Walka botnetów się zaostrza

Kilka dni temu kolejny gracz wkroczył do wielkiej wojny botnetów. Klienty sieci Spy Eye sieją spustoszenie pośród hostów zainfekowanych trojanem Zeus. Nowa sieć stała się popularna za sprawą dodania unikatowej funkcji "Kill Zeus", która nie tylko usuwa złośliwy kod z hosta, ale też przechwytuje i wysyła do właściciela dotychczas zebrane przez [i]konkurencję[/i] dane.

Kolejną przyczyną, dla której właśnie ten botnet zyskał ogromne zainteresowanie klientów, jest cena. Na czarnym rynku $500 to bardzo konkurencyjna oferta w porównaniu do przeszło $2,000 za Zeusa.

Walki botnetów toczą się od paru lat, ale dopiero teraz konflikt nabrał tempa za sprawą nagłego zwiększenia popularności e-bankowości i e-handlu. Boty zwalczają się nawzajem, aby ich właściciele uzyskiwali więcej wartościowych danych.

Problem tego rodzaju szkodliwego oprogramowania został dostrzeżony przez dostawców internetu, którzy sporadycznie starają się przeciwdziałać niebezpiecznym dla internautów działaniom, za sprawą blokowania serwerów IRC, które służą do komunikacji z botami. Parę dni temu Telekomunikacja Polska zablokowała dostęp do npircs. Rok temu TPSA odcięła dostęp do kilkudziesięciu serwerów.

Źródło: http://www.networkworld.com/news/2010/021010-new-russian-botnet-tries-to...

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Fill in the blank.
Realizacja: SIPLEX Studio