Przeniesiono serwery z danymi 38 mln Polaków

Blisko cztery dni trwała operacja mająca na celu przeniesienie serwerów, mieszczących dane 38 mln Polaków. Numerami ewidencyjnymi PESEL i paszportami zajęło się 150 informatyków i techników, pod nadzorem funkcjonariuszy BOR i policji.

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz na konferencji prasowej poinformował, iż przeniesienie serwerów oraz zabezpieczanie ich było konieczne, ponieważ od wielu lat narastało ryzyko utraty danych.

Wiceminister spraw wewnętrznych Rafał Magryś, który nadzorował pracę ekspertów Centrum Personalizacji Dokumentów jak również Centralnego Ośrodka Informatyki MSW, przedstawił informacje, z których wynika, iż okablowanie dotychczas istniejącej sieci teleinformatycznej posiadało niepełną dokumentację. Brakowało również odpowiednich procedur na wypadek awarii systemu.

- Po trzech miesiącach przygotowań, w których brał udział sztab 150 ludzi, którzy pracowali cztery dni, 24 godziny na dobę, udało nam się te wszystkie rejestry państwowe alokować, czyli przenieść w inne pomieszczenia w pełni zabezpieczone. Możemy powiedzieć, że w pewnym sensie przeszczepiliśmy serce państwa, które było w stanie przedzawałowym - powiedział na konferencji prasowej Sienkiewicz.

Operacja przeniesienia danych zwiększa bezpieczeństwo danych wszystkich Polaków, w przyszłości może również przyczynić się do prostszej i szybszej procedury załatwiania spraw w urzędach.

Przeniesiono serwery z danymi 38 mln Polaków
Przeniesiono serwery z danymi 38 mln Polaków

Relokacja serwerów to pierwszy etap realizacji projektu pl.ID. Kolejne etapy to:

- modernizacja Centrum Przetwarzania Danych dla zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa (koniec 2013);
- budowa nowoczesnych systemów, obsługujących systemy PESEL, bazę USC i ewidencję dowodów osobistych (połowa 2014);
- powstanie Zintegrowanej Struktury Rejestrów Państwowych (koniec 2014);
- uruchomienie nowego systemu w 2500 gminach kraju (koniec 2014).

Zdjęcie: msw.gov.pl
Źródło: msw.gov.pl / informacja prasowa

Odpowiedzi

No Avatar
Molek (niezweryfikowany) on 20.08.2013, 16:01
A gdzie ta nowa serwerownia?

No Avatar
Anonim (niezweryfikowany) on 20.08.2013, 16:05
Oficjalnie nigdzie nie było informacji o lokalizacji nowej serwerowni, ale chyba chodzi o tajny policyjny kompleks znajdujący się w północnej części Warszawy. Od tamtego roku działa tam nowoczesne Centrum Przetwarzania Danych Policji (https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/10287,dok.html)

No Avatar
Asdic (niezweryfikowany) on 07.09.2013, 00:01
To, że okablowanie dotychczas istniejącej sieci teleinformatycznej posiadało niepełną dokumentację to należało przenieść serwerownię ? buhahaha

No Avatar
Korona Hools (niezweryfikowany) on 08.10.2013, 18:59
niema na co kasy wydac to trza wymyslic gupoty. postraszyc ze bylo niebezpiecznie i juz miliony plyna. kto wiecej zagarnie dla siebie tylko poustalac i zlecic zatrudnionym informatyką robote gupiego na 24 h na dobe. tak to wygladalo.

No Avatar
ja (niezweryfikowany) on 28.11.2013, 21:55
Gdybyś kiedykolwiek był i widział oraz przykładał taką wagę do realnego znaczenia słowa bezpieczeństwo i jego organizacji co do hejtowania to byś takich farmazonòw nie głosił.

No Avatar
Woytas (niezweryfikowany) on 15.04.2014, 14:04
Od paru lat nastało zagrozenie utraty danych. Super. U mnie w firmie 30 os sa wieksze standardy niz w IT ktore obsluguje dane Calego kraju! Ciekawe czy maja jakies audyty, normy i polityki w ogóle.

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Fill in the blank.