b\ \mod\ m, gdzie
    x to szyfrowana litera, (a,b) jest kluczem, a m to ilość liter w alfabecie (zwykle korzystamy z m = 26 bo tyle liter ma język angielski)

    Łatwo zauważyć, że jeśli a = 1, to mamy do czynienia ze zwykłym przesunięciem.

    Szyfr afiniczny ma sens tylko wtedy, gdy funkcja afiniczna f jest różnowartościowa tzn. gdy dla dowolnego y należącego do zbioru klas reszt {\mathbb Z}_m równanie

    ax+b\equiv y \mod\ m

    ma co najwyżej jedno rozwiązanie ze względu na zmienną x. Zapiszmy nasze równanie w sposób następujący:

    ax\equiv y -b \mod\ m.

    Zauważmy, że gdy wartości y przebiegają cały zbiór {\mathbb Z}_m, to i wartości y − b się wyczerpują, czyli wystarczy jeśli zbadamy rozwiązywalność równań

    ax \equiv y \mod\ m

    dla y\in {\mathbb Z}_m. Równanie to ma dokładnie jedno rozwiązanie dla każdego y\in {\mathbb Z}_m wtedy i tylko wtedy, gdy NWD(a,m) = 1 (gdzie NWD oznacza największy wspólny dzielnik dwóch liczb).

    Na przykład, gdy m=26=2\cdot 13 to wartości a należące do {\mathbb Z}_{26} dla których NWD(a,26) = 1 są następujące:

    1 , 3 , 5 , 7 , 9 , 11 , 15 , 17 , 19 , 21 , 23 , 25.

    Parametr b może być dowolny toteż mamy 12\cdot 26=312 możliwych kluczy. Jest to bardzo mała liczba kluczy, która nie daje odpowiedniego bezpieczeństwa, toteż szyfr ten nie jest w zasadzie stosowany.

    Funkcja deszyfrująca dla tego szyfru wygląda tak :

    d(y)= a^{-1} * (y - b) \mod m,

    gdzie a − 1 jest odwrotnością a w pierścieniu {\mathbb Z}_{26}.



    Przykład działania [edytuj]

    Przyjmując, że K = (7 ,5) należy zaszyfrować i odszyfrować słowo KOT.

    Dla uproszenia korzystamy z mod 26 (alfabet angielski ma 26 znaków). Funkcja szyfrująca ma postać:

    e(x)= 7x + 5\

    Zmieniamy litery wyrazu "kot" na wartości liczbowe: K=10; 0=14; T=19;

    Szyfrowanie :

    10 * 7 + 5 \mod 26 = 75 \mod 26 = 23

    14 * 7 + 5 \mod 26 = 103 \mod 26 = 25

    19 * 7 + 5 \mod 26 = 138 \mod 26 = 8

    Tekst zaszyfrowany odpowiada ciągowi 23, 25, 8 czyli: XZI.

    Deszyfrowanie:

    7^{-1} mod 26 = 15\

    Funkcja deszyfrująca ma postać :

    d(y)= 15 * y - 5 \mod 26

    15 * (23 - 5) \mod 26 = 270 \mod 26 = 10

    15 * (25 - 5) \mod 26 = 300 \mod 26 = 14

    15 * (8 - 5) \mod 26 = 45 \mod 26 = 19

    Ciąg liczb 10, 14, 19 odpowiada naszemu wyjściowemu KOT.
    bo z tego nie dużo rozumiem. Bo niby z kad jest y = 15

    Dzięki za pomoc

  2. #2
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    802.1 Wireless Wlan Card
    Postów
    552

    Domyślnie

    Aa nielaska Googlii uzyc?
    Znalazlem Ci cos takiego- http://stud.wsi.edu.pl/~sismolna/szyfry.html na moje to szyfr afiniczny jest jednym z najprostszych jakie widzialem ale to juz moje zdanie...
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

  3. #3

    Domyślnie

    dokładnie Eragon Argetlam - to lamerska metoda. Najlepsze szyfrowanie jest najprosztsze.

    Generujesz klucz (najlpiej najwięszky z możliwych w danej sytuacji) i go po prostu naklejasz na bajty pliku docelowego. Dodatkowym zabezpieczeniem powino być zaszyfrowanie klucza rarem na bezpieczne hasło.
    Myślę, że nawet 100 osobowy botnet by wymiękł.

  4. #4
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    802.1 Wireless Wlan Card
    Postów
    552

    Domyślnie

    Ujj to chyba Elitegroup nie spotkałeś sie z możliwościami botnetów Ale fajnie powiedziane...
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

  5. #5

    Domyślnie

    To taki ulepszony szyfr Cezara ? :P

  6. #6

    Domyślnie

    Tak ogre to szyfr cezara na omnadrenie:P

    Eragon Argetlam - no osobiście to pewnie, że mnie to nie dotknęło - ale wiem ile C2Q potrafi łamać 30 znakowe hasło rara z całego przedziału ASCII (bo napisałem bezpieczne hasło) i wiem, że dostając wiadomość, której nie znasz ani treści ani algorytmu jest strasznie trudne do złamania - szczególnie, że klucz też nie musi być naklejony za pomocą <dodaj> a różnych operacji matematycznych.
    Jak dla mnie rozszyfrowanie czegoś takiego graniczy cudem - co innego rozszyfrować hash linuxa <shadow> (30znakowy) - bo tu algorytm jest znany. No i tautaj 100 osobowy botnet mógłby sobie już poradzić :PPPPP

Podobne wątki

  1. Hasło o co chodzi ????
    By rakar21 in forum /dev/null
    Odpowiedzi: 9
    Autor: 08-30-2008, 17:48
  2. www.odciagnijgo.pl - o co chodzi?
    By Darkowski in forum /dev/null
    Odpowiedzi: 0
    Autor: 02-26-2008, 18:46
  3. chodzi mi o winchat
    By ironwall in forum Windows
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 01-27-2007, 14:56
  4. chodzi o adres ip
    By ironwall in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 01-21-2007, 21:18
  5. xss oco chodzi
    By ble34 in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 01-11-2007, 18:18

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj