Pokaż wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Komputer jako serwer

  1. #1
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    localhost
    Postów
    14

    Domyślnie Komputer jako serwer

    Chciałbym zrobić z komputera serwer i podzielic lacze internetowe w domu. Mam zamiar zainstalowac Debiana, włożyc dwie karty sieciowe jedna bezprzewodowa, która bedzie wysylac sygnal do dwoch laptopów, natomiast do karty przewodowej podłącze stacjonarny. Moje pytanie jest takie, czy nie lepiej bedzie zrobic tak:
    serwer+switch+bezp. punkt dostepowy ? Może niektorym wyda sie to dosyc idiotycznym pytaniem, ale uwazam ze nie ma glupich pytan, sa tylko głupie odpowiedzi
    Sprzęt: (Płyta głowna ASUS ze zintegrowana grafika, Dual Core E6300, max. 2gb ram DDR3)

    Pozdrawiam

    P.S
    Jeżeli zły dział to przepraszam i prosze o przeniesienie.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    ja powiem ze to poroniony pomysl... choc nie ukrywam ze mowie o tym z doswiadczenia - sam bym kiedys tak to wlasnie rozwiazal :-)

    1. ustawienie PC aby dzialal jako AP moze byc dosc trudne albo mowiac inaczej moze w ogole nie dzialac - wiele zalezy od karty itd
    2. ilosc pradu jaka ciagnie taki kombajn... porazka!

    Tak wiec ja mialbym inna propozycje...
    Sadze ze juz ponizej 100zl (max 200zl) mozna kupic routerki ktore biora na wejsciu ethernet i maja wbudowany hib/switch do podlaczenia nastepnych 4 kompow i do tego maja wbudowany AP do bezprzewodowki. Koszt zakupu urzadzenia wg mojego doswiadczenia zwraca sie w koszcie pradu w ciagu 3-4 miesiecy (zakladajac ze komputer dziala 24/7/365).

    to tylko moje 2gr
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    localhost
    Postów
    14

    Domyślnie

    Komputer na pewno nie działał by 24/7/365 :P
    Głowne powody dla ktorych własnie chciałbym zrobic taki serwer, to oczywiscie duzo wieksze mozliwosci administracji sieci, anizeli w przypadku routera, chcialem skorzystac z dansguardian'a, bowiem niektorzy domownicy nie powinni korzystac z pewnych stron, ale co wazne zalozenie takiego serwerka i zarzadzanie nim, to ze tak to okresle bardzo cenna nauka
    w sumie zastanawialem sie nad routerem linksys, wiec chyba tak zrobie.

    Pozdrawiam

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    /dev/random
    Postów
    556

    Domyślnie

    To kup jakis maly routerek Cisco lub Juniper. Tutaj wada bedzie brak WiFi bo za cos z WiFI trzeba dosc sporo zaplacic. Jednak mozna do tego dokupic prostego AP i masz sprawe rozwiazana.

    Przy takim czyms masz sporo mozliwosci, do tego dobry zestaw do celow edykacyjnych (poznac cos poza Linuxem).
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Dwa bardzo dobre posty - to lubie!

    @dl.wi - aspekt naukowy jest bezcenny tak jak mowisz wiec tutaj ma to jak najwiekszy sens - tak trzymaj
    @tom - tez prawda w tym co mowisz, nauczyc sie nie tylko linuxa... uzywane cisco (takie do Neostraty np) mozna kupic juz dosc tanio ale to jest Cisco czyli jakby nie patrzec pewien standard w sieciach. Juniper tez drogi nie jest jesli jest bez wifi... samo to ze ma dolozone wifi podnosi cene kilkukrotnie (wiem po sobie jak kupowalem).

    Przyklady... tutaj jest Juniper Netscreen 5GT podstawowy ale z WiFi - cena koncowa bedzie okolo £200 jestem pewien, tylko dlatego ze ma starszy software wgrany (ale za to unlimited users), ja mam w jednej swojej prywatnej sieci identycznego, z nizsza licencja ale z najnowszym softem i kosztowalo mnie to £256 jak kupowalem rok temu.
    Drugi taki ale bez wifi i nie wiemy niestety jaka wersja softu jest tutaj w tej chwili za £16 (licytacja)...

    Jesli za to wolisz Cisco to prosze bardzo np Cisco 837 za grosze doslownie bo drugie tyle bedzie przesylka :-) a na tym mozna sie juz przygotowac do CCIE, CCNA itp certyfikacji... do tego dodaj jeszcze switch zarzadzalny Cisco np taki starszy Catalyst 2950-24 i masz kompletny Lab do nauki... do tego pare starych komputerow albo sprytnie zrobiona wirtualizacja (VLANy mozna banalnie latwo na Ubuntu/Debianie zrobic) i mozna sie na prawde niezle bawic, zabezpieczac i atakowac a przy tym dopiero sie czlowiek zaczyna uczyc!

    Kurka... moze sobie takieco Cisco 837 dokupie do kompletu ;-)
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #6
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    localhost
    Postów
    14

    Domyślnie

    Dziekuje za rady

    Jak TOM mi napisał abym zainwestował w Cisco albo Juniper, zaczałem sie zastanawiac nad http://www.ram.net.pl/product_info.p...ducts_id=31959 Cisco 861 K-9, do tego myslałem aby dokupić http://www.gnc.pl/product/WS-C2960PD-8TT-L WS-C2960-8TC-S Wiem, że troszke drogo to może wyjsc, ale i tak planowałem za ok. 2 miesiace zakupic cały sprzęt, a teraz odłożyc na to pieniadze.
    Ostatnio edytowane przez dl.wi : 02-13-2010 - 14:00

  7. #7
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Ty chcesz na tym w domu net podzielić?

    Nie mam pytań...pozostaje zazdrościć...myślę, że na takim zestawie można się naprawdę sporo nauczyć...

    Ja się póki co od czasu do czasu próbuję z Dynamipsem, ale kiepsko mi to idzie...

    Mimo wszystko namawiam kolegę, żeby spróbował postawić też w wolnej chwili serwer na Debianie...

    pozdrawiam

  8. #8
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    localhost
    Postów
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał lojciecdyrektor Zobacz post

    Mimo wszystko namawiam kolegę, żeby spróbował postawić też w wolnej chwili serwer na Debianie...
    Sądze że na pewno kiedyś spróbuje to zrobić, aczkolwiek nie chce teraz łapać sie za kilka rzeczy. Wole sie skupic na jednej przez dluzszy czas, ale wykonac ja dobrze

  9. #9
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    /dev/random
    Postów
    556

    Domyślnie

    Jakiego kolwiek linuxa mozna sobie postawic praktycznie w kazdej chwili nawet na WMVare.

    Odnosnie zakupow to fajny wybor z tym ze jak chcesz tyle wydac na 2960 to ja na twoim miejscu poszukal bym uzywanego Cat 3550 (tylko nie pomylic z starociami 3524 lub 3548 ktore do niczego sie nie nadaja). W sumie 3550 to rasowa L3-ka i mozna na niej juz sporo podzialac. Moze byc nawet tansza wersja SMI (bo spokojnie do niej wgrywajac inneo IOS-a ma sie wersje EMI). Odnosnie wspomnianego przez TQM 2950 to tutaj znowu jak juz kupowac to wersje EI (Enchanced Image), tutaj nie zrobi sie juz numeru z zmiana IOS-a bo EI ma troche inna elektronike.
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj