Tajne informacje wojskowe w publicznej bibliotece w Sztokholmie

Tajne dokumenty szwedzkiej armii, dotyczące również innych krajów, m.in. USA, znaleziono w bibliotece publicznej w Sztokholmie - poinformował rzecznik szwedzkiego ministerstwa obrony. "Poufne dokumenty przechowywano w pamięci USB. To bardzo poważna sprawa" - powiedział rzecznik Philip Simon.

Pamięć USB wetkniętą w komputer w jednej ze sztokholmskich bibliotek odkryła w czwartek osoba, która przekazała następnie pendrive szwedzkiemu dziennikowi "Aftonbladet", który z kolei przekazał go wojsku - podano w komunikacie. Do pozostawienia pendrive'a w komputerze przyznał się wojskowy, którego tożsamości nie ujawniono. Wdrożono dochodzenie, aby ocenić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Informacje zapisane na pendrive'ie dotyczyły zwłaszcza produkcji ładunków wybuchowych w Afganistanie. Pamięć zawierała też dokumenty dotyczące innych krajów, m.in. USA - napisano w komunikacie sił zbrojnych bez rozwijania tego wątku.

"To sprawa bezpieczeństwa naszych oddziałów. Od strony prawnej to poważna sprawa. Zaniedbanie dotyczące tajnych dokumentów może pociągnąć za sobą karę sześciu miesięcy więzienia" - podał w oficjalnym oświadczeniu przedstawiciel dowództwa wojskowego pułkownik Bengt Sandstroem.

Źródło: PAP, TVN24

Realizacja: SIPLEX Studio