Szybkie łamanie haseł na konsoli PlayStation 3

Nick Breese, konsultant pracujący dla Security-Assessment.com wyznał, że za pomocą PS3 złamał hasło 100 razy szybciej niż na komputerze z procesorem Intela. Nick swe odkrycie zaprezentował na konferencji hakerów, jaka odbyła się w Wellington w Nowej Zelandii.

Urządzenie PlayStation 3 jest skonstruowane tak, by szybko wykonywać proste i powtarzalne czynności. Na pokładzie PS3 znajdziemy procesor złożony z sześciu rdzeni, z których każdy jest w stanie wykonywać cztery obliczenia jednocześnie. Wynika to z zastosowania mechanizmu Single Instruction – Multiple Data.

W swojej pracy Breese używał popularnego w kryptografii algorytmu MD5. To właśnie tu PlayStation 3 radziło sobie najlepiej. Liczba przeprowadzonych operacji na sekundę wynosiła 1,4 miliarda.

Breese zdaje sobie sprawę z tego, że jego odkrycie może być użyte w niewłaściwy sposób. Ma jednak nadzieję, że zostanie ono wykorzystane po to, by tworzyć bardziej zaawansowane zabezpieczenia.

Jeszcze nie wiadomo, jak wypada porównanie wydajności mechanizmu zademonstrowanego na przykładzie PlayStation z pomysłem Elcomsoftu, polegającym na użyciu karty GeForce 8.

Źródło: Onet.pl, GameStar, heise News