Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 11

Temat: Nagios + FreeBSD - konfiguracja

  1. #1

    Domyślnie Nagios + FreeBSD - konfiguracja

    Witam,

    Chciałbym szanownego grona zapytać się o doświadczenie w hurtowym dodawaniu konfiguracji hostów oraz usług do nagios'a. Pojawilo mi sie ostatnio tego sporo i zastanawiam się jak to rozwiązać, żeby jak najszybciej dodać bardzo wiele hostów plus odpowiednia ilosc uslug do kazdego z nich. Wiem, że konfiguracji nrpe nie obejde w kazdym z hostow (nie wspominam juz o urzadzeniach).Zalezy mi, zeby od strony nagios'a skrocic czas wykonania - to juz bedzie postep. Jakie macie sposoby lub przydatne wskazówki na sprytne rozwiazanie tego problemu.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Da sie zrobic dosc prosto... ja do konfiguracji podszedlem tak.

    1. wlaczasz wildcard'y w konfiguracji - to podstawa ale latwiej sie wtedy zapetlic i skopac konfigi wiec badz bardzo ostrozny
    2. ustalasz nazewnictwo - switche niezarzadzalne dajesz <nazwa>_sw, zarzadzalne koncowka _ipsw na przyklad, serwery z koncowka _srv albo linuxowe _lsrv a windowsy _wsrv czy jak tam chcesz
    3. tworzysz hostgroups i przypisujesz do nich hosty - np wiadomo ze serwery linux i switche zarzadzalne beda miec SNMP do monitoringu to dajesz hostgroup snmp_hosts i jako members *_lsrv,*_ipsw

    czyli mowiac krotko do grup dodajesz hosty wg wildcardow, dalej testy/uslugi przypisujesz do grup... w ten sposob poprzez odpowiednie nazwanie hosta dajesz mu wszystkie potrzebne uslugi ale zanim zrobisz reload pamietaj zrobic test konfiguracji - powiniene zwrocic czysty wynik, zero bledow czy ostrzezen...


    Co do skrocenia czasu wykonywania - ogromne znaczenie ma czyste I/O ktore nagios generuje, zwlaszcza w systemach ktore sa oparte o pamieci flash (tak jak wiekszosc tych ktore ja budowalem). Pliki ktore nagios ciagle zapisuje i uaktualnia przenies na RAM dysk - to na prawde wiele pomaga.
    Druga sprawa to zmiana dlugo dzialajacych testow na szybsze wersje... np ping na fping - fping bedzie mniej dokladny bo zauwazylem ze czasami pierwszy pakiet ginie ale caly test trwa <1s a zwykly ping 3-5sek zazwyczaj, wiec wraz ze wzrostem ilosci testow czas znacznie sie wydluzy i bedzie to zjadac ogromne ilosci czasu procesora.
    Trzeci temat - dokladne dobranie parametrow, jak czesto sprawdzac urzadzenia - ja wiem ze im czesciej tym lepiej ale czy na prawde musimy miec test co 30-60sek? Kwestia oceny potrzeb i dostepnej mocy

    Moze to jeszcze Ci sie przyda...
    Soekris net4801 as Nagios powered network monitor - ctrl-alt-del.cc
    Tuning Nagios for running off CF Card - ctrl-alt-del.cc
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    Dziekuje, tez podobnie myslalem, że trzeba używać grup. Musze teraz dokaldnie przemyslec kazdy ruch, żeby, jak to sam wspomniales, nie skopac wszystkiego lub co gorsza, żeby działało a zle pokazywało wartości, które chce monitorować. Podsumuwując, schemat wg którego najlepiej postąpic prezentuje się następująco:
    Kod:
    define host{
            use                     freebsd-server
            host_name               first-host
            alias                   1 Host
            address                 1.2.3.4
            }
    
    define host{
            use                     freebsd-server
            host_name               second-host
            alias                   2 Host
            address                 5.6.7.8
            }
    
    define host{
            use                     freebsd-server
            host_name               third-host
            alias                   3 Host
            address                 9.10.11.12
            }
    
    define hostgroup{
            hostgroup_name  freebsd-servers 
            alias           FreeBSD Servers
            members         !third-host,*-host      
            }
    
    define service{
            use                             local-service         
            hostgroup_name                  freebsd-servers
            service_description             PING                        
            check_command                   check_ping!100.0,20%!500.0,60%
            }
    Czytalem cos o webowych rozwiazaniach do konfiguracji nagios'a m.in.: nagiosql, nconf, fruit. Jednak nie jestem fanem takiego rozwiazania - wole wszystko zrobic, jak to sie mowi "z palca", w konsolii, dlatego tez pytam o doswiadczenie w tego typu konfiguracjach.

