Robak zaatakował system Solaris

Znaleziono robaka, który atakuje niezałataną jeszcze lukę w systemie operacyjnym Solaris firmy Sun Microsystems. Dziura, która umożliwia atakującemu dostęp do komputera z Solarisem, występuje w wersjach 10 i 11 systemu. Sun radzi administratorom, by wyłączyli telnet.

Dziura występuje w in.telnetd i ujawnia się podczas logowania. Secunia określa błąd jako "umiarkowanie krytyczny". Jose Nazario, inżynier zajmujący się bezpieczeństwem w firmie Arbor Networks mówi, że sposób działania robaka przypomina metody, wykorzystywane przez szkodliwy kod przed 10 laty. "Robak próbuje zalogować się jako użytkownik ‘lp’ lub ‘adm’ i uruchamia całą serię komend, które mają mu pozwolić na przejęcie kontroli nad komputerem. To bardzo stara szkoła. Przypomina mi robaki ADM, które badałem w latach 90. i dzięki którym zainteresowałem się automatycznie rozpowszechniającym się szkodliwym kodem" – mówi Nazario.

Ralph Thomas, dyrektor z iDefense uważa, że nie dojdzie do dużej liczby infekcji."Robak atakuje zarówno platformy x86 jak i SPARC. Narażony jest tylko telnet w Solarisie 10. Mimo, że usługa ta jest często atakowana, bardzo rzadko zdarza się, by ataki były skuteczne. Ponadto nie pozwala ona na szerokie rozprzestrzenienie się szkodliwego kodu" – mówi Thomas.

Źródło: ArcaBit