Wsparcie open source dla procesora Niagara

Sun informuje, że 60% procesorów UltraSparc T1 (nazwa kodowa Niagara) używanych do testowania, zostało zamówionych przez dostawców aplikacji i oprogramowania open source. Według firmy oznacza to, że Niagara będzie skutecznie rywalizować na rynku z takimi układami jak Power (IBM) i Itanium (Intel). Sun promuje procesory Niagara w ramach programu OpenSparc, udostępniając społeczności open source i twórcom aplikacji komplet specyfikacji procesora UltraSparc T1.

Sun powołał do życia niezależną grupę zarządczą OpenSparc, która sprawuje nadzór nad standardami open source dla platformy UltraSparc T1. Zaprezentowała ona w połowie 2006 r. nową dystrybucję systemu Linux - Gentoo Linux - która wspiera układ Niagara. Sun wprowadził do swojej oferty układ UltraSparc T1 w grudniu 2005 r., a w marcu 2006 r. udostępnił kod zarządzający układem, napisany w języku Register Transfer Language (RTL). Od tego czasu 3500 użytkowników pobrało RTL, a 2600 pobrało kod układu. Może to oznaczać, że wkrótce na rynku pojawią się nowe aplikacje, które będzie można uruchamiać na serwerach platformy UltraSparc T1.

Wydaje się, że Sun odrabia ostatnio straty. Przychody firmy ze sprzedaży serwerów wzrosły w drugim kwartale 2006 r. o 15,5% do 1,6 mld USD (dane IDC). Tymczasem w tym samym okresie przychody IBM spadły o 2,2%, a HP o 1,7%.

Źródło: Computerworld

Realizacja: SIPLEX Studio