    W miedzyczasie pojawilo sie kolejne dosc wazne i istotne pytanie odnoscie notyfikacji. Generalnie przy projektowaniu trzeba zalozyc zawodnosci lacz internetowych oraz awarie serwera pocztowego. Dlatego rozsadnym rozwiazaniem jest wykorzystanie powiadomien w postaci sms. Kiedys dawno temu wykorzystywalem bramki internetowe (ale to bylo kiedys i nie chce do tego wracac, bo to zle rozwiazanie). Czytalem o powiadomieniach, ktore wykorzytuja do tego celu skype (jakie mozna miec podejcie do tego?). Zastanawiam się takze nad osobnym urzadzeniem do tego typu operacji. Chcialbym sie zapytac o doswiadczenie w notifikacjach nagios'a poprzez sms (czytalem tylko o gnokii oraz sms tools)

    Chciałbym także zapytac o integracje nagios z mysql, czyli NDOUtils - jak to ma sie do wydajnosci calego systemu?

    I ostatnie pytanie zintegrowalem nagios'a z pnp4nagios - czy zrezygnowac z tego rozwiazania (nie wiem jak bardzo moze to obciazac caly system i maszyne, gdy bedzie musiala poradzic sobie z potezna iloscia danych)

    Dzieki jeszcze raz za linki. Co do uwydatniania samego nagios'a ja natrafilem na takie linki:
    Nagios: Performance tuning and system optimization tips Ť Technical Side of E-Business Juncture
    Tuning Nagios For Maximum Performance
    do ktorych bede sie staral stosowac
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 08-29-2010 - 13:37

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Mniej wiecej tak, dalej jak bardzo skomplikowana strukture zrobisz zalezy juz tylko od Ciebie i Twoich potrzeb.

    Ja nie uzywam frontend'ow do zarzadzania konfiguracja ale u kolegi w firmie jest LMS jako opis sieci i klientow wiec napisalem kiedys skrypt ktory generuje konfiguracje (hosty i ich zaleznosci) prosto z bazy LMSa. Musze poszukac czy mam gdzies jeszcze zrodla tego... generalnie tak czy inaczej nie jest to jakas wielka technologia - prosty skrypt ktory mozna napisac samemu...

    Co do pnp4nagios itp - fajna sprawa, bardzo pzydatne sa takie wykresy a RRD nie obciaza za bardzo systemu. Najwieksze trafienie masz jak wyswietlasz dane ale to tez chwilke bo wykres generowany jest w locie. Wszystko tez zalezy od tego jak wiele tych hostow/testow i wykresow chcesz tam miec
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5

    Domyślnie

    Generalnie mam juz mocna podstawe konfiguracyjna na grupach, ktorej bede sie trzymał. Teraz pozostalo pilnowac sobie odpowiednich wersji NRPE miedzy serwerem a klientami z roznymi wersjami freebsd oraz update i upgrade portow co jest masakrycznym zjadaczem czasu.
    Ostatecznie, do tworzenia i konfiguracji nagiosa, wykorzystuje sobie serwer z svn, u mnie na kompie korzystam z eclipse na ktorym buduje cala konfiguracje i co jakis czas wydaje polecenia commi i update, zeby tez aktualne wersje konfiguracji byly na serwerze z nagiosem

    Co do pnp i i ogolnie nagiosa nie widze, zeby jakos strasznie sie serwer meczyl przy paru setkach kontrolowanych uslug, ciekawe jak bedize przy paru tysiacach
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 09-05-2010 - 19:05

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Cytat Napisał Whizz_BANG Zobacz post
    Teraz pozostalo pilnowac sobie odpowiednich wersji NRPE miedzy serwerem a klientami z roznymi wersjami freebsd oraz update i upgrade portow co jest masakrycznym zjadaczem czasu.
    oskryptowac

    Cytat Napisał Whizz_BANG Zobacz post
    Ostatecznie, do tworzenia i konfiguracji nagiosa, wykorzystuje sobie serwer z svn, u mnie na kompie korzystam z eclipse na ktorym buduje cala konfiguracje i co jakis czas wydaje polecenia commi i update, zeby tez aktualne wersje konfiguracji byly na serwerze z nagiosem
    ma sens, wiele firm tak robi np z konfiguracjami DNSow itp... robiac nawet checkout z cron'a :-) nieco inne i pelniejsze podejscie ktore mozesz pozniej dodac to cfengine - pozwoli odbudowac blyskawicznie caly system jesli dobrze ustawisz.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7

    Domyślnie

    Nie moge sobie pozwolic na oskryptowanie

    Co do cfengine - podoba mi sie, ciekawe i skoro temat dotyczy Nagiosa - zastanawiam sie teraz nad jednym - jak zintegrowac cfengine z nagiosem znalazlem pare artykulow odnosnie "Building a Self-Healing Network" np:
    Building a Self-Healing Network - O'Reilly Media
    moze znasz jakies inne rozwiazania? Moze sam korzystasz?

