Pokaż wyniki 1 do 2 z 2

Temat: Niezniszczalne dane

Domyślnie Niezniszczalne dane

Witam.

Interesuje mnie zagadnienie,które pozwoli mi stworzyć pendrive,na którym będę mógł zapisać dane i nie będzie można ich przeczytać bądź usunąć.
    Chodzi mi o to czy jest możliwość od strony software je zabezpieczyć ?
    Od nadpisania danych ?
    Odczytania ich w specjalistycznym laboratorium od strony hardware ?

Od razu dodaje, że nie interesuje mnie jak to zrobić (nie podawać nazw program), czy jest taka możliwość zrobić takiego super dysku , którego nie będzie się dało odycztać.

Uprzedzając głupie odpowiedzi: Tak my mamy mieć jakimś sposobem dostęp do tego.

Domyślnie

Ja bym powiedzial ze nie ma takiej mozliwosci... bo jesli chcesz miec dostep na autoryzowanej stacji a nie zezwolic na dostep bez autoryzacji to jedyne co Ci pozostaje to kryptografia.

1. Dane musisz jakos zapisac
    2. Dane musisz zabezpieczyc przed skasowaniem - mozna zastosowac EPROM zamiast Flash ale zapis danych bedzie ciezkim tematem... EPROM zapewni dostep read-only, po tym jak zapiszesz dane
    3. Dane musza byc zaszyfrowane aby uniemozliwic odczyt niepowolanej osobie...

Teraz tak - pytasz o rozwiazania software'owe - nie ma, wszystko da sie obejsc, jedynie rozwiazania sprzetowe polaczone z odpowiednim softem moga dac jakies bezpieczenstwo. To co podalem wyzej jest mozliwe ale bardzo malo praktyczne.

Sugerowalbym zobaczyc w kierunku Ironkey'a i SafeStick (od Blockmaster Security) - to dwa sprzetowo szyfrowane napedy USB, dzialaja bardzo fajnie (mam oba) i pozwalaja na bardzo wiele ciekawych rzeczy... Oba zglaszaja sie jako naped CD z ktorego odpalasz soft do autoryzacji usera ale sprawdzenie klucza odbywa sie w sprzecie (nie to co Sandisk czy Verbatim robily) wiec nie mozna sie wpiac w USB bus aby odczytac faktyczny klucz/polecenie odblokowujace. SafeStick pozwala tez na blokade zapisu i to selektywna, tzn nie pozwala zapisac pewnych plikow (czesc ustalono fabrycznie, czesc mozna z tego co pamietam zdefiniowac uzywajac konsoli admina - wersja korporacyjna). Jedyny problem jaki mam z SafeStick'iem to to ze na razie nie ma wsparcia dla Linuxa, Ironkey dziala Win/Lin/Mac bez problemu.

Takie cos bedzie o wiele blizsze temu czego szukasz - przynajmniej tak mi sie wydaje. Mozliwe ze odpowiednio konfigurujac dostepne na rynku urzadzenie bedziesz w stanie zabezpieczyc pliki przed skasowaniem/modyfikacja...

UPDATE:
    mozesz sprobowac przerobic pen-drive lekko aby jedna partycja zglaszala sie jako CD-ROM - wtedy bedzie RO z definicji :P a wiem ze niektore tanie (made in china) napedy da sie 'przerobic' uzywaja jedynie narzedzi open-source - na blogach znajdziesz info jak to zrobic... i dalej kryptografia i aplikacja dekodujaca albo cos w tym klimacie
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania