Wzrost ilości przestępstw związanych z kradzieżami tożsamości

Ilość przypadków „kradzieży tożsamości” w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 70% - ostrzega Experian – grupa świadcząca usługi finansowe, w tym pomoc ofiarom takich oszustw. Koszt tych oszustw już teraz jest szacowany na 1.7 bln funtów rocznie.

Odnotowano również znaczny wzrost aktywności zorganizowanych grup przestępczych, które zajmują się właśnie kradzieżami tożsamości. Co ciekawe, jeszcze do niedawna atakujący używali starych adresów zamieszkania swoich ofiar, coraz częściej jednak wykorzystywany jest atak z użyciem aktualnego adresu zamieszkania. Wymaga to oczywiścię większych starań ze strony złodziei – dość często oznacza to więc fizyczną kradzież poczty (papierowej) przychodzącej do ich ofiar. Aktualnie około 45% ataków jest przeprowadzane w ten właśnie sposób.

Najbardziej narażone są osoby dobrze zarabiające (szefowie firm, kadra zarządzająca wyższego szczebla, itp.) oraz osoby wynajmujące mieszkanie z kimś innym (flat sharing). Experian podkreśla również, że wraz ze wzrostem aktywności grup zajmujących się „pozyskiwaniem danych osobowych” powinniśmy chronić swoje informacje osobiste, co najmniej tak dobrze, jak pieniądze w protfelu.

Źródło: metro.co.uk