Wrocławska policja przejęła serwery warez'owe

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zabezpieczyli 6 serwerów, za pomocą których rozpowszechniano nieautoryzowane kopie plików multimedialnych. Wstępne szacunki policjantów wskazują na to, iż w związku z działalnością serwerów, naruszono prawa autorskie na kwotę co najmniej pół miliona złotych.

Serwery umieszczone były w jednym z asystenckich domów wrocławskiej uczelni wyższej, oraz w mieszkaniu prywatnym 29-letniego mieszkańca Wrocławia, który administrował siecia komputerową m.in. w tym obiekcie.

Mężczyzna ten został zatrzymany i jak się okazało, był on „mózgiem” ogromnego przedsięwzięcia nielegalnego rozpowszechniania m.in. filmami, czy tez programami komputerowymi. Jak ustali policjanci za pomocą wspomnianych serwerów w sumie rozpowszechniano także nielegalnie zwielokrotnione pliki muzyczne, filmy, gry oraz programy komputerowe.

W zabezpieczonych przez policjantów sześciu serwerach komputerowych zawierających 37 dysków twardych o łącznej pojemności 12 Terabajtów, były np. takie, które posiadały w sobie takie dyski jak: 3x750 GB, 3x300 GB i 7x 500 GB.

Warto wspomnieć, iż by korzystać z zasobów serwerów, zainteresowani musieli zadeklarować, iż sami udostępnią, umożliwią wymianę plików z zasobów o podobnej treści.

Zatrzymanemu mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna pozbawienia wolności do 5 lat. Wrocławscy policjanci nie wykluczają zatrzymań dalszych osób.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu