Wirusy zagrażają Viście

Brytyjska firma Sophos przeprowadziła testy, z których wynika, że trzy z dziesięciu najaktywniejszych w tej chwili w Sieci robaków są w stanie poradzić sobie z zabezpieczeniami systemu Windows Vista.

Testy przeprowadzone przez brytyjskich specjalistów ds. bezpieczeństwa polegały na wprowadzeniu do Windows Vista (bez zainstalowanego żadnego programu antywirusowego) każdego z 10 najaktywniejszych w tej chwili robaków i wirusów komputerowych.

Okazało się, że wbudowany do systemu klient poczty elektronicznej (Windows Mail, czyli nowa wersja Outlook Express) w domyślnej konfiguracji bez problemu identyfikuje i blokuje wszystkie niebezpieczne załączniki do wiadomości e-mail. Wystarczyło jednak zmienić program pocztowy na inny, mniej bezpieczny (jego nazwy niestety nie podano) - wtedy okazało się, że 3 z 10 robaków są w stanie pokonać wszystkie zabezpieczenia Visty i skutecznie zainfekować system.

Mowa tu o trzech wyjątkowo uciążliwych "szkodnikach" - W32/Stratio-Zip, W32/Netsky-P oraz W32/MyDoom-O, które - wedle danych Sophos - odpowiedzialne są obecnie za ok. 40% wszystkich "infekcji wirusowych".

Źródło: IDG