Włamanie do ICANN

Organizacja zarządzająca najważniejszymi elementami Internetu padła ofiarą hakerów. W wyniku włamania uzyskano hasła dostępu i adresy mailowe tych osób, które zdecydowały się założyć konto i udostępniono je na ogólnodostępnej stronie tej organizacji.

W oficjalnym komunikacie na stronie poinformowano, że dane zostały przejęte w wyniku ataku hakerów i upublicznione przez nieupoważnioną do tego osobę. Na razie nie znaleziono jeszcze żadnych dowodów, że użyto ich do wejścia na jakiekolwiek konto.

Hasła użytkowników nie zostały opublikowane w pełni. Na stronie znalazły się jedynie hashe i cyfry kontrolne. ICANN w komunikacie prosi o zresetowanie swoich haseł dostępu przy następnej próbie logowania i nieużywanie ich w innych miejscach.

Nie wiadomo, jaki był cel ataku.

ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów) to instytucja odpowiedzialna za przyznawanie nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. Została powołana do życia 18 września 1998 r. w celu przejęcia od rządu USA funkcji nadzorowania technicznych aspektów Internetu.

Formalnie ICANN jest prywatną organizacją non-profit, o statusie firmy zarejestrowanej w stanie Kalifornia, której rząd USA przekazał czasowo prawo nadzoru nad systemem DNS, przydziałem puli adresów IPv4 oraz IPv6 dla tzw. Regional Internet Registries RIR oraz rejestracją numerów portów. Do zadań ICANN należy m.in.: administrowanie adresami IP, zarządzanie domenami i serwerami DNS najwyższego poziomu (root), przyznawanie parametrów protokołom internetowym.

Źródło: SC Magazine, Wikipedia

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Fill in the blank.