Wzrost liczby spamerów korzystających z domen maleńkich wysp

Firma McAfee, Inc. ogłosiła odkrycie nowego trendu w działalności autorów spamu, polegającego na wykorzystaniu domen należących do niewielkich wysp. Spamerzy stosują w swoich kampaniach linki stron WWW z nazwą domeny używanej przez wybraną, egzotyczną wyspę. Firma McAfee zdołała dotrzeć do źródła jednej z wielu tego typu aktywności - trop wiodący przez cały glob zaprowadził specjalistów do archipelagu maleńkich atoli koralowych o nazwie Tokelau.

Dotychczas spamerzy wykorzystywali znane i popularne domeny takie jak .com, .biz czy .info. Filtry zabezpieczające dobrze je rozpoznają, dlatego cyberprzestępcy chcący cieszyć się bezkarnością, zaczynają korzystać z domen maleńkich wysp. Pozwala to na dość skuteczne forsowanie obecnych zabezpieczeń badających linki zamieszczane w wiadomościach. Korzystanie z mało znanych domen to nowość, która znacznie utrudni rozróżnienie spamu od wartościowych wiadomości e-mail.

Nowy trend został zauważony dzięki badaniu częstotliwości używania poszczególnych domen przez autorów spamu .Zanotowano szczególnie dużą ilość szkodliwych wiadomości zawierających linki z domeną .st , przypisaną małej wyspie Sao Tome i Principe, położonej na zachodnim wybrzeżu Afryki. Nietypowa aktywność zainteresowała specjalistów z McAfee, którzy zdołali wytropić spamerów. Badania pokazują, że liczba działań spamowych wykorzystujących domeny należące do maleńkich wysp stale rośnie.

„Wykryty przez McAfee trend w spamie to kolejny przykład na niekończącą się pogoń spamerów za nowymi, skutecznymi sposobami rozprzestrzeniania swoich wiadomości” powiedział Guy Roberts, senior development manager McAfee Anti-Spam Research & Development Team. „W przypadku niektórych z tych wysepek, liczba domen wykorzystywanych przez spamerów, przypadających na kilometr kwadratowy liczona jest w dziesiątkach”.