Uważaj w co klikasz! Kolejna pułapka na Facebooku - wpadło w nią ponad 60 tys. internautów

Zagrożenia wykorzystujące profile użytkowników Facebooka do rozprzestrzeniania się w sieci nie są niczym nowym.

Zwykle są to pułapki, które działają w oparciu o następujący schemat - zauważasz, że jeden z Twoich znajomych na Facebooku polubił kontrowersyjny filmik. Klikasz i gotowe - niechcący polubiłeś stronę z szokującą zawartością i wiedzą już o tym wszyscy Twoi znajomi. O takiej pułapce donosi firma ESET. W pułapkę wpadło do tej pory ponad 63 tys. internautów!

Zasadzka, została skonstruowana w taki sposób, aby zwracała uwagę możliwie jak największej liczby użytkowników Facebooka. Należytą "popularność" ma zapewnić pułapce wykorzystanie kilku elementów: kontrowersyjnego tytułu i zdjęcia oraz silnej promocji, bazującej na modelu, w którym osie czasu nieostrożnych internautów stają się tablicami reklamującymi wspomnianą pułapkę.

Kliknięcie w pułapkę może skończyć się publikacją kontrowersyjnego materiału na osi czasu nieostrożnego internauty
Kliknięcie w pułapkę może skończyć się publikacją kontrowersyjnego materiału na osi czasu nieostrożnego internauty.

Jeśli nieostrożny internauta, zwabiony sensacyjnym tytułem i zdjęciem, kliknie w odnośnik-pułapkę, trafi na stronę z artykułem i zdjęciem, imitującym kadr z filmu z YouTube. Zanim jednak użytkownik będzie miał szansę uruchomić rzekomy film, zostanie poproszony o przepisanie do specjalnego okna kilku cyfr. Spełnienie prośby kończy się opublikowaniem pułapki na facebookowym profilu nieostrożnego internauty i polubieniem strony na Facebooku o nazwie "Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich jest w ciąży" (pisownia oryginalna).

Pułapka przekierowuje do tego serwisu - to tutaj nieostrożny internauta może aktywować usługę premium SMSPułapka przekierowuje do tego serwisu - to tutaj nieostrożny internauta może aktywować usługę premium SMS

Próba uruchomienia materiału wideo na wspomnianej stronie rozpoczyna pozorną procedurę weryfikacji wieku internauty - wszystko po to, by wyciągnąć od użytkownika numer jego telefonu komórkowego. Postąpienie zgodnie ze wskazówkami powoduje aktywację usługi SMS premium. Koszt dostępu do tej usługi to 2,46 zł ... za każdy dzień.

Co zrobić by pozbyć się niechcianego wpisu ze swojego profilu?

Najlepiej odszukać go na swojej osi czasu i usunąć, a następnie usunąć z polubionych stronę "Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich jest w ciąży" (pisownia oryginalna).

Nie dajcie się zwariować, nie klikajcie w dziwne linki, nawet jeśli zostają one polecane przez Waszych znajomych. Warto też powiadomić wszystkich swoich znajomych o tym, że na Facebooku krąży nowe oszustwo.

Próba obejrzenia filmu może skończyć się polubieniem tej strony - do tej pory w pułapkę wpadło ponad 60 tys. osób.Próba obejrzenia filmu może skończyć się polubieniem tej strony - do tej pory w pułapkę wpadło ponad 60 tys. osób.

Liczba osób które kliknęły pułapkę i próbowały obejrzeć kontrowersyjny film wynosi obecnie ponad 63 tys. i stale rośnie. W momencie pisania tej informacji strona "Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich jest w ciąży" (pisownia oryginalna) nadal była aktywna w serwisie Facebook.

Źródło: Informacja prasowa
Zdjęcie: [1]

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Fill in the blank.