Steganografia w Linux z wykorzystaniem ext2hide

Ext2hide jest programem mającym na celu ukrywanie plików wszędzie tam, gdzie potencjalnie nikt nie będzie ich szukał. Bazuje na wolnych obszarach superbloków partycji opartych na systemach plików ext2 oraz ext3. Program jest obecnie w fazie proof-of-concept, zaleca się więc ostrożność przy jego testowaniu.

Metody steganograficzne są ostatnio bardzo popularne, coraz większa ilość aplikacji oferuje sposoby ukrywania różnego rodzaju zasobów w systemie. Wielką zaletą jest posiadanie plików niewidocznych dla poleceń systemu. Program daje szerokie możliwości ukrywania plików zawierających poufne i wrażliwe dane - takie jak hasła, klucze publiczne oraz wiele innych.

?Obecna forma programu opiera się o działanie z poziomu uprzywilejowanego użytkownika, tak aby miał on możliwość zapisania danych w systemie plików. W niedługim czasie planuję wydać kolejną wersję ext2hide w formie modułu kernela, aby obsługiwanie działań programu wydawane było bezpośrednio z jądra systemu z opcjami i metodami montowania dla poszczególnych użytkowników.?, powiedział Jason McManus, autor programu.

Źródło: Linux.com

Realizacja: SIPLEX Studio