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    no tak, oskryptowanie tez zajmie czas ale na dluzsza mete (zwlaszcza przy wzroscie ilosci systemow) ma to ogromny sens

    co do cfengine - nie wiem dokladnie jak to dziala u nas w firmie (tzn tej ktora nas kupila)... wiem ze oni instaluja tylko podstawowy OS i cfengine a reszta leci z szablonu automatem do tego z lokalnego repo, w ten sposob moga postawic mase prawie identycznych serwerow (rozny hostname, IP, itp) z ta sama konfiguracja softu, wiec jak podnosza np serwer www z cfengine to konfiguracja, moduly itd tez jest ladowana a content dosysany przez system publikacji tresci

    dam znac jak cos wiecej sie dowiem a ten art o self healing network jest niezly i to dobry punkt startu mi sie wydaje
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Whizz_BANG Zobacz post
    Witam,

    Chciałbym szanownego grona zapytać się o doświadczenie w hurtowym dodawaniu konfiguracji hostów oraz usług do nagios'a. Pojawilo mi sie ostatnio tego sporo i zastanawiam się jak to rozwiązać, żeby jak najszybciej dodać bardzo wiele hostów plus odpowiednia ilosc uslug do kazdego z nich. Wiem, że konfiguracji nrpe nie obejde w kazdym z hostow (nie wspominam juz o urzadzeniach).Zalezy mi, zeby od strony nagios'a skrocic czas wykonania - to juz bedzie postep. Jakie macie sposoby lub przydatne wskazówki na sprytne rozwiazanie tego problemu.
    Moim zdaniem jest taki moment w pracy z Nagios.core że człowiek się zastanawia czy go nie zastąpić rozwiązaniem komercyjnym. Może ten czas przyszedł również dla Ciebie. op5 Monitor jest w pełni kompatybilny z Nagiosem więc nie stracisz swojego dorobku, a posiada odpowiednie wizardy do skanowania i szybkiego dodawania usług. Jest też moduł weryfikacji konfiguracji, zapisywania ustawień oraz ich wycofywania. Przy dużej infrastrukturze zastanów się czy obliczając koszt pracy z nagios.core nie będzie Cię stać na rozwiązanie komercyjne.

  10. #10

    Domyślnie

    Dopiero teraz zauwazylem odpowiedz.

    Cytat Napisał op5Monitor
    Moim zdaniem jest taki moment w pracy z Nagios.core że człowiek się zastanawia czy go nie zastąpić rozwiązaniem komercyjnym
    Hmm mysle, ze jest taki moment z Nagiosem, ze człowiek w ogole sie nie zastanawia czy cos zmieniac tylko korzysta.
    op5 jest rozwiazaneim komercyjnym, ale co ciekawe korzysta z narzedzi opensource. Nie widze korzysci w wydajności. To, ze ladnie wyglada nie przekonuje mnie.

    Cytat Napisał op5Monitor
    posiada odpowiednie wizardy do skanowania i szybkiego dodawania usług
    Konfiguracje sam łatwo tworze wykorzystujac eclipse i svn z którego i tak czesto korzystam. Jeżeli ktos wie o co chodzi i wie jak tworzyc taka konfiguracje to wydaje mi sie, ze wykona ja szybciej niz klikajac w przegladarce.
    Wizard skanowania? ciekawe to chyba dotyczy konfiguracji uslug jak czesto maja uruchamiac sprawdzanie wtyczek, które ustawia sie raz.

    Cytat Napisał op5Monitor
    Jest też moduł weryfikacji konfiguracji, zapisywania ustawień oraz ich wycofywania
    modul weryfikacji konfiguracji? - no tak, skrypt zawierajacy jedna linijke polecenia, która trzeba i tak znac na pamiec wykonujac konfiguracje nagios'a. Co do zapisywania ustawien i ich wycofywania - jesli polecenie wyswietla bledna konfiguracje to oczywiste, ze nie jest zapisywana, wiec nie zostawia sie tego na pozniej tylko od razu poprawia.

    Cytat Napisał op5Monitor
    Przy dużej infrastrukturze zastanów się czy obliczając koszt pracy z nagios.core nie będzie Cię stać na rozwiązanie komercyjne.
    Wypowiedz kompletnie mnie nie przkonala, wiecej sobie doczytałem na stronie producenta.
    Rozwiazanie wydaje sie ciekawe przy bardzo dużej ilości serwerów/hostow/sprzetu, bardzo duzej ich rotacji i braku fizycznego dostepu do serwera Nagios. Załóżmy jest pare osob, ktore nie maja pojecia jak to dziala od strony technicznej i wykorzystujac tylko interfejs www tworza monitorowanie serwerow - wtedy zgadzam sie - idealne rozwiazanie komercyjne. Idealne także dla tzw. administratorow "okienkowych".

    W tym momencie majac w Nagiosie kilka setek samych serwerow spokojnie to ogarniam. W momencie, gdy pojawi sie drugie tyle maszyn tez bede w stanie szybko to ogarnac.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj