Pokaż wyniki 1 do 5 z 5

Temat: EPUAP_Szansa_ Zagrożenia_Możliwości

Domyślnie EPUAP_Szansa_ Zagrożenia_Możliwości

Moje pytanie jest takie niedawno w ramach budowania społeczeństwa informacyjnego rozpoczęto budowę w urzędach usług świadczonych drogą elektroniczna a w czerwcu powstała ogólnopolska platforma takich usług zbudowała ją firma Comerch za jakieś 21 milionów. Możliwości jakie daje wejście na taka platformę są ogromne wiec powinna zawierać zabezpieczenia nie do obejścia –ale wiem ze nie ma nic nie do obejścia wic chciałbym zapytać czy ktoś zastanawiał się nad tym czy nasze dane które zostaną tam zgromadzone będą bezpieczne czy urzędnicy mogą spać spokojnie ?
    Ze względu iż system powstał na zlecenie MSWiA zgodnie z ustawą wszelkie dane na temat budowy systemu można znaleźć na :
    http://www.e-puap.mswia.gov.pl/index...ery2&Itemid=46
    http://epuap.gov.pl/wps/portal/epuap
    Ciekaw jestem waszych opini pozdro wiarus

Domyślnie

Jak do NASA się włamują i kradną kilka terabjatów danych na temat super zaawansowanego myśliwca to dlaczego ktoś nie mógł by się włamać do jakiegoś tam centrum elektronicznych usług administracji. Tylko pytanie po co

Domyślnie

Hmmmm ciekawy temat... Zanim wczytam sie w detale projektu i implementacji (udostepniono przykladowe kody zrodlowe i specyfikacje aplikacji/interfejsow, WSDL itd) - pociesza mnie fakt ze podchodza (w koncu) do tematu dosc otwarcie, daja API jakies, chca zbudowac uniwersalny system. Z tego co zdazylem wstepnie zobaczyc calosc zapowiada sie dosc ciekawie.

Czy to bedzie bezpieczne? Nie jestem wrozka aby odpowiedziec - czas pokaze, mam nadzieje, ze tak.

Jako ciekawostka i lekki off-topic - http://direct.gov.uk/ to Brytyjski odpowiednik. Jesli szukasz czegos co dotyczy prawa w UK, jakie dokumenty gdzie zlozyc (bardzo wiele mozna zrobic on-line z tego portalu wlasnie), opis procedur formalnych itd - tam powinno wszystko byc. System sam w sobie jest dosc bezpieczny. Jesli mowa o wyciekach danych to nie slyszalem jeszcze aby dane wyciekly z samego systemu on-line ale za to bylo bardzo wiele przypadkow, gdzie pracownicy odpowiednich urzedow gubili dane. Ubiegly rok w UK byl plaga. Miejmy wiec nadzieje, ze nasi urzednicy wykaza sie nieco wieksza odpowiedzialnoscia i np ktos nie wysle 2 CD z danymi 25mln ludzi jako zwykly list... albo nie zgubi pen-drive'a w pociagu albo nie zostawi dokumentow w restauracji.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Hm na pytanie mickyfiki po co nie trzeba daleko szukać odpowiedzi nie chodzi przeciez o same dane wrażliwe ale o ewentualne rozstrzygnięcia jakie bedą tym kanałem bedą przesyłane np koncesje, pozwolenia, zgody nie wspomne już o zamówieniach publicznych. Zgadzam się ze najniebezpieczniejszym elementem prawie kazdego systemu są Ludzie. System elektronicznej administracji powstaje jednak pod hasłem ograniczenia sytuacji korupcyjnych przez wyeliminowanie kontaktów urzednik petent podczas postępowania administracyjnego.Potwierdzony podpisem elektronicznym dokument urzedowy bedzie miał wartość dokumentu papierowego. Wartość rynkowa decyzji jest bardzo wysoka wiec czy sytem jest w stanie sie oprzeć ewentualnym atakom jest niezykle istotna::

Michal_sh jest offline (s)aint

Domyślnie

Może nie ja , ani nie ty a,le ktoś na pewno jest w stanie pokonać zabezpieczenia Na tym polega przecież hacking. W tym rzecz żeby zrobić coś o czym nie pomyśleli inni

Zasady Postowania